Vážení klienti, studio Anděl funguje po dobu prázdnin v omezeném provozu. Cvičení probíhá v sále v 1. patře, provizorní recepce s převlékárnou je v přízemí. Více informací

Povoláním jogín

Ráno vítat Slunce na ranní lekci na terase, snídaně v kavárně, popracovat na sociálních sítích, natočit video, odučit jednu individuální lekci a večer vedená meditace - takhle nějak vypadá představa těch šťastných z nás, kteří se jednou zapsali na kurz učitele jógy a ze svého koníčku udělali realitu. Jak to ale opravdu vypadá? Jakým úskalím musí čelit lektor, který má jógu na plný úvazek? Jakou roli dnes hrají sociální sítě a jde to vůbec bez nich?

Pokud milujete jógu a uvažujete o tom, že byste si udělali kurz instruktora jógy a udělali z jógy povolání, pak je tento článek právě pro vás!

O cestě za snem být jogín na plný úvazek jsme vyzpovídali naši lektorku Vendulu Prokorátovou, která jednoho dne opustila bezpečí pracovní smlouvy a stala se živnostníkem.

 

Vendy, pověz nám, jak to všechno začalo. Kdy jsi se rozhodla být lektorkou jógy, kde jsi studovala a jestli bylo tvým snem se jógou živit již od začátku nebo ta myšlenka přišla až po čase?

Jóga mi přišla do cesty, když jsem se necítila dobře a hledala “něco víc”, smysl života. Vykoukl na mě jógový kurz a já věděla, že je to ono. Většina nejlepších věcí v mém životě, které mě potkaly, byly intuitivní.

Lektorkou jógy jsem od roku 2019, kdy jsem si udělala kurz od Evropské federace jógy, která se zaměřuje především na duchovní aspekty jógy. Nezapomínejme, že jógové pozice, se nezabývají tělem, ale schopností být. Ásany zastupují pouze jeden stupeň v osmistupňové cestě jógy podle Pataňdžaliho jógasúter. Jsem za to nesmírně vděčná a spoustu technik využívám doteď. Jógu jsem vyučovat nechtěla, až při kurzu mě napadlo, že bych to mohla zkusit.

 

Přišel nějaký “aha moment” poté, co jsi začala učit nebo vše splňovalo tvé představy?

Jeden z “aha” momentů byl, že jsem chvíli hledala sama sebe při výuce. Nevyhovují mi dynamické styly jógy, ale je o ně největší zájem. Chvíli mi trvalo, než jsem si přišla na to, co chci předávat ostatním a noha za hlavou to není.

 

Otázka, která zajímá asi většinu budoucích učitelů - jde se uživit čistě jógou nebo člověk musí mít nějaký “vedlejšák”, případně jak by musel vypadat den jogína, aby se uživil?

Jistě to jde, ale já to nedoporučuji, i přestože jsem OSVČ. Přijde covid nebo léto, kdy jsou lidi raději venku nebo na dovolené než ve studiích a pro vás to může být velmi náročné a nepříjemné odučit lekci, kde nedostanete adekvátní odměnu za svoji práci.

Doporučuji tedy mít ještě nějaké jiné zaměstnání ideálně v jiném oboru než ve službách.

Pojďme si říct, že není možné učit denně 8 hodin a to každý den. Další věc je, že nejvíce lidí má čas ráno a k večeru, takže Váš den bude hodně rozkouskovaný, musíte si odpovědět na otázku, jestli to tak chcete?

Pokud chcete dělat jen jógu doporučuji mít několik tisíc sledujících na sociálních sítích. :D

 

Jaké jsou největší úskalí, se kterými ses musela poprat?

Nejspíš to, že nejsem “dobrá” pro každého. Aneb nejsi pro každého a je to v pořádku. Mé lekce jsou spíše pomalé, a proto milovníci dynamických cvičení musejí jít dál. Takže jsem ze začátku zažila pár nepříjemných okamžiků, kdy klienti chtějí něco jiného, než jim mohu nabídnout.

 

Jak jsi si vybudovala klientelu s tak velkou konkurencí, která je dnes v tomto oboru? Je lepší začít sám, vést lekce pro své známé a postupně sbírat klientelu nebo najít studio a stát se součástí týmu? Je vůbec reálné jako lektor bez zkušeností, aby tě vzali do studia pod své křídla?

Mám pocit, že je fajn cvičit s kamarády, ale není dobré na to spoléhat. Já sama jsem začala ve studiích, kde mi dali na začátku šanci - jako je Dům jógy na Andělu.

 

Považuješ sociální sítě za nutnost, pokud se chce člověk prosadit? Dá se skloubit přesvědčení jogína z moderním pojetím sociálních sítí, reklam a propagací? Jak se k tomu stavíš ty?

Ano i ne. Pokud máte jógu jako koníček a máte jednu dvě lekce týdně ve studiu a nechcete nebo vám není příjemné věnovat čas sociálním sítím, tak to nedělejte. Já sama jsem to tak měla, když jsem byla zaměstnaná. A je to něco, s čím stále pracuji, jelikož mi není příjemné natáčet sebe, ale mám pocit, že to ostatní vyžadují. Pokud se józe věnujete více, jste podnikatel/ka, je to podle mého názoru nutnost věnovat se i sociálním sítím.

 

Vím, že jógu propojuješ s terapií, které se věnuješ již mnoho letech, řekneš nám o tom něco? Vkládáš terapeutické prvky i do klasických lekcí?

Krizové intervenci se věnuji téměř 8 let. Proto je pro mě důležité ztišit mysl a uvolnit tělo.

Většina lidí je v neustálém napětí ať z práce nebo ze vztahů a tělo všechny ty bloky a křeče prozradí, když se umíte dobře dívat. Většina z nás potřebuje odpočinek a jemnou jógu, jen nám to odpočívání často nejde.

Co se týče druhé otázky tak ano, je to moje nejoblíbenější část. Kdy propojuji sílu myšlenky, tělo a duši. Je to velmi účinné, když to děláme opakovaně. Nejúčinnější je to při závěrečné relaxaci, kdy máme více času a je možné se dostat blíže do svého nitra.

Nejvíce mě teď baví vést meditace a jemné lekce, kdy tyto prvky můžeme provádět déle - téměř celou hodinu.

 

Jak by zněla tvoje rada pro novopečeného lektora?

Buďte sami sebou. A ptejte se sami sebe: “Co chci lidem předávat?” Pak už jen stačí, zaposlouchat se do hlasu svého srdce.

 

Kde se s tebou můžeme potkat?

V Domě jógy na Vinohradech a to každé úterý a pátek.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Já a jóga - Richard Holický

S jógou jsem se poprvé setkal díky rande s jogínkou, která mě dotlačila na ...  Více

Téma měsíce: Jak vám jóga změnila život?

Odcvičeno. Zavírám dveře studia, odcházím a jógu mám za sebou. Za ...  Více

Jóga na hlavu postavená

Když je něco na hlavu postavené, nebo vzhůru nohama, obvykle to vyjadřuje ...  Více

Jóga dodává tělu půvab, krásu, sílu, energii a pevnost.

Jógasútra III.47

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace