Mantry - zpěv nebo modlitba?

Hudba je součástí našich životů a ať už vědomě či nevědomě ovlivňuje naši náladu. Všimněte si, jaká hudba hraje na konci romantického filmu, jakou hudbu pouští v obchodech či restauracích a jakou písničku máte tendenci si zapnout vy, když si chcete udělat hezké ráno? Každý zvuk má svoji vibraci, kterou na nás působí a mantry jsou vědomím nástrojem, jak tyto vibrace využít a zacílit.

Mantry se používají od nepaměti a to nejen v Indii, ale po celém světě, jelikož jsou a byly součástí většiny náboženství. Pro nás nejznámější mantrou může být například modlitba “Otče náš”.

Pro jejich účinnost ovšem nestačí mantru přeříkat jednou, je nutné ji opakovat. Takovému opakování se říká džapa. Obvyklý počet opakování je 108x popřípadě násobek tohoto čísla, jelikož právě číslo 108 je v józe posvátné. Z tohoto důvodu je také 108 korálků na náhrdelníku zvaném mala. Dalo by se říct, že mala je něco jako pro nás známější růženec. Využívá se pro zpěv manter, kdy po každém odříkání mantry, přejedeme prsty na další korálek, abychom nemuseli v duchu počítat. Mala je většinou vyrobena z minerálních kamenů, které mají každý navíc svoji specifickou sílu, nejčastěji ji vídáme vyrobenou z korálků Rudrakshi. Rudraksha je semínko plodu, pocházejícího ze stromu Elaeocarpus Ganitrus, který roste v oblasti Himalájí a je považovaná za energetický štít, který nás ochraňuje před negativní energií.

Síla manter

Jakou mantru si vybrat a používat? Manter existuje nespočet, vždy se jedná o seskupení slabik či slov, které mají všechny pozitivní účinek, proto lze používat jakoukoliv mantru, která s námi nějakým způsobem rezonuje / líbí se nám. Některým se možná i poštěstí obdržet osobní mantru od Mistra, která je na míru šitá přesně podle jeho potřeb. Takovéto mantry se držte, važte si jí a využívejte ji, kdykoliv je potřeba.

Síle a významu manter se věnuje celé odvětví jógy zvané Mantra jóga. Zde si vyjmenujeme alespoň několik nejznámějších manter a popíšeme si jejich význam.

Óm

Asi nejznámější mantrou vůbec, je mantra óm (čti aum). Dle jógy je zvuk óm původem Vesmíru a v tomto zvuku je obsaženo absolutně všechno. Obsahuje minulost, přítomnost i budoucnost a je to bezpochyby nejsilnější z manter.

Její zpěv nás uklidní a napojí na sebe samé. Je zvláštní, jak každé óm může být úplně jiné. Zkuste si někdy zazpívat óm sami v prázdném pokoji a porovnat jeho energii s tou, kterou cítíte při jeho zpěvu ve větší skupině lidí.

Mantra óm bývá často spojena s jinými mantrami, popřípadě se používá jako začátek či konec delších manter. Na lekcích se můžete setkat s mantrou óm v úvodu či závěru praxe. Často po ní následuje třikrát shanti. Slovo shanti znamená v překladu mír, mantra “óm shanti, shanti, shanti” tedy znamená “óm mír, mír, mír.”

Óm Gan Ganapataye Namaha

V překladu tato mantra znamená “Uctivé pozdravení bohu Ganéšovi”. Ganéša je jeden z nejznámějších indických bohů, který je tradičně vyobrazován se sloní hlavou, jedním klem a čtyřma rukama. Ganéša dle tradice pomáhá odrážet negativní energii, a proto se jeho mantry používají při prosbě o překonání překážek, ať už v rovině osobní či pracovní.

Óm Mani Padmé Húm

Jednou z nejznámějších manter tibetského buddhismu je právě mantra Óm Mani Padme Húm, která odvrací vše negativní a je mantrou soucitu. Pro její zpěv není nutné žádné zasvěcení, používat jí může každý, kdo cítí, že ji potřebuje.

Její význam popsal Dalajláma takto: Šest slabik, Óm Mani Padme Húm, znamená, že na základě našeho rozvoje na cestě buddhismu můžeme propojením metod soucitu a moudrosti přeměnit naše nečisté tělo, řeč a mysl na čisté a ušlechtilé tělo, řeč a mysl Buddhy.”

Ra Ma Da Sa Sa Se So Hung

Ra Ma Da Sa by se dalo přeložit jako Slunce, Měsíc, Země a nekonečno, kdežto Sa Se So Hung znamená naše propojení s oním nekonečnem nebo také Vesmírem.

Tato mantra má silný hojící význam a její léčivou sílu lze nasměrovat i na zdraví někoho jiného než jsme my sami.

Zároveň se s ní můžete setkat v Kundalini józe, kde je často spojena i s pohybem těla.

Sa Ta Na Ma

Další z manter, kterou často uslyšíme na Kundalini józe je mantra Sa Ta Na Ma jež symbolizuje zrození, život, smrt a koloběh života neboli reinkarnaci. Tato mantra je součástí meditace, jež připravuje naši mysl na transformaci.

Mantry jsou mocným nástrojem, který kromě jejich specifických účinků, zklidní naši mysl a odvrátí pozornost od okolních vjemů. Pokud bojujete se studem mantry zpívat nahlas, zkuste začít o samotě, pusťte si nahrávku mantry, která je vám příjemná a jen se zaposlouchejte. Už jen poslech mantry, může mít pozitivní účinek na naše tělo i mysl. Možná si po chvilce začnete broukat a třeba jednou překonáte strach a vaše Óm rozezní sál plný lidí.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Naučte se s námi pravidelně čistit své tělo

Detoxikačních kurzů v dnešní době naleznete všude opravdu mnoho... stejně ...  Více

Jin jóga aneb čas se zastavit

V dnešním zrychleném světě se jóga čím dál víc zpomaluje a na ...  Více

Přecházejte těžkostem tím, že zvládáte jednoduché.

Lao-C

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace