Irena Rubášová

Irena Rubášová
Mé lekce jógy vycházejí z hatha jógy, ale sestavy jsou dynamičtější a posilovací. Hodina začíná krátkým zklidněním a rozdýcháním, poté je třeba rozhýbat páteř, zahřát svaly a připravit se tak na jógové pozice (ásany). V pozicích se setrvává v krátkých výdržích, během kterých se dozvíte o účincích ásany na fyzické tělo i o jejím jógovém významu. Přestože některé pozice mohou být pro vás náročné, vůbec to nevadí, v mých lekcích cvičí každý podle svých vlastních možností. Na konci každé lekce je zařazená relaxace, která vás zklidní a uvolní.

Mé zkušenosti

Jako spousta lidí jsem i já před lety začala s jógu kvůli problémům se zády a kvůli nespavosti. Problémy časem zmizely a mě začalo stále více zajímat, co to jóga skutečně je. Proto jsem šla studovat na Českou akademii jógy, kde jsem nejprve absolvovala 3. lektorský kurz a následně i navazující 2. stupeň. Od té doby pravidelně učím, věnuji se každodenní praxi a vzdělávám se. Strávila jsem například necelé tři týdny v indickém ášramu v Rišikéši, kde jsem se učila filozofii jógy, jógovou terapii nebo základy ajurvédy. Také se podílím na učení budoucích lektorů jógu v akreditovaném kurzu „Instruktor jógy“, kde mám mimo jiné na starosti oblast hatha jógy nebo výživu a stravování.

Co mě na józe a lektorování nejvíc zajímá

Je skvělé mít možnost lidem skrz cvičení ukázat, jak pomoci tělu i unavené mysli. Jóga není jen pohyb a krkolomné pozice, je to komplexní přístup k tělu, který úzce souvisí se zdravím, vnitřní pohodou a celkovým přístupem k životu.

V Domě jógy vedu jak posilovací hot jógu, při které se dynamicky střídají výdržové ásany, tak i klidnou lekci v běžném sále zaměřenou na postupné protažení. Dále učím speciální lekci hot jógy ve tmě, která umožní (již zkušeným!) lidem přestat vnímat zrcadla a své okolí. Díky šeru, které se během lekci posouvá až ke tmě, odpadá zbytečné srovnávání, sebekritika a škodlivé překonávání vlastních hranic. Věřím, že právě tma umožní vnímat jen své vlastní tělo a zintenzivní prožitek z jógy.

Více o mně

Více o mně

Od studií na vysoké škole jsem žila v rychlém tempu a tento životní styl se časem začal negativně projevovat na těle. Od bolestí zad, přes špatný spánek až po celkovou únavu a vyčerpání. Mé první zkušenosti s jógou jsou spojené s dynamickou Bikram jógou, kterou jsem cvičila několikrát týdně více než rok. Postupně mi tento druh cvičení přestal vyhovovat, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet odlišný styl Hot jógy a u ní jsem již zůstala.

Po čase mě jóga nadchla natolik, že jsem se chtěla naučit víc, než jen dokonale udělat pozici. Zajímalo mě, co se skrývá za jednotlivými ásanami, a tak jsem si nejprve udělala kurz trenéra jógy 3. třídy, a poté jsem absolvovala studium na FTVS, díky kterému jsem nyní trenérem 2. třídy.

Studium mi rozšířilo vědomosti v oblasti anatomie a fyziologie, ale za nejdůležitější považuji objevení východní filozofie, ajurvédy a čínské medicíny, které pozměnily můj pohled na člověka a lidské tělo.

Aktuální přehled mých lekcí naleznete v rezervačním systému.

Novinky

Rádi se vzděláváte a diskutujete o józe?

Rok psa

Newsletter Domu jógy

Chcete zasílat novinky a zajímavé informace o józe?

Přihlaste se k odběru novinek

Další služby

E-shop Domu jógy

Masáže Chodov a Vinohrady

Pronájem studia

Půjčovna a prodej sítí na Aerojógu

Časté dotazy

Máte dotaz ohledně cvičení? Nevíte, jak se rezervovat? Nevíte, zda je lekce vhodná v případě zdravotních problémů?

Chcete vědět, jestli ...

Navštivte sekci časté dotazy.

Články a zajímavosti nejen o józe

MaMi jóga – cvičení maminek s miminkem

Narodilo se vám miminko? Asi jste záhy zjistila, že porodem nic nekončí, ale ...  Více

Já a jóga - Richard Holický

S jógou jsem se poprvé setkal díky rande s jogínkou, která mě dotlačila na ...  Více

12 důvodů proč se hýbat

Možná jste slyšeli o tom, že nám v hlavě – mimo jiné - zůstal i ...  Více

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Kolik svatých slov jste přečetli, kolik svatých slov jste vyřkli, co však zmohou když podle nich nejednáte.

Siddharta Gautama

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Odhlásit se z odběru e-mailů