Navakarana vinyāsa

Dynamická, povzbuzující a energická praxe vinyāsa jógy postavená na jedinečné metodě navakaraṇa, která v sobě pojí tradiční přístup jógového učení (učitel udává rytmus pomocí úderů dlaní a zpěvu manter v sanskrtu) a moderní poznatky o lidském tělu a mysli. Výsledkem je fyzicky náročná, ale psychicky silně odpočinková praxe.

Jak lekce Navakarana vinyāsa probíhá?

Velmi unikátní zážitek a poznání tradiční výuky jógy. Při osvěžující dynamické sekvenci āsan budete vedeni nejen zpěvem, ale i hlasem, který je laděn se zvukem tradiční čtyř strunné loutny, a také rytmickým tleskáním rukou. Minimum nadbytečných slov, melodičnost, počítání dechů v sanskrtu, zvukomalebnost hlasu a nástroje poskytují jedinečnou harmonickou flow, udržují pravidelný dech, přináší naprostou koncentraci a čistou mysl.

Trocha té historie – co to vůbec Navakarana vinyāsa je a jak vznikla?

Navakaraṇa Vinyāsa doslova znamená „kompozice devíti druhů pohybu“. Metodu po více než 20 letech studia vyvinul Dario Calvaruso a promítl do ní poznatky z tradiční jógy, indických a čínských lidových tanců nebo japonských bojových umění.

Název vychází ze sanskrtu: „nava“ (devět), „karaṇa“ (pohyb) a „vinyāsa“ (kompozice). To je ale není všechno, stejně jako v sanskrtu slova většinou nesou vícero významů, i navakarana má nejeden význam a smysl – fyzický, ale zejména spirituální. Právě z duchovní perspektivy můžeme na navakaranu pohlížet jako na proces „nepřetržité transformace“ jednotlivce a ve všech jeho/jejích aspektech; ze sanskrtu: „nava“ (nové nebo neustále se měnící), „karaṇa“ (proces transformace).

Jedná se o velmi systematickou a systémovou metodu. Každá sekvence zahrnuje devět základních kategorií (nava-karaṇa) pohybů a pozic: neutrální (sama), protažení zadní části těla (pṛṣṭha-dairghya), protažení přední části těla (agra-dairghya), protažení stran těla (pārśva-dairghya), rotace a torze (parivṛṛtta-dairghya), inverze (viparīta), balanční a rovnovážné pozice (aṅga-ādhāra), posílení (tejaskara) a zotavení (punarnavīkāra). Z těchto pozic a pohybů jsou tvořeny nádherné melodické choreografie, ze kterých se tvoří sekvence (krama) a sekvence se následně skládají do kompletních sérií (sārāṇi).

Čím je Navakarana vinyāsa prospěšná?

Harmonické plynutí a ojedinělá estetičnost navakaraṇa vinyāsy jsou účinným nástrojem pro dosažení takzvané meditace v pohybu. Metoda klade důraz na rytmické dýchání, přináší koncentraci a mentální jasnost a vštěpuje praktikujícím podněty pro sebeobjevování a sebe-transformaci. Na fyzické rovině je navakaraṇa vinyāsa velmi smysluplnou cestou pro efektivní posílení svalů celého těla, rozvoj mobility a zvýšení flexibility.

Pro koho je Navakarana vinyāsa vhodná?

Lekce je vhodná pro všechny, kteří již s jógou nějaký čas koketují a věří si, že zvládnou dynamické plynutí bez nadbytečného vysvětlování postavení v pozicích. Měli byste již znát své tělo a vědět, jak se z pozic vychází a vchází tak, aby to bylo prospěšné pro váš pohybový aparát.

Kontraindikace

Jelikož je lekce dynamická a primárně pro pokročilé jogíny, počítá se s tím, že jste zdrávi a netrpíte žádným akutním omezením. Pokud ovšem přeci jen je nějaké zdravotní omezení, vždy o něm informujte lektorku před začátkem lekce a v průběhu si upravujte pozice dle vašich možností.

Co s sebou na lekci?

To, co si berete vždy – pohodlné oblečení, které vám nezabraňuje pohybu. Vše ostatní vám rádi zapůjčíme ve studiu nebo lze zakoupit v našem e-shopu.

Podobné lekce

Navakarana vinyāsa je opravdový unikát, proto je velmi těžké najít podobnou lekci, ale pokud by se přeci jen měla něčemu přiblížit, pak asi není překvapením, že by to byla právě vinyása.

Zajímavost

Věděli jste, že v České republice je momentálně jediná certifikovaná lektorka, která učí Navakarana vinyāsu? Tou lektorkou není nikdo jiný než naše Daniela Nováková a my máme to štěstí, že tento styl přinesla i k nám do studia.

Rozvrh lekcí a rezervace

Centrum Vinohrady

Články a zajímavosti nejen o józe

Joga u moře? Nejlepší nápad

Spojíme-li někdy mnoho těch "nejlepších věcí", dopadne to občas jako ...  Více

Ranní jógová rutina

Ranní rutina může mít zásadní vliv na to, jak se cítíme po celý den. ...  Více

Senioři a bolest?

„Když se člověk po šedesátce probudí a nic ho nebolí, znamená to , že ...  Více

Pokud si myslíte, že vše špatné ve vašem životě je vina někoho jiného, budete hodně trpět.

Dalajláma

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace