Jak začít s jógou?

Jóga je pro všechny! Ale jak si vybrat tu správnou lekci? Když si poslechneme příběhy milovníků jógy, ve velké většině uslyšíme, že jejich “poprvé”, bylo spíš odstrašující a jóga se tak stala láskou až na několikátý pokus. Jak tomu předejít a zamilovat se hned na první pohled?

Důležité je, si uvědomit, že jóga není jen jedna, stejně jako my nejsme všichni stejní. Každý z nás má jinou motivaci po józe pokukovat a je to v pořádku! Než se z nás tedy stane jógový začátečník, je dobré si nejprve říct, co od jógy očekávám a proč chci začít.

Individuální lekce

Asi nejjistější ale zároveň i nejdražší cestou pro všechny jógové začátečníky, je individuální lekce. Proč? Protože jako začátečník pravděpodobně nevíte, jak se které pozice jmenují, jak se do nich vchází a vychází a jak v nich správně zapojit svaly, proto by pro vás skupinová lekce mohla být příliš rychlá, matoucí, a nakonec i demotivační. Výhodou individuální lekce pro začátečníka je zároveň i fakt, že má lektor prostor a čas se zaměřit na postavení vašeho těla a všimnout si dysbalanců či jiných nástrah, které by se časem mohly ozvat, pokud by byly opomíjené.

Důležité je, najít ideálního lektora pro vaše potřeby a pak se do toho pustit.

Jak ale takového lektora najít? Je více možností, pokud se na to cítíte sami, udělejte si průzkum všech našich lektorů a najděte mezi nimi toho, který s vámi souzní nejvíce, druhá možnost je tzv.”po známosti” - máte známého, který na lekce chodí? Nechte si poradit, dle jeho zkušeností. A pokud ani jedna z těchto cest není ta vaše, pak nám napište na email o tom, proč chcete s jógou začít a jaký styl by vám byl nejvíce sympatický a my vám rádi poradíme toho pravého lektora pro vás.

Nebojte, není nutné absolvovat desítky individuálních lekcí, abyste pochopili, který styl jógy vám sedne. Stačí jedno, dvě sezení s tím správným lektorem, který se podívá na vaši stavbu těla a vaše dispozice, poradí vám, na co si dávat pozor a na co se zaměřit a hned poté můžete bezpečně vybírat ze všech možností v rozvrhu.

Jak začít s jógou?
 

Skupinové lekce

Pokud vás individuální lekce nijak neláká a raději byste rovnou vyzkoušeli skupinovou lekci, je důležité si vybrat správně, podle svých chutí!

V ideální případě by všichni měli začínat lekcí pro Začátečníky, která je vedena velmi pomalu a celou lekci prolíná i vysvětlování nastavení těla popř. trocha té teorie, pravda ale je, že ne všichni by v takovéto lekci našli zalíbení, proto je třeba k výběru přistupovat individuálně. 

Jóga jako regenerace

Jste typ sporťáka, který si libuje v silových lekcích, běhá maratony nebo sbírá kilometry na kole a v józe hledáte způsob, jak protáhnout tělo a odpočinout si? V tomto případě se zaměřte na lekce s jednou či dvěma hvězdičkami a volte styly jako třeba Jin jóga, Jemná jóga nebo Hatha jóga.

Tyto lekce zvládne hravě i začátečník, ale připravte se na to, že některé pozice nebudou snadné a nenechte se odradit, pokud vás vaše tělo nepustí tak daleko, jako třeba ostatní klienty v sále. Důležité je setrvat, ostatně to co nám nejméně jde, je přesně to, co naše tělo nejvíce potřebuje.

Jóga místo terapie

Jste psychicky vyčerpaní z práce, vztahů nebo domácnosti, vaše hlava jede na plné obrátky, bojíte se vyhoření a doufáte, že začít s jógou by mohla být cesta, jak vypnout hlavu?

Pak se zaměřte na lekce jako Relaxační jóga, Jóga a zvuková koupel nebo Jin jóga. Na těchto lekcích se rozhodně nezapotíte, za to si pořádně protáhnete ztuhlé svaly a zároveň zbyde spousta času na relax v šavásaně, dýchací techniky a možná i zpěv manter, které vám uleví. Odcházet tak budete s hlavou lehkou jako pírko.

Jóga jako sport

Nejste vyloženě sportovní typ, ale rádi byste do svého týdenního plánu zařadili pravidelný pohyb? Začít s jógou je dobrý nápad i v tomto případě! Bude třeba začít od základů a nejprve se zaměřit na vybudování zdravého a pevného středu těla tzv.hluboký stabilizační systém, tak abyste měli pevný základ, na kterém poté můžete stavět.

Vhodné lekce pro vás jsou např. Fyzio jóga/ Fyzio hot jóga, Core jóga nebo Zdravá záda, ale ze začátku vybírejte spíše ty s menším počtem hvězdiček, ať si nevezmete velké sousto a nebojte, lekce možná plyne pomalu, ale ucítíte ji.

Jak začít s jógou?
 

Jóga pro změnu

Sport je vaše druhé jméno, na skupinové lekce všeho druhu chodíte pravidelně, žádný pohyb vám není cizí a s jógou byste rádi začali, abyste měli trošku změnu? V tomto případě se v klidu zaměřte na lekce se třemi hvězdičkami. Pokud od jógy očekáváte i propocené tričko, byla by pro vás jemná lekce pravděpodobně zklamáním. Naopak by se vám mohly zalíbit lekce jako třeba Power jóga, Vinyása či Hot jóga. Jakožto zkušení sportovci již budete většinu pozic znát, možná vás ze začátku zaskočí některé názvy a bude to chtít trochu času, než si zvyknete na rozdílné dýchání, ale jestliže máte již nějakou svalovou základnu a víte, jak vypadá správné držení těla, pak hravě zvládnete i rychleji plynoucí lekci.

Věčný začátečník nebo pokročilý jogín

Pokud začnete správně a vyberete lekce, které vás budou bavit a zároveň vám budou ku prospěchu, máte dobrý základ pro to, aby se z vás nestal tzv.”věčný začátečník”. Věčný začátečník je termín pro člověka, který s jógou občas koketuje, vyzkoušel již mnoho stylů, ale nikdy u ní nevydržel tak dlouho, aby viděl pokrok. 

Jóga, tak jako každý sport vyžaduje čas. Žádný učený z nebe nespadl a nohu za hlavu si leckdo nedá nikdy, i kdyby trénoval třeba každý den. Za to vás pravidelná praxe naučí vnímat své tělo, uvědomovat si své limity, zastavit myšlenky, a hlavně vybudovat si zdravý a milující vztah sám k sobě. Pojem pokročilý jogín tedy neskrývá nutně někoho, kdo zvládá jógové pozice v jejich nejtěžších variantách, ale hlavně někoho, kdo pochopil, že jóga není zdaleka jen cvičení.

Často uslyšíte příběh o tom, jak někdo začínal s jógou kvůli jeho bolavým zádům a zůstal u ní kvůli tomu, že mu dělala dobře na duši.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

12 důvodů proč se hýbat

Možná jste slyšeli o tom, že nám v hlavě – mimo jiné - zůstal i ...  Více

Co je to Kundalini jóga?

Jazyk český je malebný a má s indickým sanskrtem společnou indoevropskou ...  Více

Senioři a bolest?

„Když se člověk po šedesátce probudí a nic ho nebolí, znamená to , že ...  Více

Nebe na zemi je volba, pro kterou se můžeš rozhodnout, a ne místo, které musíš hledat.

Wayne W. Dyer

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace