Očistné jógové techniky neboli hathajógové krije

Jóga rozhodně nejsou jen ásany, meditace a dechové techniky. Jóga je celistvá životní filozofie, do které spadá i péče o naše tělo a jeho čistotu nejen zevnějšku, ale také zevnitř.

V hatha józe a systému Jóga v denním životě se tak setkáváme s 6 rituálními technikami, které se nazývají hathajógové krije, šatkrije nebo také šatkarma. 

Určitě jste se již s některou z nich setkali, jen jste možná nevěděli, že je součástí těchto krijí. Jedna z velmi známých a méně invazivních je například výplach nosu v sanskrtu řečeno nétí.

Ale pojďme si je představit jednu po druhé.

Nétí

Nétí neboli očista nosu spadá mezi velmi známé praktiky, které se doporučují například jako prevence proti rýmě, ale také třeba bolestech hlavy.

Nétí se tradičně provádí každé ráno před praxí a mělo by být stejně přirozené, jako čištění zubů. Pokud se někdy vydáte studovat jógu do jednoho z indických ašrámů, pravděpodobně se tento rituál stane vaším každodenním chlebem. Tradičně se skupiny studentů společně sejdou u koryta, kde si každý svojí konvičkou nétí prolije nosní dutiny ještě předtím, než se společně oddáte ranní pránájámě. 

Celkově rozlišujeme dva druhy nétí a to tzv.sútra nétí a džala nétí. Z těchto dvou se rozhodně častěji setkáte s technikou džala nétí, jelikož je mnohem méně náročná na provedení.

Džala nétí 

Je technika, kterou jsme již zmínili, jedná se o prolévání nosních dutin teplou slanou vodou (koncentrace cca 1 lžička na 1 litr vody, teplota 38°C - 40°C), k prolévání využíváme speciální konvičku zvanou nétí, která je vyrobena z různých materiálů - měď, ocel, ale nejčastěji plast.

Vždy proléváme obě dvě nosní dírky a to tak, že si stoupneme nad umyvadlo nakloníme hlavu na jednu stranu a do horní dírky začneme nalévat připravený roztok, poté co prolijeme celou konvičku, zopakujeme i na druhou stranu. 

Malý tip! Aby vám voda netekla do krku, otevřete pusu a kořen jazyka držte u horního patra.

Sútra nétí

Sútra nétí je o něco invazivnější metoda, která se nedoporučuje provádět bez zkušeného učitele. Jedná se o čištění nosních dutin za pomocí bavlněného pásku. Tento pásek pomalu vdechujeme jednou nosní dírkou až do momentu, kdy ho vysuneme tou druhou. 

Díky své náročnosti je tento způsob nétí velmi málo známý a je velmi ojedinělé se s ním setkat v praxi.

Dhautí

Dhautí je očistná technika jícnu a žaludku. Oproti předchozím dvěma technikách, není zdaleka tak příjemná a ani známá.

Stejně jako nétí i dhautí rozlišujeme na džala dhautí a sútra dhautí.

Džala dhautí

Možná už tušíme, že se bude jednat o nějaký typ výplachu slanou vodou a je tomu opravdu tak. Namísto konvičky se ovšem u dhautí voda pije. Klasicky se chystá roztok - 2 litry teplé vody (cca 40°C) a jedné lžičky soli, následně se všechna voda vypije ve stoje, poté se dotyčný mírně předkloní, levou rukou zatlačí na břicho a pravým ukazováčkem a prostředníčkem si sáhne hluboko do krku, dokud všechnu vodu nevyzvrací ven. Voda by měla vyjít ven do 30 sekund.

Jelikož jde o invazivní metodu, nedoporučuje se častěji než 1x týdně vždy na lačný žaludek a rozhodně by se neměla provádět bez dohledu zkušeného učitele.

Její největší benefity se prokazují u překyseleného žaludku či zápachu z úst.

Sútra dhautí

Sútra dhautí využívá opět bavlněného proužku, tentokrát ovšem zhruba 3 metry dlouhého a 10 cm širokého, namočeného ve slané vodě. Tento pruh se poté polyká, až dokud nezbyde posledních 10cm. Následně se začne pruh vytahovat zpět. Ve spodní části by látka měla být žluto/zeleně zbarvená od žluči. Pokud se provázek zasekne nebo máte pocit sucha v krku, lze se napít slané vody.

Rozhodně se nedoporučuje tuto techniku napoprvé zkoušet bez odborného dohledu!

Pokud se vám nepozdává ani jedna z těchto možností nebo neznáte nikoho, kdo by vám pomohl technikou projít, existuje ještě jedna velmi šetrná varianta, kterou lze provádět každý den při čištění zubů a to tzv.džíva múla dhautí a její provedení není zdaleka tak náročné, jako její název. Jedná se totiž o obyčejné čištění jazyka za pomocí jazykové škrabky.

Kapálabháti

Očistné jógové techniky neboli hathajógové krije

Kapálabháti je dechová technika, se kterou jste se možná mohli setkat na některé z jógových lekcí. Jedná se o dynamický výdech nosem, u kterého se silně vtahuje břišní stěna směrem dovnitř. 

S kapálabháti dechem je spojena i tzv.mahá bandha, což je aktivace tří hlavních bandh neboli tělesných zámků, to jsou kořenový zámek, pupeční zámek a krční zámek. Jejich správné provedení si ale vysvětlíme v jiném článku. Pro začátek nácviku kapálabháti bude stačit se zatím zaměřit na jeho správnou techniku bez aktivace zámků.

Jako většina dechových technik i tato se provádí v pohodlném sedu se vzpřímenou páteří. Pro její dynamiku a rozproudění energií se doporučuje praktikovat ráno na lačný žaludek nebo v průběhu dne, ale vždy alespoň 4 hodiny po jídle

Pro nácvik se využívá nejpomalejší varianta, kdy se provede dlouhý nádech nosem, uvolní se břišní stěna a následuje silný až přehnaný výdech nosem, u kterém aktivně vtáhneme břišní stěnu dovnitř, poté opět uvolníme a celé opakujeme cca 10x. Hrudník ponecháváme přirozeně a vše se odehrává pouze v břiše.

Pokud jsme si jistí správným provedením, můžeme dech zrychlit a to tak, že vynecháme vedený uvolňující nádech, ale začneme dynamicky vydechovat za sebou, nádech v této variantě přichází automaticky.

Takovýchto kol můžeme zopakovat 5-10, s krátkými pauzami mezi nimi. Je důležité si dávat pozor na celkové pocity při pránájámě a zastavit cvičení, pokud se v něm necítíme komfortně. 

Kapálabháti je technika, která pomáhá stimulovat mozek a čistit plíce. V češtině se můžete setkat také s názvem Zářivá lebka, jak se jí přezdívá, především kvůli navození pocitu jakéhosi prostoru a čistoty v hlavě.

Trátak

Další z očistných technik je očista očí neboli trátak. Nejznámější technika trátaku je pozorování plamene svíčky při absolutní tmě. Tento typ trátaku se jmenuje bahiranga neboli vnější trátak. Jeho provedení je velmi snadné a lze ho provádět i doma. Stačí si připravit čajovou svíčku zhruba metr před vás do výšky vašich očí vsedě. Je nutné vytvořit, co největší tmu, proto zatáhněte všechny závěsy či žaluzie, ať nejsou vaše oči rušeny žádným jiným podmětem. Nakonec jen zapalte svíčku, otevřete oči a pozorujte nehybně plamen. V momentě, kdy oči začnou slzet či štípat, zavřete oči a plamen pozorujte přes zavřené víčka. Takto můžete trátak opakovat několikrát.

I přestože plamen svíčky je nejčastěji používaná forma, není to dogma. Bahirangu lze provádět i se stromem, květem, listem, v podstatě s čímkoliv co pro vás má nějaký spirituální význam.

O něco náročnější druh trátaku je tzv.antaranga neboli vnitřní trátak, kdy nepoužíváme reálný objekt, ale pouze představu objektu. Stačí si tedy sednout, zavřít oči a snažit se fixovat představu jedné věci - plamenu, svíčky, stromu, květu, atd.

Tato praxe má velkou výhodu v tom, že k jejímu provedení není potřeba téměř ničeho jiného než vaší plné pozornosti, je ovšem o něco náročnější, proto je mnohem jednodušší začít s bahirangou.

 

I trátak lze provádět každý den a to buď brzy ráno či večer po setmění. Tato technika nám pomáhá vyčistit myšlenky, odbourat stres, změnit vlnovou frekvenci mozku na alfa vlny (bdělý stav) či dokonce theta vlny (meditativní stav). Legendy praví, že díky trátaku lze také léčit krátkozrakost a dalekozrakost.

Naulí

Naulí by se dalo přeložit jako břišní vír. Jedná se o techniku, kdy za pomocí břišních svalů rozpohybujeme celou břišní dutinu, a tím nejenže posilujeme břišní svaly, ale zároveň masírujeme střeva a orgány v podbřišku, což pozitivně přispívá ke správnému trávení. Jelikož špatně fungující zažívací systém může způsobovat celou řadu nemocí, je tato metoda velmi prospěšná při léčbě například kožních onemocnění, menstruačních potíží apod.

Naulí se provádí ve stoje s nohama od sebe, kdy se provede silný nádech nosem, následuje rovný předklon, opření rukou o kolena a výdech pusou. Při zadržení dechu se poté vtáhne šikmý břišní sval a vzápětí také přímý břišní sval, tak aby vzniklo zmíněné vlnění v břiše.

U každého nutného nádechu se opět záda napřímí a technika se opakuje znovu. Pro správné provedení naulí je potřeba ovládat techniku uddijána bandhy a agnisára krije.

Jako všechny očistné techniky se doporučuje vždy poprvé provádět se zkušeným lektorem. V případě těhotenství, menstruace, žlučových kamenů a jiných problémů spojených s břišní dutinou se naulí neprovádí.

Basti

Basti je očista spodní části střev. V dnešní době se tato technika nahradila klasickým klystýrem, proto se s ní prakticky již nesetkáte.

Původně se tato technika rozlišovala na dva způsoby sthala basti a jala basti.

Sthala basti, jinak řečeno očista vzduchem, spočívala ve vtahování vzduchu řitním otvorem, oproti tomu jala basti, očista vodou, spočívala ve vtahování vody řitním otvorem a následným vypuštěním ven.

Basti není radno zkoušet, pokud nevíte přesně, jak na to, proto je lepší všechny očistné techniky provádět se zkušeným učitelem.

Šankhaprakšálana

Očistné jógové techniky neboli hathajógové krije

Asi nejvíce diskutovaná jógová krije je tzv.šankhaprakšálana, pro její provedení. Tato technika slouží jako očista střev a doporučuje se provádět vždy, když se střídá období. Každé období je totiž známé pro svou sezónní stravu a aby tělo mohlo tuto změnu přijímat bez potíží, doporučuje se očistit a připravit trávicí trakt.

Šankhaprakšálana je velmi složitá technika, na kterou je nutné své tělo připravit, proto se doporučuje již několik dní před provedením dodržovat odlehčenou stravu.

Na samotnou očistu je nutné si vyhradit celý den, jelikož po provedení budete velmi unavení a je dobré odpočívat.

Samotná očista pak spočívá ve vypití 6-7 litrů teplé slané vody (voda musí být slanější než je fyziologický roztok, aby z žaludku putovala do střev). Voda se pije postupně po sklenicích a následně se provádí série cviků, která pomáhá vodu posouvat v těle do střev.

Po nějaké době by měl přijít impuls vyprázdnění. Očista končí až v momentě, kdy z vašeho konečníku neteče pouze čistá voda.

Následuje minimálně 1 hodina bez jídla či pití a poté přísná dieta na základě suché rýže a až postupně po dnech se přidávají další suroviny. 

Jelikož je tato technika velmi invazivní rozhodně se nedoporučuje provádět bez dozoru!

Co z toho plyne?

Starat se o blaho svého těla a jeho vnitřní čistotu je jeden ze základních pilířů jógy, je ovšem třeba dbát velký důraz na správné a bezpečné provedení.

Pokud vás některá z technik zaujala a rádi byste ji vyzkoušeli, vyhledejte zkušeného učitele, který vám poradí a zhodnotí, jestli je pro vás technika to pravé. Případně můžete vždy vyzkoušet šetrnější varianty, u kterých se není čeho obávat.

Většinu nástrojů k provedení hathajógových krijí jako je konvička nétí, škrabka na jazyk či klystýr můžete najít na našem e-shopu.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Mami s mimi

... aneb jemná jóga pro maminky po porodu a masáže a jemné protahování s ...  Více

Čakry - centra energie

Pokud jste častým návštěvníkem jógových center, pak věřím, že slovo ...  Více

Mantry - zpěv nebo modlitba?

Hudba je součástí našich životů a ať už vědomě či nevědomě ...  Více

Teorie žádný velký význam nemá - praxe udělá v životě změnu

Pattabhi Jois

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace