Jana Kapičková

Jana Kapičková
V domě jógy vedu hodinu power jógy pro středně pokročilé. Vycházím z principů integrální jógy (viz níže), ve které kladu důraz na silové asány. Hodina je nedynamická a „silovosti“ je dosahováno dlouhými výdržemi v pozicích. Každá hodina je zaměřena na jiné partie a vždy je kladen důraz na správné dýchání a uvolnění těla. Začátek hodiny je věnován rozehřátí páteře pomocí jógového pozdravu (Namaskar kočky nebo jiný), po něm následuje série pozdravů slunci a další posilovací a uvolňovací pozice. Hodina je zakončena delší relaxací.

Mé zkušenosti

Přesto, že jóga není moje hlavní zaměstnání (profesí jsem architektka), jejím cvičením se zabývám řadu let. Začínala jsem s fyzicky zaměřenými styly jako je power jóga a bikram jóga, které navazovaly na moje předešlé zkušenosti s moderní gymnastikou. V roce 2013 jsem se ve Francii, kde jsem prožila část života, setkala s osobitým cvičením nazvaným Integrální jóga podle zakladatele Darmachari Swami Maitreyananda.

Integrální jóga mne rychle oslovila. Vychází z klasických jógových stylů, které Swami Maitreyananda přizpůsobil každodenním potřebám západoevropské společnosti: cvičení rovnoměrně působí na emocionální, mentální a tělesnou stránkou člověka a má blahodárné zdravotní účinky. Sestavy složené z protipozic (vyvažování) spolu s prvky jógové terapie pomáhají odblokovat strnulé partie těla, zejména v oblasti zad, typické pro lidi vykonávající sedavé zaměstnání. Jógové pozdravy, Namaskary, jsou rozvedeny do mnoha variant pomocí torzí, úklonů, vybočení a asymetrií.

Nedynamický jógový styl dbá na správné dýchání, výdrže v pozicích, rovnováhu a na plynulé přechody z jedné pozice a do druhé. Vzhledem k mým předchozím zkušenostem s moderní gymnastikou používám šetrné varianty asán, kterými nedochází k přepínání jednotlivých částí těla. Cvičení je vhodné pro všechny úrovně.

Motto: "Není důležité, abyste byli v pozicích dokonalí, ale abyste se v nich cítili příjemně."

Aktuální přehled mých lekcí naleznete v rezervačním systému.

Články a zajímavosti nejen o józe

Téma měsíce: Jak si užíváte Šavásanu vy?

To je nuda! Svědí mě nos. Chci se podrbat. Ale všichni tu vytuhli…, kašlu ...  Více

Masáže, které mají smysl

Ráda bych Vám představila masáže, které mají podle mě smysl.  Více

Rok psa

Malou část nového roku máme za sebou a během ní jsme si pravděpodobně ...  Více

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Podstata praxe jógy je nastavení vnitřní a vnější rovnováhy

Claus Grzesch

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Povinně zveřejňované informace |  Odhlásit se z odběru e-mailů