Cvičení venku

Dočkali jsme se, sluníčko hřeje, po bundách shazujeme i mikiny a táhne nás to ven do přírody. Vždy, když přijde "tričková teplota", snažím se dostat někam ven a lehnout si do trávy, jako právě teď, když pro vás píši tento článek. Cvičit budu hned, jak jej dopíši;-)

Praktikování venku

Jógu můžete praktikovat na jakékoli travnaté ploše, na kterou byste si jen tak lehli. Dejte jenom pozor na případný zákaz ("nešlapat na trávník" nebo "soukromý pozemek") a dobře se koukněte, jestli náhodou vaši vybranou plochu nevyužívají pejsci, to by vám mohlo malinko zkazit zážitek.

Jakýkoli pražský park se zhruba rovinatým terénem skvěle poslouží. Pokud vás odrazují případné pohledy kolemjdoucích, poradím vám větší parky, ideální je Letná. Z vlastní zkušenosti vím, že lidi moc koukat nebudou, už jsou tam zvyklí na všechno.

Cvičit můžete na podložce, doporučuji ale nechat svou Manduku či Lululemon doma a radši vzít nějakou levnější, u které vám nebude líto, že ji ušpiníte. Osobně cvičím bez ní! A vřele vám to doporučuji! Ruku na srdce - kdy naposled vaše dlaň a bosá noha spočinuly na trávě? Pozdravy slunci a pozice ve stoje se dají takto v pohodě zvládnout, promasírujete si nožky.

Pozice v leže se dají dobře zvládnout i na piknikové dece. Pokud třeba potřebuje mít na zemi kolena, např. u chatturangy nebo z hatha jógy u ashtanga namaskary (kolena brada hrudník k zemi), stačí složená deka nebo starší ručník.

Pokud jste se rozhodli cvičit bez podložky, dejte pozor na květinové louky - lákají opylovače, tak abyste se nemuseli pořád koukat, jestli na nějakou včelku nešlápnete.

Na závěrečnou šavásanu je fajn mít sebou mikinu nebo šálu, mírný vánek vás může zchladit překvapivě rychle, i když jste se předtím potili.

Jo a nejdůležitější - pozor na přímé slunce kolem poledne :-)

Jak se zchladit

Po cvičení prosím neskákejte hned do bazénu, ačkoliv je to lákavé :-) vydržte aspoň 15minut. Máme lepší techniky, jak tělo zchladit a zároveň "zakonzervovat" energii, kterou jsme vytvořili. Jsou to dvě techniky Pránájámy – Šítali a Šítkari.

Šítali

Sedněte si do jakéhokoliv zkříženého sedu, případně do Vadžrásany. Přitiskněte zuby k sobě, aby mezi nimi nebyla mezera a oddalte rty tak, aby bylo zuby vidět. Jazyk se uvolněně opírá o spodní zuby. Nadechněte se klidně přes zuby tak, abyste vydávali syčivý zvuk. Po nádechu uvolněně zavřete ústa a vydechněte pomalu klidně nosem. Pokud máte citlivé zuby, může pro vás být intenzivní nádech nepříjemný, zkuste tedy nejdříve dýchat hodně pomalu a jemně.

Šítkari

Podobná technika jako předchozí, v tomto případě ale rolujeme strany jazyka k sobě tak, abychom z něj vytvořili ruličku. Jazyk spočívá mezi rty vystrčený ven. Nadechujeme se přes jazyk, pak uvolníme pusu i rty a vydechujeme klidně nosem. Někomu jazyk do ruličky nejde, stačí se pak vrátit k předchozí technice :-).

Ať už děláte jednu nebo druhou techniku, soustřeďte se během nádechu na chlad, který na jazyku, případně na zubech cítíte.

U obou technik se ochlazuje a zklidňuje tělo, šítali má navíc velice pozitivní účinky na zdraví zubů a dásní. Můžete je praktikovat po cvičení anebo v průběhu dne.

O zklidnění, které obě techniky přínáší, je k dispozici také vědecká práce, která měří vlny mozku :-).

Ukázka obou technik

Kde probíhají lekce venku?

Pokud v tom nechcete být sami a chcete raději cvičit na vedené lekci, připravili jsme pro vás takové lekce na terase OC Nový Smíchov! Netušili jste, že tam nějaká je? Ani my :-), ale je a část z ní je dokonce zatravněná a měkounká jako mech :-).

Z dalších loňských tipů Vám můžeme doporučit (jestli se tam cvičí i letos nevíme, ale můžete to vyzkoušet):

Známé byly čtvrtky na Vyšehradě nebo na Letné FB JÓGA na Letné (každý čtvrtek), úterky v Grébovce FB jóga v parku a ve Hvězdě s naší lektorkou Šárkou.

Některé naše lektorky také mívaly lekce venku, třeba Jana Čechová Move Om a Kristína Jakubíková - Kjoga.

Krásné léto. Váš Dům jógy.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Aerojóga očima lékařky

Všichni jistě známe bolest zad. Aby ne, postihuje asi 1/3 naší populace. ...  Více

Pilates - vzdálený bratranec jógy

Cvičení Pilates a jóga jsou na první pohled podobné směry, ovšem po jejich ...  Více

Já a jóga - Richard Holický

S jógou jsem se poprvé setkal díky rande s jogínkou, která mě dotlačila na ...  Více

Nejsme našimi těly, našimi majetky, ani našimi kariérami. Jsme božskou láskou, a ta je nekonečná.

Dr. Wayne Dyer

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace