Bezpečná jóga

Můžeme jógou poškodit své zdraví?

Dnes je jóga obecně příjímána jako univerzální cvičení například zaměřené proti bolestem zad, jako pohyb, který je vhodný pro každého a každému také prospěje. Ano, to je pravda, je ovšem třeba dodat, a o tom se již příliš nemluví, že trvale špatně prováděné jógové ásany (polohy), mohou vaše tělo zničit stejně spolehlivě, jako každý nesprávně pojatý sport, tenis či fotbal :-)

Najděte dobrého lektora

Chceme-li, aby nám jóga co nejvíc prospěla a co nejméně uškodila, je nejlepší, a to zejména zkraje, začít se zkušeným lektorem, který zná úskalí jednotlivých pozic a upozorní nás na ně. Chyba přirozeně není v józe. To naše těla nejsou na mnohé ásany dobře připravená.

Dávní Indové na rozdíl od nás netrávili většinu svého dětství a mládí ve školních lavicích, u televize a obrazovek počítače a měli tedy mnohem lépe rozvinutou svalovou hmotu. Když dnes takový nepřipravený středoevropan provádí jednoduchou a oblíbenou ásanu, jakou je například kobra, vyvěsí se na pažích, zapomene zapojit břišní svaly a zlomí se v bederní páteři. Je velmi pravděpodobné, že ho po nějakém čase z takto nesprávně prováděného cviku začnou bolet záda, i když o nich dříve ani nevěděl :-)

Jóga nebolí!

Jak tedy cvičit správně a bezpečně? Především bezbolestně! Je důležité chápat, co je to bolest a rozvinout jemné rozlišování a pozorování našich těl. Bolest se často zaměňuje za nepříjemný pocit spojený s námahou a svalovým zapojením. Některé pozice nemáme rádi, tak je prostě neděláme. Navíc přemáhat se, je přece "nejógové". V tomto případě opak je pravdou! Často právě pozice, které nám nejdou a které tedy nemáme rádi, jsou pro nás ty nejužitečnější a posilují naše nejslabší stránky. Jen je potřeba postupovat pomalu!

Ale abychom se vrátili zpět k bolesti. I v nejjemnější józe je třeba zapojit nějaké to usilování a i při tom nejjednodušším cvičení bychom měli překonávat alespoň malou námahu. Tak, aby se naše těla postupně "zocelila" a byla lépe připravená na život. Už staří jogíni vnímali hathajógu (tedy fyzické cvičení ásan) , jako tzv "obrněnou cestu, Sannahana jogu". Jóga, ve smyslu prostředků, klade velký důraz na posílení vnitřních i vnějších obranných mechanismů. Jsou-li tyto mechanismy funkční, nezaskočí nás každá nemoc, nečekaná životní situace, či nepřízeň osudu.

Cvičte příjemně

Naproti tomu bolest je skutečně stav, kdy nám naše tělo říká, že jsme zašli příliš daleko a nebo že děláme pozici špatně. Proč tomu tak je? Těžko říct. Obecně se dnes soudí, že svalová souhra v těle je nesmírně komplikovaná záležitost a navíc u každého probíhá trochu jinak v závislosti na postavě, na postavení našich kloubů, dědičných problémech, rozvinutí svaloviny i na našich emocích.

Je velmi těžké, ne-li přímo nemožné, dokonale simulovat lidský pohyb a obecně definovat, jak exaktně má probíhat. Navíc tak složitou kooperaci, kdy se do jediného pohybu ruky mohou zapojit téměř všechny svaly v těle, je obtížné přesně sledovat a pozitivně ovlivnit. Naše jediná možnost je tedy uvědomit si konečnou zprávu, kterou nám naše tělo z toho všeho poskytne - a tou je závěrečný, výsledný pocit. A ten by měl být eufemisticky řečeno "příjemný" nebo maximálně "příjemně bolestný" :-).

Naslouchejte vnitřnímu hlasu

Jak tedy bezpečně cvičit jógu? O tom by se dalo napsat mnoho textu, rozebírat jednotlivé pozice, způsoby cvičení, dechy... Sázkou na jistotu je, jak už bylo výše řečeno, cvičit se zkušeným lektorem a bezbolestně. Co je však nejdůležitější, je cvičit sami se sebou! Zdá se to být banální. Říkáme si: "Samozřejmě, že cvičím sám se sebou, s kým jiným bych asi mohl cvičit?" Zkuste si ale uvědomit, jak vlastně trávíte většinu času svého života? Naše těla se pohybují: vstáváme, jíme, jdeme na procházku, cvičíme... ale jsme sami se sebou? Většinou nikoliv.

Naše mysl se toulá daleko od nás. Uvažujeme o svém nepříjemném šéfovi, co nakoupit dnes k večeři, zabýváme se úvahami, kolik nás letos bude stát dovolená... často ani nevíme, co jsme právě snědli, koho jsme cestou potkali, jestli svítilo slunce nebo voněly květiny... Jak potom můžeme cvičit správně, když vlastně ani nevíme, co naše těla právě dělají? Jak k tomu všemu ještě vnímat, který pohyb je namáhavý a který už bolestný, když se naše myšlenky toulají v naší minulosti nebo budoucnosti?

Nejdůležitějším předpokladem a základem správného cvičení jógy je tedy koncentrace a pozornost obrácená do našich těl a přítomného okamžiku. My sami si v sobě nosíme svého vnitřního gurua, učitele, stačí se jen důkladně zaposlouchat. Vnímejte svůj dech, napojte se sami na sebe, na svůj vnitřní zdroj vědění, na energie a intuice a naslouchejte - jedině takto potom správně praktikujete jógu, ať už cvičíte cokoliv. To je tedy jóga.... nic jiného :-)!

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Senioři a bolest?

„Když se člověk po šedesátce probudí a nic ho nebolí, znamená to , že ...  Více

Očistné jógové techniky neboli hathajógové krije

Jóga rozhodně nejsou jen ásany, meditace a dechové techniky. Jóga je ...  Více

Jóga a bolesti zad

Až 80 % populace trápí občasné bolesti zad a kloubů. Bolesti zad a ...  Více

Mír pramení z vnitřku. Nehledejte ho mimo sebe.

Siddharta Gautama

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace