Všechna studia otevřena - aktuální podmínky pro účast. Těšíme se na vás.

Hathajóga (nyní probíhá on-line)

... pro zdravé tělo a vyrovnanou mysl ...
Hathajóga

Jak se cvičí

Lekce začíná relaxací a přes průpravné cviky se přejde k ásanám (pozicím), kdy se důraz klade na dech, správnost provedení a výdrž v každé pozici. Mezi pozicemi jsou zařazovány krátké pauzy pro zklidnění, kdy pozice doznívá a zvyšují se její účinky. Součástí každé lekce jógy bývá i závěrečná relaxace.

Pro koho je cvičení vhodné

Je vhodné téměř pro každého bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Každý cvičí dle svých možností. V případě zdravotních potíží je důležité o nich informovat lektora.

Více o "Hathajóga"

Více o "Hathajóga"

Hathajóga je jógou těla - je to tedy vlastně jakékoliv cvičení jógy, ale zpravidla se tímto názvem označují lekce tzv. klasické jógy. Jde o systém jógy, jehož hlavní součástí jsou ásany (pozice těla), pránájáma (ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli).

Hlavním důvodem k praktikování Hathajógy na Západě je zlepšení mentálního a fyzického zdraví, ale jóga v sobě zahrnuje filozofický přístup, který daleko přesahuje to, co si lidé pod tímto pojmem představují.

Za soustavou cvičení a dechových technik se schovává hluboký postoj a pohled na život, který podporuje adaptabilitu tělesného i psychického prožívaní. Kromě toho, že jóga zvyšuje ohebnost a pružnost těla, nabízí také možnosti, jak snížit stres a zvýšit kontrolu nad vlastními tělesnými funkcemi. Zvyšuje odolnost proti nemocem. Slovo jóga pochází ze sanskrtského kořene yui, což znamená spojit nebo sjednotit. Jde o sjednocení pohledu na svět, stravování a cvičení.

Moderní výzkumy vlivu jogínských cvičení ukazují, že napínání a uvolňování velkých skupin svalů v lekcích jógy stimuluje vylučování neurotransmiterů v mozku, které vedou k pocitu uvolnění a jasné mysli.

Hathajóga je tělovýchovným systémem s jasně vyhraněnými vztahy k tělu i lidské psychice. Její cvičení reguluje dýchání, vede k masáži vnitřních orgánů, povzbuzuje látkovou výměnu, žlázy s vnitřní sekrecí, uvolňuje klouby a páteř. Ztuhlé klouby, napjaté svaly a pokřivená páteř - tyto překážky podle orientálních představ způsobují, že životní energie se blokuje a stagnuje. V moderním pojetí se zdá, že klouby a úpony svalů jsou velmi bohatě nervově zásobená místa a při jejich ztuhlosti či zbytečném napětí vzniká chronické podráždění, byť často podprahové, které vede ke změnám v psychickém ladění.

Navíc ztuhlé svaly a nadbytek tukové tkáně moderního člověka výrazně zhoršují látkovou výměnu. Ne nadarmo se říká, že pružnost znamená mládí. Uvolněné klouby a pružné svaly jsou tedy nejen podmínkou optimální pohyblivosti, ale vedou k celkovému zdraví a pozitivnímu ladění psychiky.

Hathajóga upřednostňuje pomalé pohyby, plynulost a výdrž v pozicích. Člověk se po cvičení ásan cítí osvěžený a uvolněný. Cvičení hathajógy stojí v protipólu dynamických aerobních cvičení, jako je běh, plavání, gymnastika, sportovní hry. Při aerobních cvičeních se výrazně zvyšuje spotřeba kyslíku, srdce a celý cévní systém, plíce a rozvíjí se příčně pruhované svalstvo.

Samotná jógová cvičení vedou ke zvýšenému tonu parasympatického vegetativního systému. Jejich vliv je hlavně preventivně protistresový. To, co v současné době totiž nejvíce potřebujeme, je vyvážit a harmonizovat - vyvážit naše těla, posílit i protáhnou naše svaly, potřebujeme najít rovnováhu mezi statickým a dynamickým tělesným pohybem, mezi duchovní a fyzickou povahou našeho bytí.

To všechno nám jóga může zprostředkovat, její účinky jdou daleko za hranice našich fyzických těl a daleko za možnosti intelektuálního poznání - skutečným cílem jógy je totiž jednoduchá věc - trvalé štěstí :-)

„Poznáním duše člověk získá osvobození - štěstí. Takovéto poznání není možné bez Jógy." Skanda purána

Rezervujte si lekci

Lekce online

Seznam lekcí Hathajóga on-line

Lekce ve studiích

Centrum Anděl Centrum Chodov Centrum Vinohrady

Články a zajímavosti nejen o józe

Mami s mimi

... aneb jemná jóga pro maminky po porodu a masáže a jemné protahování s ...  Více

Jóga jako švédský stůl?

Znáte to: jste na dovolené, k večeři švédské stoly a vy musíte vyzkoušet ...  Více

Joga u moře? Nejlepší nápad

Spojíme-li někdy mnoho těch "nejlepších věcí", dopadne to občas jako ...  Více

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Znát vnější věci je inteligence, znát sám sebe je moudrost. Ovládat ostatní je moc, zvládnout sám sebe je pravá síla. Když si uvědomíte, že máte dostatek, pak jste opravdu bohatí.

Lao-C

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Povinně zveřejňované informace |  Odhlásit se z odběru e-mailů