Vážení klienti, studio Anděl funguje po dobu prázdnin v omezeném provozu. Cvičení probíhá v sále v 1. patře, provizorní recepce s převlékárnou je v přízemí. Více informací

Téma měsíce: Jak si užíváte Šavásanu vy?

To je nuda! Svědí mě nos. Chci se podrbat. Ale všichni tu vytuhli…, kašlu na to, prostě se poškrábu. To je fakt vtipný. Takhle tu leží 15 těl a nic nedělá. Jak to ty lidi baví? Kdybych odešla dřív, tak jsem se mohla vysprchnout a v klídku zmizet. Jo, příště si to pohlídám. A raději budu na kraji, abych pak zas nevyměkla.

V sobotu 4. 11. 2017 v 6:22 ráno bude Úplněk. Bude barevný podzimní den, který se možná pro někoho z nás stane stejně jako každý měsíc zvláštním. Bude to opravdu ta magická síla Měsíce, která nás bude přitahovat silněji než jindy? Bude to opravdu období, kdy se malým dětem a starým lidem bude hůře spát a slabším či nemocným jedincům bude divně? Možná. A pak si jen řekneme: „ Aha, byl Úplněk!“ A všechno bude jasné? Těžko říct. Asi ano!?!

Existuje řada doporučení a možná také zákazů, co dělat a co určitě za Úplňku nedělat. My si myslíme následující: Poslouchejte své tělo. To Vám napoví nejvíce. Určitě nic nezkazíte Pozdravem Měsíci a relaxací. Ta může být obzvlášť obohacující.

Když se nic neděje, tak se dějí věci! Aneb proč mrtvola.

„ To je nuda! Svědí mě na nose. Chci se podrbat. Ale všichni tu vytuhli…, kašlu na to, prostě se poškrábu. Dobrý. Zase? Je, to je trapný. To je fakt vtipný. Takhle tu leží 15 těl a nic nedělá. Jak to ty lidi baví? Kdybych už odešla dřív, tak jsem se mohla vysprchnout a v klídku zmizet dřív. Jo, příště si to pohlídám. A raději budu na kraji, abych pak zas nevyměkla. Tyto tohle je faaakt vtip. Já to nevydržííím!“

Také jste trpěli při Vaší první mrtvole v životě? Také Vám to přišlo směšné a chtěli jste pryč? Také jste nechápali ty ostatní kolem a rozhodně jste se ani za mák nesnažili nemyslet na nic, uvolnit se, nechat vše plynout…? Protože proč jako? A pokud jste přišli znovu a postupem času se začali na šavásanu do konce těšit, dostali jste se krůček po krůčku k sobě samým a nastartovali onen nenápadný ozdravný proces, který si ani nemusíte uvědomovat.

Ten, kdo byl zvyklý na dynamické cvičení, důležitost výkonu a uznání druhých, bude z této mrtvolné pozice jistě zmaten. Nebude její význam možná dlouho chápat a bude ho považovat za zbytečný. Možná tomu bude i během lekce jógového cvičení, na které dochází pro to, že to dělají ostatní. Že teď všichni „cvičí jógu“ a tak tam teda taky chodí. Pokud však jeho tělo a duše nezačne mít z tohoto počinu radost a uspokojení, bude se v šavásaně nejspíš vždycky trochu nudit.

Pozice mrtvoly je začátkem všeho. Pokud se během relaxace „začnou dít věci“, o kterých když budete někomu vyprávět, nebudete nacházet slova, jste na začátku. Jógové cvičení Vám patrně dopomohlo k tomu, abyste zapomněli na své tělo. Veškeré škubání svalů, lechtání kůže, zvuky střev a síla myšlenek, najednou není.

Proč to všechno?

Naše mysl furt jede. Musím udělat tamto, protože tohle a tamten mi řekl tohle a to znamená tamto…stále se něco děje, stále si něco myslím i když nemyslím. Nervová soustava a srdce dostává záhul. Odpočne si jen ve spánku. Pamatujete, jak jste po své poslední šavásaně mohli skály lámat? A bylo to večer po celém dni pracovního napětí? A najednou jste se cítili čerství a nabití. Kolikrát se tak necítíme ani ráno po několikahodinovém spánku.

Pokud býváte často unaveni, nespokojeni, nebo smutní…., zkuste si dopřát pravidelnou relaxaci. Nemusí to být nic světoborného. Vzpomeňte si na to, jak Vás vede lektor po lekci cvičení. Nebo si pusťte relaxaci z webu, prostě cokoliv. Najděte si čas na očistu ducha. Stejně jako nacházíte čas na očistu těla. Podpoříte tak pravou hemisféru, kde se tvoří Vaše city, tvořivost, intuice, vtip, chutě….. Pravá hemisféra odpovídá za radosti, úzkosti, prostě všechno, co Vám pomáhá zbavit se negativních pocitů, obav, nejistot. To, co vytváří Vaši ojedinělou osobnost. Nebudou se ve Vás hromadit a nezapříčiní tak bloky, zdravotní problémy, kterých se pak horko těžko zbavujeme. Bude Vám lépe. Nedělejte ale nic násilně. Nesrovnávejte se s ostatními. Dopřejte si ten luxus být sami sebou a jenom být a nebýt. Pokud občas usnete, nic se neděje. Příště neusnete a hranici mezi bděním a spánkem oddělíte. Užijete si chvíli blažené neutrality. Nebudete mít žádný pocit, jen budete. Když ucítíte tíseň, pomocí hlubokého výdechu se ji zbavíte. A pokud vytane další negativum, uděláte totéž. Pročistíte své tělo a dál půjdete v dobrém s dobrem.

Po pár letech si možná uvědomíte, že Vás čím dál méně často napadají záporné myšlenky. To zlo se Vám najednou nebude tak často zobrazovat. Nebo možná bude, ale Vy už ho tak nebudete vnímat, protože pocítíte, že je jen na Vás, jak to přečtete. Pokud negativně, neprospěje Vám to, ublíží Vám to. Ale Vy to zdánlivé zlo najednou přijmete dobrem. Vaše neutralita Vám pomůže žít život v harmonii. A lépe se z občasné disharmonie vracet na bezpečné pole vyváženosti. Pocítíte lepší soustředěnost, budete se jistěji rozhodovat a budete zdravější. Bude se Vám žít lépe. Budete to Vy.

V tu chvíli bude Vaše srdce otevřené a začnou se dít ty věci…

Autor: Karolína Tou-Jou Chudobová

Podělte se o své zážitky s dalšími čtenáři nebo se můžete zeptat ve fóru níže na cokoliv, co vás zajímá, a rádi vám odpovíme.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Bolí vás něco? Může pomoci rázová vlna

Bolest v rameni, v předloktí, v zádech, bolest paty, Achillovy šlachy, ...  Více

Jóga jako švédský stůl?

Znáte to: jste na dovolené, k večeři švédské stoly a vy musíte vyzkoušet ...  Více

Pilates - vzdálený bratranec jógy

Cvičení Pilates a jóga jsou na první pohled podobné směry, ovšem po jejich ...  Více

Pokud chcete probudit všechnu lidskost, probuďte prvně sami sebe. Pokud chcete odstranit veškeré utrpení světa, prvně odstraňte v sobě vše negativní. Nejvyšší dar, který můžete dát, je vaše vnitřní transformace.

Lao-C

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace