Jóga pod mikroskopem

6 + 1 důvodů, proč je nezbytné cvičit jógu

Jóga je dnes celospolečenským fenoménem, ale možná nevíte, že už i vědecké výzkumy potvrdily její prospěšnost pro naše zdraví a její vliv na dlouhověkost. Předkládáme vám tedy nové argumenty vědy, které vám možná pomohou praktikovat jógu s ještě větší radostí :-)

1. Prodlužuje život

Zdá se to nemožné? Vědci zjistili, že koncové výběžky na špičkách chromozomů mikroskopických šroubovic DNA, známé jako telomery, se zkrátí, kdykoliv se buňka rozdělí - a podle jejich délky lze odhadnout stáří buňky i člověka. Přitom se ale ukázalo, že telomery mohou vypadat ve stejném věku různě, protože podléhají spoustě každodenních vlivů, a tím hlavním je chronický psychický stres.

Zmírnění stresu pak může biologické hodiny zpomalit nebo i zvrátit, a toto zpomalení má dobrý vliv zejména u lidí ve středním a vyšším věku. Mezi aktivitami, které svými účinky dosahují nejlepších výsledků na příznivější biologický věk, bylo právě cvičení jógy.

2. Budete zdraví

Nedávný výzkum norských odborníků z univerzity v Oslu zase přinesl nové poznatky, které pomáhají osvětlit fakt, proč lidé cvičící jógu podléhají méně často onemocněním a virovým infekcím. Cvičení jógy má totiž podle norského výzkumu prakticky okamžitý dopad na genovou expresi, a to konkrétně u imunitních buněk.

3. Zlepšuje sexuální život

Jóga a její cviky prokrvují pohlavní orgány, stimulují žlázy s vnitřní sekrecí a zbavují úzkosti, která někdy stojí za naší nechutí či únavou.

4. Je lepší než léky na vysoký tlak

Několik nezávislých testů a studií prokázalo, že pravidelné praktikování relaxačních jógových technik a mírného cvičení ásan, dokáže v průměru snížit systolický krevní tlak o 11,52 milimetru rtuti tlakoměru a diastolický tlak o 6,83 milimetru rtuti na tlakoměru, což je srovnatelné s užíváním léků na hypertenzi. A to jak ve velikosti efektu, tak v časovém trvání změny.

5. Zlepší stav vašich zad i bolesti hlavy

Uvolňuje svalové tenze, symetricky a intenzivně protahuje šíjové svaly i svaly zad a zlepšuje tak funkční stav celé páteře i prokrvení hlavy.

6. Pomůže se ztuhlými klouby

Významně napomáhá a ovlivňuje uvolnění ztuhlosti, zánětu kloubů a bolesti. Lehké jógové cviky při pravidelné praxi mají příznivý vliv i na revmatoidní artritidu.

+ 1. Nejlepší nakonec – jóga vás zbaví stresu

Klid a uvolnění, které přináší cvičení jógy, vnese příjemný pocit harmonie do vašich životů - co si přát více...

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Kdy cvičit jógu? Ideálně ráno!

Je lepší cvičit jógu ráno či večer? Nejlépe obojí, ale pokud si můžete ...  Více

Nebojte se záskoků

Je tomu 19 let, kdy mě kamarádka vzala poprvé na powerjógu. Dlouho jsem ...  Více

Mami s mimi

... aneb jemná jóga pro maminky po porodu a masáže a jemné protahování s ...  Více

Přecházejte těžkostem tím, že zvládáte jednoduché.

Lao-C

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace