Hathajóga

... pro zdravé tělo a vyrovnanou mysl ...

Jak se cvičí

Lekce začíná relaxací a přes průpravné cviky se přejde k ásanám (pozicím), kdy se důraz klade na dech, správnost provedení a výdrž v každé pozici. Mezi pozicemi jsou zařazovány krátké pauzy pro zklidnění, kdy pozice doznívá a zvyšují se její účinky. Součástí každé lekce jógy bývá i závěrečná relaxace.

Pro koho je cvičení vhodné

Je vhodné téměř pro každého bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Každý cvičí dle svých možností. V případě zdravotních potíží je důležité o nich informovat lektora.

Více o "Hathajóga"

Hathajóga je jógou těla - je to tedy vlastně jakékoliv cvičení jógy, ale zpravidla se tímto názvem označují lekce tzv. klasické jógy. Jde o systém jógy, jehož hlavní součástí jsou ásany (pozice těla), pránájáma (ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli).

Hlavním důvodem k praktikování Hathajógy na Západě je zlepšení mentálního a fyzického zdraví, ale jóga v sobě zahrnuje filozofický přístup, který daleko přesahuje to, co si lidé pod tímto pojmem představují.

Za soustavou cvičení a dechových technik se schovává hluboký postoj a pohled na život, který podporuje adaptabilitu tělesného i psychického prožívaní. Kromě toho, že jóga zvyšuje ohebnost a pružnost těla, nabízí také možnosti, jak snížit stres a zvýšit kontrolu nad vlastními tělesnými funkcemi. Zvyšuje odolnost proti nemocem. Slovo jóga pochází ze sanskrtského kořene yui, což znamená spojit nebo sjednotit. Jde o sjednocení pohledu na svět, stravování a cvičení.

Moderní výzkumy vlivu jogínských cvičení ukazují, že napínání a uvolňování velkých skupin svalů v lekcích jógy stimuluje vylučování neurotransmiterů v mozku, které vedou k pocitu uvolnění a jasné mysli.

Hathajóga je tělovýchovným systémem s jasně vyhraněnými vztahy k tělu i lidské psychice. Její cvičení reguluje dýchání, vede k masáži vnitřních orgánů, povzbuzuje látkovou výměnu, žlázy s vnitřní sekrecí, uvolňuje klouby a páteř. Ztuhlé klouby, napjaté svaly a pokřivená páteř - tyto překážky podle orientálních představ způsobují, že životní energie se blokuje a stagnuje. V moderním pojetí se zdá, že klouby a úpony svalů jsou velmi bohatě nervově zásobená místa a při jejich ztuhlosti či zbytečném napětí vzniká chronické podráždění, byť často podprahové, které vede ke změnám v psychickém ladění.

Navíc ztuhlé svaly a nadbytek tukové tkáně moderního člověka výrazně zhoršují látkovou výměnu. Ne nadarmo se říká, že pružnost znamená mládí. Uvolněné klouby a pružné svaly jsou tedy nejen podmínkou optimální pohyblivosti, ale vedou k celkovému zdraví a pozitivnímu ladění psychiky.

Hathajóga upřednostňuje pomalé pohyby, plynulost a výdrž v pozicích. Člověk se po cvičení ásan cítí osvěžený a uvolněný. Cvičení hathajógy stojí v protipólu dynamických aerobních cvičení, jako je běh, plavání, gymnastika, sportovní hry. Při aerobních cvičeních se výrazně zvyšuje spotřeba kyslíku, srdce a celý cévní systém, plíce a rozvíjí se příčně pruhované svalstvo.

Samotná jógová cvičení vedou ke zvýšenému tonu parasympatického vegetativního systému. Jejich vliv je hlavně preventivně protistresový. To, co v současné době totiž nejvíce potřebujeme, je vyvážit a harmonizovat - vyvážit naše těla, posílit i protáhnou naše svaly, potřebujeme najít rovnováhu mezi statickým a dynamickým tělesným pohybem, mezi duchovní a fyzickou povahou našeho bytí.

To všechno nám jóga může zprostředkovat, její účinky jdou daleko za hranice našich fyzických těl a daleko za možnosti intelektuálního poznání - skutečným cílem jógy je totiž jednoduchá věc - trvalé štěstí :-)

„Poznáním duše člověk získá osvobození - štěstí. Takovéto poznání není možné bez Jógy." Skanda purána

Rozvrh lekcí a rezervace

Hathajóga - lekce ve studiích

Centrum Anděl Centrum Chodov Centrum Vinohrady

Hathajóga - lekce online

Seznam lekcí on-line

Články a zajímavosti nejen o józe

Jama a nijama

Že jóga není jen praxe na podložce, už víme. Jaké jsou ale zásady, ...  Více

Mantry - zpěv nebo modlitba?

Hudba je součástí našich životů a ať už vědomě či nevědomě ...  Více

Rok psa

Malou část nového roku máme za sebou a během ní jsme si pravděpodobně ...  Více

Teorie žádný velký význam nemá - praxe udělá v životě změnu

Pattabhi Jois

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace