David Staščák

David Staščák
Průběh mých lekcí se liší podle zaměření, vždy se ale snažím dodržovat osnovu: úvodní koncentrace a práce s dechem, dynamičtější rozhýbání, náročnější pozice (ať už statické či dynamické), zklidňující pozice, relaxace. Důraz v mých lekcích kladu spíše na dodržování pravidel zdravého pohybu, než na učebnicové předvádění pozic nějakého konkrétního striktního směru. Snažím se vést klienty v odlehčeném duchu – smích pomáhá dosáhnout potřebného uvolnění. I tak je v lekcích dostatek prostoru pro bohatý vnitřní prožitek v pozicích.

Mé zkušenosti

Mé zkušenosti zahrnují věci jako slušná nadváha, výhřez plotýnky či kancelářská práce. Cvičencům tedy mohu nabídnout pochopení.

Velkou část života jsem strávil v těle tlouštíka. Přesto jsem vždy tíhnul ke sportu, který v té době zahrnoval hlavně míčové hry s kamarády. Ke sportu ve formě tréninku a práce na sobě samém jsem se dostal až ke konci vysoké školy. První mou “specializací” byl dálkový běh. Na dlouhou dobu si mě pak získala klasická posilovna, hlavně trojboj mrtvý tah, dřep, bench press. Možná bych u toho byl i dnes, kdybych si postupně kombinací špatně prováděných cviků se závažím a sedavého zaměstnání nezlikvidoval záda. Kolem roku 2016 jsem se začal motat kolem jógy, kterou jsem v té době znal jenom jako pokročilé protahování. Velmi brzy jsem ale odhalil její benefity nejen pro tělo ale i pro mysl. Kromě jógy jsem se věnoval ještě street workoutu – posilování převážně s vlastní vahou. Jóga mě ale nakonec oslovila nejvíce z forem pohybu, které jsem poznal. Pro udržení zdravého a vitálního těla a mysli je z mých zkušeností nejlepší. I když pohyb a stravování studuji na vlastní pěst už asi od roku 2010, až jóga mě motivovala své vzdělání nějak formalizovat. Proto jsem v roce 2021 v Domě jógy absolvoval akreditovaný kurz Instruktor jógy. V roce 2022 jsem pak své vzdělání doplnil o kurz RYT 200 mezinárodní organizace Yoga Alliance.

 

Co mě na józe a lektorování nejvíc zajímá

Chci motivovat lidi k pohybu, kterého je v naší společnosti méně a méně. Ten, který máme, pak naše tělo často více deformuje, než aby mu pomáhal. Tělesné problémy se pak dříve či později podepíšou i na naší mysli. Stejně tak se na ní ovšem může podepsat i zdravý pohyb, ke kterému chci lidi vést. Jóga je k tomu tím nejlepším nástrojem, který jsem poznal.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Jin jóga aneb čas se zastavit

V dnešním zrychleném světě se jóga čím dál víc zpomaluje a na ...  Více

Jóga pro děti v Domě jógy na Chodově

Máte doma malého „jogína“ – kluka nebo holčičku ve věku 3-6 let? ...  Více

Jama a nijama

Že jóga není jen praxe na podložce, už víme. Jaké jsou ale zásady, ...  Více

Nebe na zemi je volba, pro kterou se můžeš rozhodnout, a ne místo, které musíš hledat.

Wayne W. Dyer

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace