Aroma jóga

Provoněná lekce jógy plná esencí a jemného pohybu.

Pokud chodíte pravidelně na lekce jógy, určitě jste zažili situaci, kdy vám lektor v závěrečné relaxaci vetřel esenciální olejíček do dlaně. Tento malý rituál se stal velmi oblíbeným a postupně se rozvinula myšlenka esenciální oleje propojit s celou lekcí a použít je jako další nástroj k dosažení maximálního odpočinku, relaxace a uvolnění.

Aroma jóga patří mezi jemnější styly jógy, kdy se často kombinují styly jako hatha jóga, jemná jóga, relaxační jóga, jin jóga, popřípadě i restorativní pozice. Celou lekci doplňují pečlivě vybrané esence na míru ušité záměru lekce.

Pro koho je Aroma jóga vhodná?

Aroma jóga je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak i pro všechny, kteří hledají odpočinek, protažení celého těla a zklidnění mysli. Každá esence má svůj jedinečný účinek, který díky její inhalaci působí na naše tělo i mysl, proto krásně doplní jógové pozice a umocní tak celý prožitek lekce.

Pokud tedy máte den, kdy místo výkonů hledáte spíše odpočinek, je Aroma jóga přesně pro vás.

Jak Aroma jóga probíhá?

Aroma jóga je volnější styl, což znamená, že její průběh se bude mírně lišit podle lektora, převážně se jedná o jemný styl jógy, který propojuje prvky klasické hatha jógy, jin jógy, relaxační jógy, jemné jógy, restorativní jógy a lze zde zařadit i prvky flow jógy. Vždy je tedy potřeba podívat se na podrobný popis a obtížnost jednotlivé lekce v rozvrhu. Všeobecně platí, že lektor má nachystaných několik esencí, které v průběhu praxe distribuuje klientům.

Aroma jóga může mít také jasný záměr – harmonizovat, zklidnit, pozitivně naladit nebo třeba posílit imunitu. U takové lekce se esence volí účelově a můžete se dokonce setkat pouze s jednou esencí v několika variantách, například esence Máty divoké, Máty peprné, Máty kadeřavé či Máty luční.

Lektor si také může vybrat z několika možností, jak esenci aplikovat. Klasicky se využívá neutrální masážní olej, do kterého se míchají přírodní esenciální oleje a tato směs se poté aplikuje na kůži klienta (dlaň, krk, čelo, atd.), lze ale využít hydrolátu v rozstřikovači, aromalampy, popřípadě nejrůznějších vykuřovadel či vonných tyčinek. Fantazii se zde meze nekladou.

Důležitá je ovšem kvalita esencí a olejů, které by měli být vždy čistě přírodní, tak aby jejich účinky pro tělo byly pozitivní a neškodily.

Rezervace

Centrum Anděl Centrum Chodov Centrum Vinohrady

Kontraindikace

I přestože je Aroma jóga převážně jemný styl, který je vhodný i pro začátečníky, nemusí být pro všechny. Ne všechny esence jsou blahodárné pro každého, proto je velmi důležité, abyste o svých alergiích předem informovali lektora.

Zde je jen několik nejčastějších kontraindikací:

  • Kardiovaskulární choroby - zde je lepší se vyvarovat esencím jako jsou např.hřebíček, máta, rozmarýn či skořice
  • Těhotenství, kojící ženy, děti-zde je potřeba být s esencemi velmi opatrní, všeobecně se esence v tomto období nedoporučují, popřípadě se držet citrusových vůní jako mandarinka, pomeranč, bergamot apod.
  • Alergie-pokud si nejste jistí, raději se nejdříve poraďte s lékařem

Kontraindikací na jednotlivé esence je celá řada, proto se neváhejte poradit s lektorem před lekcí, popřípadě pro jistotu vynechejte esence, u kterých si nejste jistí.

Podobné lekce

Pokud vám časově nevyjde lekce navštívit a rádi byste našli nějakou alternativu, poté doporučujeme lekce jako hatha jóga a jemná jóga, popřípadě pro ještě větší relax jin jógu či relaxační jógu.

Co na sebe?

Nejdůležitější je vaše pohodlí, proto na lekci zvolte takové oblečení, ve kterém se cítíte dobře a zároveň vám nebrání v pohybu. Pokud jste zimomřiví, určitě přibalte na lekci mikinu a nebojte se do sálu vzít i ponožky. Chlad stahuje svaly a je kontraproduktivní u protahovacích ásan, zároveň neumožňuje vaší mysli, aby se ztišila a zklidnila, proto je vždy dobré udržovat příjemnou tělesnou teplotu.

Pokud si nevíte rady, jaké oblečení zvolit, podívejte se na náš e-shop, kde najdete nejrůznější legíny, svršky i protiskluzové ponožky.

Co je to Aromaterapie?

Aroma jóga. Provoněná lekce jógy plná esencí a jemného pohybu.
 

Aromaterapie je rozsáhlá věda, která zkoumá účinky esencí na lidské tělo po fyzické stránce, ale také jejich efekt na psychiku. Správným používáním lze tak esence využít například při únavě, nespavosti, zažívacích problémech nebo třeba špatné náladě.

Využití aromaterapie je dnes velmi moderní a setkáváme se s ní čím dál častěji především v laickém prostředí. Je nutné zmínit, že je třeba být velmi obezřetný s tzv.”domáckým” využitím. Vždy si pečlivě ověřte, zda jsou esence čistě přírodní, esenciální olejíčky používejte pouze jako koncentrát (tzn. míchejte je do neutrálních olejů či aromalamp ve velmi malé koncentraci) a vždy nejdříve ověřte, zda na dané aroma nemáte alergii, než jej použijete na tělo.

Pro léčebné účely je nutné vyhledat certifikovaného aromaterapeuta, který má dostatek informací pro namíchání konkrétního aroma na míru.

Aromaterapie se řadí mezi alternativní směr medicíny, který se v posledních letech stává velmi oblíbeným. Kromě Aroma jógy se s tímto směrem můžete setkat například i u stále oblíbenějších Aroma masáží, ale lze ji také využít při svých každodenních rituálech. Pokud například cvičíte rádi v pohodlí domova, neváhejte si nakapat pár kapek do aroma difuzéru, podle vaší nálady. Citrusy jsou všeobecně považovány za velmi oblíbené esence, které podporují dobrou náladu a zvyšují energii, oproti tomu pro zklidnění je lepší sáhnout po esencích jako třeba levandule nebo meduňka.

Rozvrh lekcí a rezervace

Aroma jóga - lekce ve studiích

Centrum Anděl Centrum Chodov Centrum Vinohrady

Články a zajímavosti nejen o józe

Jóga pod mikroskopem

6 + 1 důvodů, proč je nezbytné cvičit jógu  Více

Očistné jógové techniky neboli hathajógové krije

Jóga rozhodně nejsou jen ásany, meditace a dechové techniky. Jóga je ...  Více

Má cesta - Karolína Chudobová

Jóga není pro mě, často slýchám. Tam se jen válej po zemi, dýchaj a ...  Více

Vše v našem chodidle se okamžitě projeví v celém těle

Sharat Arora

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace