Jóga a bolesti zad

Až 80 % populace trápí občasné bolesti zad a kloubů. Bolesti zad a pohybového ústrojí patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy Čechů, potýká se s nimi téměř 300 tisíc lidí v produktivním věku - opravdu zdravou páteř má pouze jeden člověk ze sta.
Jóga a bolesti zad

Proto není divu, že právě tento zdravotní problém je i nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti populace a jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé začnou cvičit jógu.

Důvody bolestí

Proč nás záda bolí? Z mnoha různých příčin... Může za to sedavý způsob života, nedostatek pohybu, ale také nesprávné držení těla, hrbení se před počítačem, přenášení váhy pouze na jednu stranu těla nebo sezení s překříženýma nohama, psychická zátěž, nadváha, ploché nohy, ochablé svaly, špatné pohybové vzorce, nesprávné dýchání … a tak bychom mohli pokračovat dále. Ovšem obecně je to u 90%  případů jednoduše nedostatek pohybu a stres. Proto je jóga, která sebou přináší nejen protažení zkrácených svalů a posílení těch ochablých, ale hlavně obrovké psychické uvolnění, přímo ideální terapií.

Hledání příčin

Páteř obsahuje sto kloubních spojení a každé z nich může bolet. Problém je v tom, že pohled každého specialisty je až příliš zúžen na svou odbornost. Naše těla jsou však jedním celkem a záda nás, jak už bylo výše, řečeno mohou bolet jak od plochých chodidel, tak kvůli ochablému břišnímu svalstvu nebo třeba i díky špatně zasazené čelisti. Naše svaly se automaticky zpevní a v místě bolesti či problémů zatuhnou. Dojde-li ke znehybnění některého z obratlových segmentů, musí na tento stav zareagovat celá páteř a potažmo vlastně celé tělo. Reakce se řetězí. Tělo kompenzuje přetížení v jednom místě, čímž dochází k jeho nesprávnému zatížení, a to se dřívě či později projeví opět bolestí v jiném bodě - a celý kolotoč akce a reakce pokračuje. Postupně nás mohou začít bolet také kyčle kolena, chodidla, otékat nohy, bolet hlava, hučet v uších... Každý z těchto problémů řeší zasvěcený specialista. Což je sice v pořádku, ale je také možné, že vás dnes bolí hlava, protože máte ploché nohy, u kterých všechno ve skutečnosti začalo, a že se nemůžete ani nadechnout, protože si neopíráte pravý loket, když pracujete s myší.

Spoušťové body – bolesti v celém těle

Navíc se nám bolesti v zádech mohou promítnout skutečně do celého těla. Odhlédneme-li totiž od příčin, tak za bolesti jsou ve finále odpovědné změny v délce, napětí a pružnosti ve svalových vláknech. Taková zkrácení ovšem dnešní běžné zobrazovací metody neukáží a na rentgenových snímcích už vidíme jen následky – pokřivenou páteř a výhřezy plotének. Jejich vinou vznikají ohniska bolesti, tzv. spoušťové body. Příčinou bývá opět nezdravý pohybový režim, svalová poranění, nedostatek vitamínů B a železa a především dlouhodobý stres. Spoušťové body mohou být příčinou tzv. přenesených bolestí, které se projeví na úplně jiném místě, než vznikly. Často se tedy domníváme, že trpíme bolestmi v oblasti srdce či jiných vnitřních orgánů nebo máme obavy o své ploténky. Spoušťové body nesou také někdy odpovědnost za závratě, bolesti hlavy nebo urologické a gynekologické obtíže. 

Viník číslo jedna – stres

Jak užbylo řečeno, příčin bolestí v zádech může být celá řada. V čem se ale v posledních desetiletích odborníci jednoznačně shodují - viníkem číslo jedna je stres. Nenápadná, drobná dramata našich všedních dnů ohýbají naše záda a způsobují nám víc potíží, než všechny ostatní důvody dohromady. Náš dech je mělký a neprotahuje trup, svaly šíje se při stresu bezděky lehce napínají a nakonec se dostanou do stavu, který připomíná válečnou mobilizaci státu. Neustálé a den za dnem rostoucí napětí v nich zvyšuje riziko, že se bolestivě stáhnou v místech, kde jsou přetížené, případně vyvolají blokádu páteře. Na spodní straně zad reaguje na psychickou nerovnováhu další mocný „stresátor“ iliopsáz, jehož stažením se stejným způsobem zablokují i bedra. A to není všechno - pokud jsme nuceni přes den příliš často potlačovat své emoce, vyrovnává se s nimi organismus pomocí tzv. práce snů. Na ní se podílí i pohyby končetin ve spánku a napínání určitých svalů. Pokud je této práce hodně, neodpočinou si v noci tak, jak by měly a po určité době začnou být přetížené. Vznik blokád ve svalech i kloubech pak je pouze otázkou času.

Řešením může být jóga

Očekávání, s jakým mnozí z nás přichází na hodinu jógy, mohou být nejrůznější. Kdo z nás dorazil kvůli bolesti zad, bývá většinou odměněn úlevou hned po první lekci. Svaly se příjemně protáhnou a mysl se zklidní, čímž dojde k uvolnění i hlubokých svalových struktur a povolení bolestí. Moderní výzkumy vlivu jogínských cvičení ukazují, že napínání a uvolňování velkých skupin svalů v lekcích jógy stimuluje vylučování neurotransmiterů v mozku, které vedou k pocitu uvolnění a jasné mysli. Dále vedou ke zvýšenému tonu parasympatického vegetativního systému, a tedy opět k hluboké relaxaci, zklidnění, a tím i k povolení svalového napětí a zbavení se nepříjemných pocitů.

Praktikujete-li hatha-jogu, je to, jako kdybyste relaxovali za pohybu , jako kdybyste opět učili správně používat svá těla, jako kdybyste se vraceli sami k sobě. A jak říká jóga …“Všechno, co hledáme venku, je ve skutečnosti v nás samých – nejen klid a uvolnění, ale také zdraví a štěstí“.

Pro vás napsala Věra Vojtěchová

Články a zajímavosti nejen o józe

Aerojóga očima lékařky

Všichni jistě známe bolest zad. Aby ne, postihuje asi 1/3 naší populace. ...  Více

Mate obavy zkusit lekci pro pokročilé?

Třeba už nějakou dobu jógu praktikujete, ale pořád chodíte na “tu ...  Více

Kdy cvičit jógu? Ideálně ráno!

Je lepší cvičit jógu ráno či večer? Nejlépe obojí, ale pokud si můžete ...  Více

Jsme hrdým členem ČKF

Jsme hrdým členem ČKF

Jsme na Facebooku

S radostí vás přivítáme mezi našimi fanoušky. Dozvíte se nejen o našich akcích a novinách, ale také různé zajímavosti ze světa jógy.

Každá buňka dovede být šťastná

B.K.S.Iyengar

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace |  Odhlásit se z odběru e-mailů