Josef Šťastný

Josef Šťastný
Slovo „meditace“ dnes používáme pro různé druhy činností – od naložení se do vany po náročném dni v práci, přes naslouchání svým pocitům až k náročným tibetským vizualizacím. Pro mě je meditace cesta k Sobě, k té nejhlubší esenci a jádru mé bytosti a zároveň i způsob, jak být na tuto esenci co nejvíce naladěn a vidět, jak působí v mém životě.

Na mých lekcích budeme pracovat s energií a pozorností. Nejprve očistíme své energetické tělo pomocí pránájámy a ve druhé části se budeme věnovat meditaci na rozpoznání naší nejhlubší podstaty (átmavičára). Nebude chybět ani závěrečné sdílení.

Mé zkušenosti

Svůj první meditační retreat jsem absolvoval ještě na střední škole. Během studia religionistiky na FFMU jsem meditoval s různými buddhistickými skupinami, až jsem našel svého hlavního učitele, Jiřího Vacka, pod jehož vedením se meditaci věnuji dodnes.

Co mě na józe a lektorování nejvíc zajímá

Meditace pro mě není omezená jen na pár desítek minut nebo hodin formálního sezení, ale věřím, že opravdu funkční může být, až když se pevně zakoření v naší mysli a srdci a promění celý náš život. Lektorování je pro mě cesta, jak ještě více prohloubit svou praxi a třeba i způsob, jak ukázat původní smysl meditace někomu druhému.

Více o mně

Více o mně

Můžete se těšit na dvě hlavní techniky, uvidíme, kam se s nimi společně dostaneme.

Vnitřní pránájáma

S energií (pránou) a jejími centry (čakrami) se dnes již běžně pracuje, přičemž velmi záleží na naší motivaci, na našem záměru. Můžeme se například soustředit na 2. čakru ve snaze o zlepšení našich vztahů nebo finančního toku, můžeme pracovat s 5. čakrou, abychom zlepšili svůj hlasový projev a vyjadřování apod. Je však dobré vnímat naše energetické tělo jako celek a nepracovat s čakrami odděleně.

Tím nejvyšším stupněm práce s energií je vytváření světelného těla. K tomu potřebujeme, aby energie mohla tělem volně proudit až nad hlavu, kde dochází k její proměně ve světlo, které v pozdějších stádiích praxe klesá zpět do těla a proměňuje každou jeho buňku svou vlastní světelnou kvalitou.

I když naší ambicí není vytvoření světelného těla, práce s energií, její čištění a kultivace nám pomáhá tělo i mysl udržovat v lepší pohodě a zdraví.

Vnitřní pránájáma je jednou z cest práce s energií, ve které pomocí vizualizace ve spojení s dechem se soustředíme na jednotlivá centra energie a tak je čistíme. Je na každém z nás, jakým způsobem a na co takto očištěnou energii využijeme.

Poznámka: očista energie je spojená s čištěním a prací s naším podvědomím, doporučuji proto být velmi bdělý a pozorný k emocím, které se při této meditaci objevují a nejednat hned automaticky, reflexivně podle nich. Pokud najdeme cestu, ve které takto „vyplavené“ emoce nepotlačíme zpět do podvědomí, ale jasně uvidíme, kam která konkrétní emoce vede a na základě tohoto pochopení získáme schopnost emoci buď projevit, rozpustit (nechat odejít) nebo přeměnit v jiný druh energie, může se náš život začít měnit k lepšímu.

 

Átmavičára

Pokud chceme dosáhnout osvícení, vysvobození z koloběhu zrozování, nirvány, pak átmavičára je nejpřímější technika. V podstatě jde o práci s pozorností jako v každé meditaci, ale na rozdíl od většiny meditací, ve kterých je cílem se pokud možno nerušeně soustředit na vybraný objekt nebo kultivace nějaké schopnosti (např. všímavosti, mindfulness), v átmavičáře se soustředíme na samotného meditujícího bez jakýchkoliv představ, což může být pro někoho ze začátku velmi náročné. Proto se budeme átmavičáře učit postupně v opření o nějaký vnější pozorovatelný objekt, jakým je např. naše tělo nebo jednotlivé výtvory mysli.

I když se netoužíme vysvobodit z koloběhu znovuzrozování, může nám praxe átmavičáry poskytnout nadhled a možnost prožít šťastnější život, protože se při ní dostáváme do kontaktu s naší nejvnitřnější esencí, jádrem naší bytosti, naší božskou jiskrou.

Podrobněji o obou technikách: Jiří Vacek: Královská jóga.

Podrobněji o praxi vnitřní pránájámy: Jiří Vacek: Stezka světla.

Podrobněji o átmavičáře: Jiří Vacek: Učebnice átmavičáry.

Aktuální přehled mých lekcí naleznete v rezervačním systému.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Téma měsíce: Jak vám jóga změnila život?

Odcvičeno. Zavírám dveře studia, odcházím a jógu mám za sebou. Za ...  Více

Nešlapejte si po štěstí

Jako strom, který má pevné kořeny a vydrží kdejakou vichřici, tak i ...  Více

Senioři a bolest?

„Když se člověk po šedesátce probudí a nic ho nebolí, znamená to , že ...  Více

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Jóga dodává tělu půvab, krásu, sílu, energii a pevnost.

Jógasútra III.47

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace |  Odhlásit se z odběru e-mailů