Jóga pod mikroskopem

6 + 1 důvodů, proč je nezbytné cvičit jógu

Jóga je dnes celospolečenským fenoménem, ale možná nevíte, že už i vědecké výzkumy potvrdily její prospěšnost pro naše zdraví a její vliv na dlouhověkost. Předkládáme vám tedy nové argumenty vědy, které vám možná pomohou praktikovat jógu s ještě větší radostí :-)

1. Prodlužuje život

Zdá se to nemožné? Vědci zjistili, že koncové výběžky na špičkách chromozomů mikroskopických šroubovic DNA, známé jako telomery, se zkrátí, kdykoliv se buňka rozdělí - a podle jejich délky lze odhadnout stáří buňky i člověka. Přitom se ale ukázalo, že telomery mohou vypadat ve stejném věku různě, protože podléhají spoustě každodenních vlivů, a tím hlavním je chronický psychický stres.

Zmírnění stresu pak může biologické hodiny zpomalit nebo i zvrátit, a toto zpomalení má dobrý vliv zejména u lidí ve středním a vyšším věku. Mezi aktivitami, které svými účinky dosahují nejlepších výsledků na příznivější biologický věk, bylo právě cvičení jógy.

2. Budete zdraví

Nedávný výzkum norských odborníků z univerzity v Oslu zase přinesl nové poznatky, které pomáhají osvětlit fakt, proč lidé cvičící jógu podléhají méně často onemocněním a virovým infekcím. Cvičení jógy má totiž podle norského výzkumu prakticky okamžitý dopad na genovou expresi, a to konkrétně u imunitních buněk.

3. Zlepšuje sexuální život

Jóga a její cviky prokrvují pohlavní orgány, stimulují žlázy s vnitřní sekrecí a zbavují úzkosti, která někdy stojí za naší nechutí či únavou.

4. Je lepší než léky na vysoký tlak

Několik nezávislých testů a studií prokázalo, že pravidelné praktikování relaxačních jógových technik a mírného cvičení ásan, dokáže v průměru snížit systolický krevní tlak o 11,52 milimetru rtuti tlakoměru a diastolický tlak o 6,83 milimetru rtuti na tlakoměru, což je srovnatelné s užíváním léků na hypertenzi. A to jak ve velikosti efektu, tak v časovém trvání změny.

5. Zlepší stav vašich zad i bolesti hlavy

Uvolňuje svalové tenze, symetricky a intenzivně protahuje šíjové svaly i svaly zad a zlepšuje tak funkční stav celé páteře i prokrvení hlavy.

6. Pomůže se ztuhlými klouby

Významně napomáhá a ovlivňuje uvolnění ztuhlosti, zánětu kloubů a bolesti. Lehké jógové cviky při pravidelné praxi mají příznivý vliv i na revmatoidní artritidu.

+ 1. Nejlepší nakonec – jóga vás zbaví stresu

Klid a uvolnění, které přináší cvičení jógy, vnese příjemný pocit harmonie do vašich životů - co si přát více...

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Jóga a spánek

Spánek, potrava a kyslík jsou tři základní lidské potřeby, bez kterých ...  Více

Rok psa

Malou část nového roku máme za sebou a během ní jsme si pravděpodobně ...  Více

Co je to Kundalini jóga?

Jazyk český je malebný a má s indickým sanskrtem společnou indoevropskou ...  Více

Pokud si myslíte, že vše špatné ve vašem životě je vina někoho jiného, budete hodně trpět.

Dalajláma

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace