Jana Kapičková

Seznam mých lekcí

Jana Kapičková
V domě jógy vedu online hodiny zdravá záda a core jóga. V obou lekcích vycházím z princi-pů integrální jógy. V hodině zdravá záda se soustředím na nedynamické a plynulé sestavy, dechová cvičení a různá diagonální, torzní a asymetrická nastavení v asánách. To zajistí důkladné protažení celých zad. Hodina začíná pozdravem kočky (nebo jiným) pro rozehřátí páteře.

Jednotlivé lekce jsou zaměřeny buď na celá záda nebo na jednotlivé partie. Používám delší výdr-že v pozicích a zařazuji terapeutické asány.

  1. pondělí v měsíci: bedra, boky a kyčle
  2. pondělí v měsíci: hrudník, ramena a krční páteř
  3. pondělí v měsíci: celá záda I.
  4. pondělí v měsíci: celá záda II.

Cílem hodiny core jógy (česky jóga středu těla) je posílení a protažení svalů našeho trupu a to včetně hlubokého stabilizačního systému (tj. šikmý břišní sval, malé svaly mezi obratli, pánevní dno a bránice). Posílením středu těla upravujeme správné držení těla a předcházíme bolestem zad. V hodinách praktikuji více či méně dynamické pozice a používám dechová cvičení (zejména ohnivý dech). Cvičením zároveň stimulujeme manipúra čakru a solar plexus. Jedná se převážně o fyzicky zaměřenou hodinu. Obě hodiny je zakončeny relaxací.

Mé zkušenosti

Jóga není moje hlavní zaměstnání (profesí jsem architektka), ale jejím cvičením se zabývám řadu let. Jako bývalá gymnastka jsem začínala s fyzicky zaměřenými styly jako je power jóga nebo bikram jóga. V roce 2013 jsem se ve Francii setkala s osobitým cvičením nazvaným Integrální jóga podle zakladatele Darmachari Swami Maitreyananda, které vychází z klasických jógových stylů a z integrální jógy Sri Aurobinda. Integrální jóga obecně rovnoměrným způsobem propojuje emoční, mentální a tělesnou stránku člověka. Swami Maitreyananda přizpůsobil cvičení každodenním potřebám západoevropské společnosti důrazem na ohebnost páteře, na srdeční čakru Anahatu (její otevření pomáhá odblokovat stres) nebo začleněním terapeutických prvků.

Sestavy jsou složené z proti-pozic a z mnoha variant pomocí torzí, úklonů, vybočení a asymetrií. Prvky jógové terapie pomáhají odblokovat strnulé partie těla, zejména v oblasti zad, typické pro lidi vykonávající sedavé zaměstnání.

Nedynamický jógový styl dbá na správné dýchání, výdrže v pozicích, rovnováhu a na plynulé přechody z jedné pozice a do druhé. Hodiny jsou doprovázeny hudbou a zakončeny relaxací. 

V hodinách používám šetrné varianty asán, kterými nedochází k přepínání jednotlivých částí těla.Cvičení je vhodné pro všechny úrovně.

 

Motto: Není důležité, abyste byli v pozicích dokonalí, ale abyste se v nich cítili příjemně.

Aktuální přehled mých lekcí naleznete v rezervačním systému.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Masáže, které mají smysl

Ráda bych Vám představila masáže, které mají podle mě smysl.  Více

Jóga jako švédský stůl?

Znáte to: jste na dovolené, k večeři švédské stoly a vy musíte vyzkoušet ...  Více

Téma měsíce: Jak vám jóga změnila život?

Odcvičeno. Zavírám dveře studia, odcházím a jógu mám za sebou. Za ...  Více

Nové začátky se často maskují jako bolestivé konce.

Lao C

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace