Ing.arch. Jitka Čeňková

Ing.arch. Jitka Čeňková
Ve svých lekcích pracuji na sjednocení těla, mysli a duše v harmonii s bytím v současném světě a s přírodou s jejími biorytmy. Každá lekce je jiná s ohledem na momentální roční období a na fázi lunárního cyklu v daný den, kdy tyto faktory ovlivňují kvalitu tělesných orgánů a jejich funkcí i psychickou rovnováhu. Všechny lekce ale mají společný základ v průběhu, kdy po úvodní relaxaci „probudím“ páteř, klouby, svaly a rovnováhu v součinnosti s dechem, abych pak přešla k provádění pozic a sestav, do kterých včleňuji různé jógové metody vhodné pro cvičení v daném období. Na závěr nechám vše doznít řízenou meditací. Cílem integrální jógy je ukázat různé cesty, které vedou k jedinému cíli.

Mé zkušenosti

Jógu aktivně praktikuji 25 let a současně s jógou jsem se průběžně věnovala praktikám moderních i etnických tanečních technik. V praxi vycházím z intenzivního studia jógové filozofie, východní medicíny a zdravé výživy i ze zkušeností s tancem, což mě inspiruje k vytváření vlastních jógových sestav.

Co mě na józe a lektorování nejvíc zajímá

Na józe i lektorování mě fascinuje cesta, jak nastolit harmonii, která pomáhá udržet si do nejvyššího věku pružnou mysl i tělo, pro každého - s minimálními nároky na finance, pomůcky či lékařské zákroky – přirozeně, jakoby jen tak…. Protože zůstat zdráv a pečovat o své tělo je počátek cesty k jógovému způsobu života.

Více o mně

Více o mně

Jógu aktivně praktikuji 25 a 8 let jsem certifikovanou lektorkou jógy při České akademii jógy a FTVS, zúčastňuji se mezinárodních jógových seminářů – Indie, byla jsem žákyní u Louise Ossius, kde jsem absolvovala její kurzy a semináře Hathajógy. Absolvovala jsem Středočeskou konzervatoř v oboru Moderní scénický tanec, kurzy a workshopy Modern a Afro dance Moniky Rebcové. Poskytuji ošetření Reiki – 2. stupeň.

Současně s jógou se průběžně věnuji praktikám moderních i etnických tanečních technik a ve svých lekcích vycházím ze zkušeností s tancem a především ze studia různých autorů z oblasti jógy, východní medicíny a zdravé výživy, kteří mě inspirovali k vytvoření vlastních jógových sestav, kdy vycházím obecně z principů Hathajógy se zařazením některých prvků aštángajógy, kundaliníjógy a dynamickými doplňky sarva hita ásan o prvky tanečních technik.

Můj pohled na jógu vychází z funkce a stavby lidského těla a zejména na vztahu páteře a dýchání, na uvědomění si fungování lidského těla pro udržení zdravého těla a mysli. Sloučení mysli, dechu a těla je všeobecně principem filozofie jógy a tato definice je i výchozím bodem metody, jak nastolit harmonii, která pomáhá udržet si do nejvyššího věku pružnou mysl i tělo pro všechny - s minimálními nároky na finance, pomůcky či lékařské zákroky – přirozeně, jakoby jen tak…. Protože zůstat zdráv a pečovat o své tělo je počátek cesty k jógovému způsobu života.

Integrální jóga

Vychází z pradávného učení rádžajógy, kterou integrálně včleňuje do jednotlivých článků lidské bytosti moderního světa. Systematicky a důsledně vede krok po kroku k sjednocení těla, mysli a duše v harmonii s bytím v současném světě a s přírodou s jejími biorytmy. Pomáhá naučit se prožívat svůj život jako šťastnou a tvořivou přítomnost. Každá lekce je jiná s ohledem na momentální roční období v širším pohledu a na fázi lunárního cyklu v daný den, kdy tyto faktory ovlivňují rovnováhu i kvalitu tělesných orgánů a jejich funkcí i psychickou rovnováhu a propojení s nervovým systémem. Do jednotlivých lekcí včleňuji tedy různé jógové metody vhodné pro cvičení v daném cyklu (např. na bázi Rádžajógy, jejíž součástí je hathajóga, kundaliníjógy či dynamických jógových sestav), cesty, kdy záleží na každém jedinci a jeho sebepoznání, kterou cestou se vydá.

Cílem integrální jógy je ukázat různé cesty, které vedou k jedinému cíli.

Cvičení je vhodné pro ženy i muže jakéhokoliv věku se střední fyzickou zdatností a s běžnými bolestmi páteře díky pasivní pohybové aktivitě, kteří nechtějí, aby jim tělo v budoucím životě překáželo, ale aby jim pomohlo se zdravě a lehce pohybovat, předcházet zranění a být v souladu se svou duší. Každý má možnost cvičit dle svých možností s ohleduplností a nasloucháním svému tělu.

Aktuální přehled mých lekcí naleznete v rezervačním systému.

Novinky

Rádi se vzděláváte a diskutujete o józe?

Rok psa

Newsletter Domu jógy

Chcete zasílat novinky a zajímavé informace o józe?

Přihlaste se k odběru novinek

Další služby

E-shop Domu jógy

Masáže Chodov a Vinohrady

Pronájem studia

Půjčovna a prodej sítí na Aerojógu

Časté dotazy

Máte dotaz ohledně cvičení? Nevíte, jak se rezervovat? Nevíte, zda je lekce vhodná v případě zdravotních problémů?

Chcete vědět, jestli ...

Navštivte sekci časté dotazy.

Články a zajímavosti nejen o józe

Jóga jako švédský stůl?

Znáte to: jste na dovolené, k večeři švédské stoly a vy musíte vyzkoušet ...  Více

Těhotenství = konec cvičení? Nikoli!

Žena projde během těhotenství třemi základními fázemi. Zpočátku chce ...  Více

Jóga pro děti v Domě jógy na Chodově

Máte doma malého „jogína“ – kluka nebo holčičku ve věku 3-6 let? ...  Více

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Co všechno jsem ztratil v obavě, že něco ztratím.

Paulo Coelho

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Odhlásit se z odběru e-mailů