Jin jóga aneb čas se zastavit

V dnešním zrychleném světě se jóga čím dál víc zpomaluje a na popularitě získávají styly, které slouží čistě k relaxaci a jemnému protažení těla. Jin jóga v sobě ovšem skrývá mnohem víc než jen odpočinek - pod závojem dlouhých výdrží se skrývá učení o meridiánech, životní energii čchi a jejich vlivu na naše orgány.

Co je to jin jóga?

Jin jóga je poměrně mladý styl jógy, který vznikl na konci minulého století spojením jógy a taoistického učení. Za jejího zakladatele je považován Paul Grilley, který systém vyvinul, ale se jménem jin jóga přišla až jeho učednice Sarah Power. Postupně se pak tento styl dostal do povědomí po celém světě a jeho oblíbenost roste ruku v ruce s hektickým stylem života velkoměst.

Jin jóga a taoismus

Jak bylo řečeno - jin jóga je spojením starověkého učení jógy a taoismu. Z jógy převzala především ásany, které si lehce poupravila a přejmenovala, tak aby bylo hned jasné, že nejde o ten stejný princip. Z taoismu poté převzala učení o životní energii čchi a jejím vlivu na tělo, učení o 5 elementech a také princip protikladů jin jang.

Co je čchi?

Čchi neboli životní energie, je veškerý zdroj našeho života a v momentě, kdy ji vyčerpáme, přichází smrt. Čchi by se také dala rozdělit na dva druhy - první je vrozená životní energie, kterou si můžeme představit jakožto život, který nám byl dán tzv.do vínku. Říká se také, že to, kolik čchi dostaneme při narození, je otázka naší karmy z minulých životů, zkrátka někdo jí dostane spoustu a někdo pouze na pár let.

Druhá čchi je ta, kterou máme možnost ovlivnit naším životním stylem - pokud se o sebe budeme starat a dbát na zdravý životní styl, pak jsme schopni naši čchi vyživit na více let, pokud se oddáme zhýralému životu plnému nezdravým návyků, pak pravděpodobně naši čchi vyčerpáme dříve než bylo původně míněno.

Můžete si to představit jako hořící svíčku - délka svíčky je ono předem dané čchi, a to jak velkým plamenem bude hořet, už je na nás.

Jakým způsobem působí jin jóga na čchi?

Říkáte si - teorie dobrá, ale jak to je s praxí? Jakým způsobem ovlivňuje výdrž v jinové pozici naši životní energii?

Čchi proudí po celém těle podél svých drah, stejně jako krev proudí v žilách. Tyto dráhy mají různé názvy, pokud jste někdy byli na kundaliní józe, pak jste pravděpodobně slyšeli slovíčko nádí, v jin józe se používá název meridiány. Meridiány jsou energetické dráhy po těle, které se různě křižují a vytvářejí uzly, tyto uzly se poté nazývají čakry, o kterých jste již určitě slyšeli.

Věc se má tak - pokud jsou tyto dráhy jakkoliv blokované, ať už z emocionálního či fyzického hlediska, pak jimi čchi nemůže volně proudit, hromadí se a někdy se úplně zastaví, to pak může mít za následek nejrůznější problémy zejména chronické nemoci. A problém funguje i obráceně, pokud trpíme nějakou nemocí, pak meridián, který souvisí s daným orgánem zpomalí svůj tok. Jin jóga svými dlouhými výdržemi v pozicích blahodárně působí na jednotlivé meridiány, protahuje je a uvolňuje z nich napětí, tak aby energie volně plynula. V podstatě by se dalo říct, že jin jóga je velmi neinvazivní způsob akupunktury.

Jak začít s jógou?
 

Jaké máme meridiány?

Energetických drah je v těle spousta, v jin józe se zaměřujeme na 12-14 základních, které úzce ovlivňují orgány. Máme tedy meridián jater, ledvin, močového měchýře, tenkého střeva, tlustého střeva, plic, srdce, žlučníku, sleziny, žaludku, osrdečníku a trojitého ohřívače. Zvláštní meridiány, které stojí za zmínku jsou pak meridián řídící a meridián početí, kteří mají vlastní akupunkturní body a je tedy možné na ně působit.

Každá pozice, kterou zaujímáme, protahuje a stlačuje určitou část těla, a tím přímo působí na konkrétní meridiány. Je tedy možné sestavovat lekce přímo na míru vaším potížím.

5 elementů

Aby to nebylo tak jednoduché, je tu ještě systém 5 elementů, který je třeba zmínit. V taoismu rozlišujeme 5 elementů a to voda, oheň, dřevo, kov a země. Z nichž každý se váže k určitému ročnímu období a také k určitému páru orgánů. Proto se můžete setkat i s lekcí zaměřenou na roční období a v každé z nich se soustředíte na jiné orgány, které vyžadují zvýšenou pozornost. Například element vody se pojí s obdobím zimy a z orgánů pak s ledvinami a močovým měchýřem, které jsou v zimě obzvláště náchylné a je třeba o ně pečovat - udržovat je v teple, prolévat se vodou apod.

Jin a jang

Další z principů se kterým jin jóga pracuje, jsou protiklady neboli jin a jang. Kde jin představuje ticho, klid, jemnost, chlad a oproti ní stojí živý, ohnivý, energický jang.

Je důležité si uvědomit, že všeho moc škodí a toto pravidlo platí i u jin jógy. Abychom mohli čerpat jejích benefitů, je třeba vyvážit jemnou jin jógu nějakým “jang” cvičením. Jakožto jang cvičení si nemusíme představit pouze vytrvalostní běh či lekci boxu, můžeme sem zařadit i dynamičtější styly jógy jako třeba vinyása, asthanga nebo využít rovnou spojení jin a jang a přijít vyzkoušet jin&jang jógu.

Jak začít s jógou?
 

Jak taková lekce Jin jógy vypadá?

Spousta informací, ale vy si stále nedokážete představit, jak taková lekce probíhá? Jin jóga pracuje s několika hlavními zásadami tzv.tattvy. A tyto tattvy jsou:

  • pozici zaujímáme nenásilně
  • v pozici uvolňujeme všechny svaly
  • v pozici držíme (pokud to nebolí)
  • z pozice vycházíme pomalu

Z toho tedy plyne, že během jedné hodiny jin jógy vystřídáte klidně jen 8 pozic, ve kterých budete setrvávat několik minut, vědomě uvolňovat celé tělo, dýchat a snažit se zklidnit tok myšlenek. Může se stát, že si zdřímnete nebo se také může stát, že vás lekce v průběhu začne štvát - důležité je si uvědomit, že všechno je to proces a důvěřovat mu - během lekce působíme a uvolňujeme nejen svalové napětí, ale zároveň i emocionální blokády, které se v nich usídlily, proto se s jejich uvolněním tato emoce může dostat na povrch, nechte ji projít a zároveň se jí nenechte unést, buďte takovým tichým pozorovatelem všech emocí a myšlenek, které vámi budou proudit a zkuste si udržet odstup.

Proč začít s Jin jógou?

Po jin józe většinou začínáme pokukovat v momentě, kdy máme velmi zkrácené svaly, bolavé záda nebo jsme na pokraji vyhoření - to je v pořádku, ale lepší by bylo začít dřív. Jin jóga je především prevence. Blahodárně působí na prokrvení svalů a pojivových tkání například chrupavky, kloubů či vazů, ale také na psychiku, celkové zklidnění a naladění se na své tělo. Je to taková detoxikace ve všech ohledech. Navíc ji můžeme konkrétně zacílit a vytvořit sestavu pro nějaký konkrétní problém - otevření hrudníku, dráhu žaludku nebo třeba pro zimní období.

Kontraindikací není mnoho, ale pro koho se jin jóga příliš nehodí, jsou lidé trpící hypermobilitou, jelikož jin jóga neposiluje, ale protahuje, mohlo by dojít ke zbytečnému prohloubení hypermobility. Cestou jsou poté bločky, válce, bolstry a jiné pomůcky, díky kterým se můžete vypodložit, abyste příliš nepůsobili na již protažené svaly a vazy.

Jin jóga je zkrátka skvělým doplňkem v balíčku “selfcare” neboli péče o sebe. Prohlubuje vztah se sebou samotným, učí nás sebelásce, naslouchání intuice, ale zároveň blahodárně působí na naše fyzické tělo.

A pokud stále váháte, zda jít na otevřenou lekci zkuste si na pár minut lehnout do polohy motýlka, uvolněte záda, hlavu, nohy - zkrátka všechny svaly a prostě jen buďte. Můžete si k tomu pustit příjemnou hudbu, zapálit svíčku a pozorovat přítomnost - je vám to příjemné? Pak už se nemáte čeho bát - přijďte!

Akce

Články a zajímavosti nejen o józe

Nešlapejte si po štěstí

Jako strom, který má pevné kořeny a vydrží kdejakou vichřici, tak i ...  Více

Mami s mimi

... aneb jemná jóga pro maminky po porodu a masáže a jemné protahování s ...  Více

Obrácené polohy jsou kladivem na hřebík únavy

Mira Metha

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace