Vážení klienti, studio Anděl funguje po dobu prázdnin v omezeném provozu. Cvičení probíhá v sále v 1. patře, provizorní recepce s převlékárnou je v přízemí. Více informací

Já a jóga - Richard Holický

S jógou jsem se poprvé setkal díky rande s jogínkou, která mě dotlačila na lekci řka: "Dělej něco pro své zdraví.”

 Protože jsem se dosud "ozdravoval jen fotbalem” a jogínka se mi moc líbila - tak jsem šel. To mi bylo 19 let. Jógu vedl pán celý v bílém - něco mezi císařovým pekařem a primářem Sovou. Moc mě to nebralo - spíš jsem koukal po holkách. Byl jsem tam kromě toho “primáře” jediný chlap.

Později, asi tak ve 23 letech, jsem již jógu vyhledal záměrně. Z fotbalu mě bolel celý člověk a potřeboval jsem rehabilitaci. Koupil jsem si knihu od Andre van Lysebetha, která byla jedna z mála, co se za “ totáče” ocitla na jógovém trhu. Později jsem začal chodit do kurzu jógy a měl jsem štěstí na guru - jistou Marušku - která do hodin cvičení zařazovala i “duchovno”. Jezdili jsme s jogínama na víkendy do chaty v Brdech a bylo to moc fajn. S Maruškou tam vedl kurzy ještě lektor Petr, který nám jednou při relaxaci pustil kazetu o dýchání. Pan Moravec (herec) hlubokým hlasem promlouval: „Vaše tělo je příjemně uvolněné, dýchejte zhluboka…vnímejte svůj dech.. je jako příliv a odliv…ještě jednou se nadechněte…a VYDECHNĚTE NAPOSLED:o)))). A bylo po relaxaci. Brzy tu kazetu stáhli z prodeje.

Ale na jednom tomhle víkendu jsem zažil své první “samahdi” (… takové vnitřní pochopení). Wikipedie tomu říká: intuitivní vhled do podoby skutečnosti. Seděli jsme v místnosti provoněné dřevem - bylo nás tam asi 20 - a v tichosti jsme meditovali. Já jsem byl vzadu v místnosti, oknem sem vnikal sluneční paprsek…. a najednou jsem začal vnímat lidi okolo sebe jako celek a začal v sobě cítit něco překrásného. Nedá se to přesně popsat slovy… jako kdyby mnou ve vteřině proběhla jakási moudrost a pochopení souvislostí. Začal jsem jógu milovat…. a trvá to dodnes. Líbí se mi, že to není ani politika, ani náboženství. Líbí se mi, že jóga respektuje možnosti a svobodu každého jedince. Je bezpečná, moudrá, laskavá a štědrá… čím víc budete připraveni si vzít, tím více dostanete:o)

O autorovi

Richard Holický je lektor jógy II.tř. s licencí pořádat veřejné školy jógy.
Má bohatou praxi s různými věkovými skupinami, od dětí po seniory.
Organizuje workshopy zabývající se aplikací východních nauk - hlavně jógových technik na duševní a tělesné zdraví člověka.
Jako např.:Jóga pro zdravá záda, Soft-jóga, meditační techniky, Muzikoterapie a další…
Absolvent pětiletého kurzu japonského Shiatsu s akreditací. Držitel diplomu Silva mind kontrol.

Dále je autorem: Kurzu jógy pro začátečníky a Meditačních nedělí pořádaných v Domě jógy.

Praktikuji klasickou jógu dle André van Lysebetha: Ásány a jejich série. Např:

  • Pozdrav slunci, Pozdrav měsíci, Rišikéšská sestava
  • Vlastní sestavy s afirmací
  • Dechová cvičení v kooperaci s pohybem
  • Meditační techniky a meditace v pohybu
  • Nové formy jógy - např. Joga pro zdravá záda, Soft- joga
  • Vztahy dle Jin-Jang

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Jin jóga aneb čas se zastavit

V dnešním zrychleném světě se jóga čím dál víc zpomaluje a na ...  Více

Já a jóga - Richard Holický

S jógou jsem se poprvé setkal díky rande s jogínkou, která mě dotlačila na ...  Více

Ženská jóga - co čekat?

Stále častěji se v rozvrzích jógových studií objevuje název Ženská ...  Více

Mír pramení z vnitřku. Nehledejte ho mimo sebe.

Siddharta Gautama

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace