Já a RYT 200

Jste lektorem jógy a váháte, zda investovat do Vašeho dalšího vzdělání a absolvovat právě RYT 200? Třeba Vás bude inspirovat moje zkušenost.
Já a RYT 200

Jmenuji se Iva a s jógou v podobě cvičení ásan jsem se poprvé dostala do kontaktu v roce 2005. Jako studentka vysoké školy jsem si občas zašla na doporučení o „protažení a relaxaci“ vyzkoušet hodinu v meditačním centru, či v rámci tělocviku na škole nebo třeba kundalini jógu v Holandsku při zahraničním studijním pobytu. Jak čas plynul a život přinášel v osobní i pracovní rovině nové nároky, potřebu pochopení, adaptování se, poznávání různých teorií a myšlenkových systémů - jóga byla najednou tady kolem, nejenom jako cvičení, ale jako způsob života, cesta učení se.

V roce 2015 jsem absolvovala kurz pro učitele jógy akreditovaný MŠMT ČR – bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Sama jsem na svém těle i mysli viděla, jaký vliv už jenom nahlédnutí do této sféry může mít. Vždy jsem svým způsobem věřila, že se nemůžeme rozvíjet bez ohledu na druhé, že nejsme odděleni, a díky józe jsem si toto propojení uvědomila naprosto jasně. A chtěla mít možnost přiblížit svět jógy i druhým, být schopná se podělit alespoň o některé metody a prvky, které mohou být dobré i pro jiné.

Můj základní kurz pro učitele jógy byl jenom pootevřením dvířek na tuto cestu - na cestu studia, začleňování poznatků do praxe. Při objevování hloubky a síly jógy, jejích možností, přišel také obrovský respekt a určité „zabrždění“ se v cestě učitele. Uvědomila jsem si, že sice mám certifikát MŠMT v ruce a jsem tedy „kvalifikovaná“ vést lidi v této oblasti, ale také jsem viděla, jak sama teprve hledám, přemýšlím, učím se. Vystupovat sebevědomě před druhými s tím, že vím odkud a kam přesně je vedu a mohu jim zaručit, že cesta i výsledky budou pozitivní, to jsem příliš silně nevnímala.

Když jsem hledala další vzdělávání a komunitu lidí se stejnými zájmy, kde bych se mohla rozvíjet jak já sama jako žák, tak moje schopnost předávat adekvátně potřebné znalosti, objevil se mi kurz Domu Jógy pro učitele pod vedením Katky Prýmkové. Jde o tzv. RYT 200. Tedy kurz ukončený získáním certifikátu „Registered yoga teacher 200“ - certifikátu, který vás opravňuje být registrován v Yoga Alliance jako učitel s dvě stě hodinovou praxí absolvovanou přesně v jimi definovaných oblastech. Tímto udržují standard znalostí, který u daných lektorů garantují a vy získáte zaštítění celosvětově známé organizace. Pokud se tam pak i registrujete, můžete být na jejich stránkách vyhledán. Stejně tak je možné tam vyhledat školu a lektora, kteří mají oprávnění tento kurz poskytovat – což jsou jako jedni z mála v ČR – Dům jógy a lektorka Katka Prýmková.

Kurz trval čtyři měsíce, konal se v Praze a pokud chcete získat komplexní znalosti pro prohloubení svojí praxe učitele jógy, mohu kurz jenom doporučit. Krom skvělých lektorů, kteří se s vámi podělí o znalosti z oblasti sestavování lekcí, anatomie, asistence v pozicích a mnoho dalšího, můžete sdílet zkušenosti a poznat skvělé učitele jógy, kteří se s vámi do kurzu přihlásí, stejně jako budete mít možnost vyzkoušet různé lektory v rámci vlastní povinné praxe. Kurz je postaven tak, abyste si zažili vývoj jako žáci sami na sobě, ujasnili si cíle, čas a energii, kterou jste ochotni cvičení i učení věnovat, namotivovali sami sebe např. i k překonání obav při všech možných formách kontaktu s klienty. Budete mít příležitost vyzkoušet si natočení videa, vedení velice různých skupin lidí, sami být vedeni různými lektory, číst, psát, přemýšlet o jednotlivých stylech jógy, filozofii, sestavování lekcí, o tom, jak si sami sestavit plán, dodržovat harmonogram, zvládnout zkoušky atd. Kurz není jednoduchý, není zadarmo, možná se jako lektor cítíte silní v určité oblasti a jinou příliš nerozvíjíte a tento kurz bude pro vás tím, co do něj vložíte. Ze své zkušenosti mohu říci, že přinese to, co potřebujete a ve všech zásadních oblastech působení učitele jógy vás dostane na úroveň, kde si budete jisti, co a jak chcete předávat dále svým žákům – asistence v pozicích, sestavení lekce pro správné skupiny, vedení různých typů hodin, jasno v anatomii, biologii i benefitech či kontraindikacích jednotlivých pozic či stylů jógy. Budete vědět, kde informace nalézt, kde se můžete popř. zeptat a Dům jógy a skvělý tým lidí, kteří za ním stojí a provozují ho, maximálně vychází vstříc i po organizační stránce, snaží se opravdu podpořit a pomoci vám kurz zvládnout a na danou úroveň se vyšvihnout.

Osobně věřím, že chce-li být člověk dobrým učitelem, měl by sám sebe neustále udržovat v roli žáka, na cestě, a nepodlehnout pocitu, že už není co poznat, z jakého jiného úhlu se na danou věc podívat. Na toto je tento kurz výborný, plný možností a pro vás připravených dveří, které si můžete vybrat otevřít.

Iva.

Děkujeme tímto Ivě Š. za její ochotu a čas a možnost zveřejnění tohoto článku. Dům jógy.

Články a zajímavosti nejen o józe

Senioři a bolest?

„Když se člověk po šedesátce probudí a nic ho nebolí, znamená to , že ...  Více

Téma měsíce: Jak vám jóga změnila život?

Odcvičeno. Zavírám dveře studia, odcházím a jógu mám za sebou. Za ...  Více

12 důvodů proč se hýbat

Možná jste slyšeli o tom, že nám v hlavě – mimo jiné - zůstal i ...  Více

Jsme hrdým členem ČKF

Jsme hrdým členem ČKF

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Jóga objevuje rovnováhu mezi štěstím světa, které je sebrstředné a štěstím, které přesahuje naše bytí

B.K.S.Iyengar

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace |  Odhlásit se z odběru e-mailů