Hathajóga

... pro zdravé tělo a vyrovnanou mysl ...
Hathajóga

Jak se cvičí

Lekce začíná relaxací a přes průpravné cviky se přejde k ásanám (pozicím), kdy se důraz klade na dech, správnost provedení a výdrž v každé pozici. Mezi pozicemi jsou zařazovány krátké pauzy pro zklidnění, kdy pozice doznívá a zvyšují se její účinky. Součástí každé lekce jógy bývá i závěrečná relaxace.

Pro koho je cvičení vhodné

Je vhodné téměř pro každého bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Každý cvičí dle svých možností. V případě zdravotních potíží je důležité o nich informovat lektora.

Více o "Hathajóga"

Více o "Hathajóga"

Hathajóga je jógou těla - je to tedy vlastně jakékoliv cvičení jógy, ale zpravidla se tímto názvem označují lekce tzv. klasické jógy. Jde o systém jógy, jehož hlavní součástí jsou ásany (pozice těla), pránájáma (ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli). Je známá pod názvem Radža jóga (královská jóga, pevná vůle a sebekázeň), kterou založil Swatmarama Yogin, indický jogín a mudrc z 15. století, a je také původním autorem spisu "Hatha Yoga Pradipika". Cílem Hathajógy je očista těla a ducha podle těch samých principů, které popisuje Pataňdžali ve svých Jóga sútrách v 2 st.př.n.l. Hathajóga je součástí filosofie jógy, jejíž podstatou je obnovení spojení individuálního Já (átman) s universálním Bytím (paramátman), které vede k osvícení (mókša).

Hlavním důvodem k praktikování Hathajógy na Západě je zlepšení mentálního a fyzického zdraví, ale jóga v sobě zahrnuje filozofický přístup, který daleko přesahuje to, co si lidé pod tímto pojmem představují.

Za soustavou cvičení a dechových technik se schovává hluboký postoj a pohled na život, který podporuje adaptabilitu tělesného i psychického prožívaní. Kromě toho, že jóga zvyšuje ohebnost a pružnost těla, nabízí také možnosti, jak snížit stres a zvýšit kontrolu nad vlastními tělesnými funkcemi. Zvyšuje odolnost proti nemocem. Slovo jóga pochází ze sanskrtského kořene yui, což znamená spojit nebo sjednotit. Jde o sjednocení pohledu na svět, stravování a cvičení.

Moderní výzkumy vlivu jogínských cvičení ukazují, že napínání a uvolňování velkých skupin svalů v lekcích jógy stimuluje vylučování neurotransmiterů v mozku, které vedou k pocitu uvolnění a jasné mysli.

Hathajóga je tělovýchovným systémem s jasně vyhraněnými vztahy k tělu i lidské psychice. Její cvičení reguluje dýchání, vede k masáži vnitřních orgánů, povzbuzuje látkovou výměnu, žlázy s vnitřní sekrecí, uvolňuje klouby a páteř. Ztuhlé klouby, napjaté svaly a pokřivená páteř - tyto překážky podle orientálních představ způsobují, že životní energie se blokuje a stagnuje. V moderním pojetí se zdá, že klouby a úpony svalů jsou velmi bohatě nervově zásobená místa a při jejich ztuhlosti či zbytečném napětí vzniká chronické podráždění, byť často podprahové, které vede ke změnám v psychickém ladění.

Navíc ztuhlé svaly a nadbytek tukové tkáně moderního člověka výrazně zhoršují látkovou výměnu. Ne nadarmo se říká, že pružnost znamená mládí. Uvolněné klouby a pružné svaly jsou tedy nejen podmínkou optimální pohyblivosti, ale vedou k celkovému zdraví a pozitivnímu ladění psychiky.

Hathajóga upřednostňuje pomalé pohyby, plynulost a výdrž v pozicích. Člověk se po cvičení ásan cítí osvěžený a uvolněný. Cvičení hathajógy stojí v protipólu dynamických aerobních cvičení, jako je běh, plavání, gymnastika, sportovní hry. Při aerobních cvičeních se výrazně zvyšuje spotřeba kyslíku, srdce a celý cévní systém, plíce a rozvíjí se příčně pruhované svalstvo.

Samotná jógová cvičení vedou ke zvýšenému tonu parasympatického vegetativního systému. Jejich vliv je hlavně preventivně protistresový. To, co v současné době totiž nejvíce potřebujeme, je vyvážit a harmonizovat - vyvážit naše těla, posílit i protáhnou naše svaly, potřebujeme najít rovnováhu mezi statickým a dynamickým tělesným pohybem, mezi duchovní a fyzickou povahou našeho bytí.

To všechno nám jóga může zprostředkovat, její účinky jdou daleko za hranice našich fyzických těl a daleko za možnosti intelektuálního poznání - skutečným cílem jógy je totiž jednoduchá věc - trvalé štěstí :-)

„Poznáním duše člověk získá osvobození - štěstí. Takovéto poznání není možné bez Jógy." Skanda purána

Rezervujte si lekci jógy

Rezervujte si lekci Jógy v sále Aerojógy

Novinky

Rádi se vzděláváte a diskutujete o józe?

Rok psa

Newsletter Domu jógy

Chcete zasílat novinky a zajímavé informace o józe?

Přihlaste se k odběru novinek

Časté dotazy

Máte dotaz ohledně cvičení? Nevíte, jak se rezervovat? Nevíte, zda je lekce vhodná v případě zdravotních problémů?

Chcete vědět, jestli ...

Navštivte sekci časté dotazy.

Články a zajímavosti nejen o józe

12 důvodů proč se hýbat

Možná jste slyšeli o tom, že nám v hlavě – mimo jiné - zůstal i ...  Více

Rok psa

Malou část nového roku máme za sebou a během ní jsme si pravděpodobně ...  Více

Nešlapejte si po štěstí

Jako strom, který má pevné kořeny a vydrží kdejakou vichřici, tak i ...  Více

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Moudrost má svůj počátek v úžasu.

Sokrates

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Odhlásit se z odběru e-mailů