Vážení klienti, studio Anděl funguje po dobu prázdnin v omezeném provozu. Cvičení probíhá v sále v 1. patře, provizorní recepce s převlékárnou je v přízemí. Více informací

Fyzio hot jóga

Jóga pro zdravý pohyb.

Často se při józe setkáme s pozicí, kterou neznáme a nevíme, jak přesně se do ní dostat či jak přesně v ní držet. Čím rychlejší pak lekce je, tím hůře stíháme plnit všechny pokyny lektora, což může vyústit ve špatné zapojení svalů a vytvoření si špatného návyku. Dlouhodobě mohou tyto špatné návyky způsobit v těle dysbalance, bolesti, natažení svalu či jiné podobné problémy. Proto jsou principy zdravého pohybu tolik důležité.

Fyzio hot jóga je lekce, která se zaměřuje především na správné držení těla a zdravý pohyb. Lekce probíhá ve vyhřátém sále, jelikož teplo podporuje uvolnění svalů a tím i efektivnější protažení.

Na lekci se setkáte i se silovými pozicemi, které se provádí vždy se zaměřením správného zapojení svalů a dle svých možností, tak abychom si neublížili.

Rezervace - Anděl Rezervace - Chodov

Pro koho je lekce Fyzio hot jóga vhodná?

Jelikož je lekce ve vyhřátém sále a teplota se pohybuje kolem 38°C - 41°C, je vhodná pro všechny, kteří nemají problém s pohybem ve zvýšené teplotě a zároveň pro všechny, kteří se chtějí naučit, jak správně zapojovat svaly při provádění jednotlivých pozic, tak aby tyto pozice byly tělu opravdu prospěšné.

Lekce se řadí mezi fyzicky středně náročné, ale stále platí, že každý cvičí dle svých možností a momentálního rozpoložení.

Jak lekce Fyzio hot jóga probíhá?

Lekce se věnuje nejdříve dechovým technikám a jejich správnému provedení, tak aby každý byl schopen v pozicích správně dýchat, jelikož dech je jedním ze základních pilířů jógy i zdravého pohybu.

V průběhu lekce se pak mohou střídat průpravné jógové cvičení, jógové pozice a prvky s fyzioterapie, při kterých lze využít nejrůznějších pomůcek jako třeba bločky, pásky, válce či míčky, tak aby byla pozice vždy provedena správně a uzpůsobena daným fyzickým možnostem.

Pozice se střídají v pomalém tempu, lektor průběžně kontroluje správné nastavení těla a klienty popřípadě opravuje.

Stejně jako ostatní lekce i tato je zakončena závěrečnou relaxací pro doznění účinků praxe.

Kontraindikace

Hot jóga všeobecně není doporučována osobám s kardiovaskulárními problémy, v 1.trimestru těhotenství, při chronických a akutních onemocnění a ani dětem pod 15 let. Proto vždy pečlivě zvažte, zda se na tento typ lekce cítíte.

Co s sebou?

I přestože se z jogínského pohledu při józe nedoporučuje pít, zde si pro jistotu láhev vody vemte s sebou. Při lekci dochází k silnějšímu pocení a tělo by se mohlo dehydratovat. Rozhodně doporučujeme myslet na pitný režim i před a po hot józe!

Myslete na zároveň na pohodlné a lehké oblečení, nebojte se i kraťasů či plavek, hlavní je pohodlí. Nezapomeňte na ručník na utření potu, popřípadě i dva pokud si budete chtít dopřát sprchu po cvičení. 

Podložku si lze za poplatek zapůjčit ve studiu, ale pokud máte svoji, klidně si ji přineste.

Podobné lekce

Pokud byste se rádi vyhnuli cvičení v teple lze navštívit lekci Zdravý pohyb nebo Zdravé záda, které se také zaměřují na principy zdravého pohybu a jsou vedeny v podobném duchu.

V případě, že jste si zamilovali pohyb ve vyhřáté místnosti, vyzkoušejte i jiné typy Hot jógy!

Fyzio jóga

Fyzio jóga je směr, který se vyvinul v západním světě na popud principů zdravého pohybu. Tradiční jóga, která se vyvinula v Indii byla původně určena pouze pro tamnější muže a v mnoha případech si protiřečí s principy fyzioterapie, které známe v západním světě. 

Fyzio jóga se tedy opírá o principy zdravého pohybu a promítá je do jógových ásan. Na Fyzio józe proto nečekejte zpočátku žádné krkolomné pozice, vždy se začíná od jednodušších ásan, kde se správně zapojuje střed těla a dech a postupně dle možností každého zvlášť se přechází do náročnějších variant. To ovšem neznamená, že se na lekci nezapotíte, opak bude pravdou, často pozice které na první pohled mohou vypadat jednoduše, nám při správném zapojení svalů dají nejvíce zabrat.

Často se na lekcích objevují i prvky právě klasické fyzioterapie, proto nečekejte vždy plynulé přechody a klasické flow, ale spíše jasně dané instrukce a podrobné popisy zapojení jednotlivých svalů.

Fyzio jóga zároveň není fyzioterapie, proto pokud máte nějaký zdravotní problém, který byste rádi vyřešili, nehledejte ve Fyzio józe alternativu k rehabilitaci, ale vyhledejte zkušeného odborníka.

Jak je to s pitím při józe?

Pitný režim je velmi důležitý pro správné fungování organismu, proč se tedy uvádí, že během lekce jógy se pít nemá?

Jógou se snažíme rozdmýchat náš vnitřní oheň tzv.ágní, což je energetické centrum našeho těla. Ágní nám pomáhá spalovat všechny toxické látky, které se v našem těle vyskytují a tekutinou, kterou bychom během praxe požili, bychom tento oheň mohli uhasit.

Z tohoto důvodu je mnohem lepší se zaměřit na pitný režim před lekcí a také po ní, proto v každém studiu najdete karafy s vodou, čajem či krystalovou vodou.

Není to ovšem dogma, stále a vždy platí laskavost a šetrnost ke svému tělu a jeho potřebám, proto především u náročnějších lekcí jako je třeba právě hot jóga, noste vodu s sebou, abyste v případě potřeby mohli doplnit tekutiny.

Články a zajímavosti nejen o józe

Očistné jógové techniky neboli hathajógové krije

Jóga rozhodně nejsou jen ásany, meditace a dechové techniky. Jóga je ...  Více

Mami s mimi

... aneb jemná jóga pro maminky po porodu a masáže a jemné protahování s ...  Více

Bolí vás něco? Může pomoci rázová vlna

Bolest v rameni, v předloktí, v zádech, bolest paty, Achillovy šlachy, ...  Více

Podstata praxe jógy je nastavení vnitřní a vnější rovnováhy

Claus Grzesch

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace