12 důvodů proč se hýbat

Možná jste slyšeli o tom, že nám v hlavě – mimo jiné - zůstal i pradávný plazí mozek. Je zodpovědný za růst (rozvoj) nebo zánik. Vše, co dělá, se řídí instinktem přežít, čili postarat se o to, abychom přežili i my, jeho nositelé.
12 důvodů proč se hýbat

Rozvoj nebo zánik

Plazí mozek zajišťuje regulace srdečního rytmu a dýchání, stav bdělosti a spánku, a instinktivní reakce typu zmrznout - utéct - bojovat (freeze - filight - fight)...

Tento mozek nedostává informace sluchem nebo zrakem, reaguje pouze na základě „čichu“, tedy podle chemických podnětů. Chová se stejně, jako před 500 miliony lety – co víc, stále si myslí, že i my žijeme v situaci, která panovala před touto dobou. Snaží se nás stále řídit podle přesvědčení, že musíme žít a přežít v přírodě. Nemá ponětí o tom, co je kariéra, práce, byznys, bohatství, hypotéka nebo důchod. Neví, co je štěstí, nezdravé jídlo, nemoc nebo protivný šéf či partner. Vnímá jen to, co mu říkáme svým životem – stylem. Podle našich reakcí pak dává pokyn – buď k rozvoji, hojení a sílení, nebo k zániku.

Kdy dá pokyn k ROZVOJI

V pravěku to bylo tak, že období hojnosti, tedy dostatku bobulí, kořisti, bylo spojené s tím, že byli lidé neustále v pohybu – sbírali nebo lovili několik hodin denně. Pokud se tedy hýbete, chodíte, je to pro plazí mozek signál, že je doba růstu a rozvoje. Proto zajistí chemickými reakcemi to, aby se tělo rozvíjelo, posílí klouby a svaly, rychleji se hojí… Ale také se zbavuje přebytečného tuku, který by byl při lovu na obtíž. Mozek se také postará o optimismus, chuť do života. Stejně jako před 500 milióny lety.

Kdy dá pokyn k ZÁNIKU

Obdobím hladu byla v pravěku zima. Člověka čekal boj o přežití. Jídla byl nedostatek, proto se lidské tělo, stejně jako všechno ostatní v přírodě, muselo zpomalit. Šetřit energii, udělat si zásobu tuku… prostě stáhnout metabolismus na minimum. Zvyšovalo to šanci přečkat období nedostatku.

Právě nedostatečný pohyb je tedy pro plazí mozek jasným pokynem, že kolem nás je období, které vyžaduje atrofovat. Není tedy divu, že dá mozek pokyn se znehybnit, pozastavit všechno, co není nezbytně nutné.

Výsledkem pokynu k zániku ale není jen tělesné oslabení. Týká se i naší psychiky. Můžeme propadat depresím… Ustrneme stejně, jako zvíře, kolem kterého prochází predátor – instinkt zavelí se schovat, ustrnout a splynout, aby si nás nepřítel nevšiml. V pravěku to možná lidem zachránilo život, dne nás to ale podvědomě nutí zůstat v nevyhovujících vztazích, práci, nemocech.

Pokud s tím chcete něco opravdu udělat, pak se musíte začít hýbat. Jen tak přeprogramujete svůj plazí mozek a restartujete tím své tělo i mysl.

Jarmila Kučmášová

Články a zajímavosti nejen o józe

Téma měsíce: Jak si užíváte Šavásanu vy?

To je nuda! Svědí mě nos. Chci se podrbat. Ale všichni tu vytuhli…, kašlu ...  Více

Co je to Kundalini jóga?

Jazyk český je malebný a má s indickým sanskrtem společnou indoevropskou ...  Více

Bezpečná jóga

Můžeme jógou poškodit své zdraví?  Více

Jsme hrdým členem ČKF

Jsme hrdým členem ČKF

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Lidé obětují zdraví, aby vydělali peníze, pak obětují peníze, aby získali zpět zdraví. Tak se znepokojují budoucností, že si neužívají přítomnost. A žijí, jako by nikdy neměli zemřít, a potom zemřou bez toho, aby před tím žili.

Dalajlama

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace |  Odhlásit se z odběru e-mailů