Jóga a bolesti zad

Až 80 % populace trápí občasné bolesti zad a kloubů. Bolesti zad a pohybového ústrojí patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy Čechů, potýká se s nimi téměř 300 tisíc lidí v produktivním věku - opravdu zdravou páteř má pouze jeden člověk ze sta.

Proto není divu, že právě tento zdravotní problém je i nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti populace a jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé začnou cvičit jógu.

Důvody bolestí

Proč nás záda bolí? Z mnoha různých příčin... Může za to sedavý způsob života, nedostatek pohybu, ale také nesprávné držení těla, hrbení se před počítačem, přenášení váhy pouze na jednu stranu těla nebo sezení s překříženýma nohama, psychická zátěž, nadváha, ploché nohy, ochablé svaly, špatné pohybové vzorce, nesprávné dýchání … a tak bychom mohli pokračovat dále. Ovšem obecně je to u 90%  případů jednoduše nedostatek pohybu a stres. Proto je jóga, která sebou přináší nejen protažení zkrácených svalů a posílení těch ochablých, ale hlavně obrovké psychické uvolnění, přímo ideální terapií.

Hledání příčin

Páteř obsahuje sto kloubních spojení a každé z nich může bolet. Problém je v tom, že pohled každého specialisty je až příliš zúžen na svou odbornost. Naše těla jsou však jedním celkem a záda nás, jak už bylo výše, řečeno mohou bolet jak od plochých chodidel, tak kvůli ochablému břišnímu svalstvu nebo třeba i díky špatně zasazené čelisti. Naše svaly se automaticky zpevní a v místě bolesti či problémů zatuhnou. Dojde-li ke znehybnění některého z obratlových segmentů, musí na tento stav zareagovat celá páteř a potažmo vlastně celé tělo. Reakce se řetězí. Tělo kompenzuje přetížení v jednom místě, čímž dochází k jeho nesprávnému zatížení, a to se dřívě či později projeví opět bolestí v jiném bodě - a celý kolotoč akce a reakce pokračuje. Postupně nás mohou začít bolet také kyčle kolena, chodidla, otékat nohy, bolet hlava, hučet v uších... Každý z těchto problémů řeší zasvěcený specialista. Což je sice v pořádku, ale je také možné, že vás dnes bolí hlava, protože máte ploché nohy, u kterých všechno ve skutečnosti začalo, a že se nemůžete ani nadechnout, protože si neopíráte pravý loket, když pracujete s myší.

Spoušťové body – bolesti v celém těle

Navíc se nám bolesti v zádech mohou promítnout skutečně do celého těla. Odhlédneme-li totiž od příčin, tak za bolesti jsou ve finále odpovědné změny v délce, napětí a pružnosti ve svalových vláknech. Taková zkrácení ovšem dnešní běžné zobrazovací metody neukáží a na rentgenových snímcích už vidíme jen následky – pokřivenou páteř a výhřezy plotének. Jejich vinou vznikají ohniska bolesti, tzv. spoušťové body. Příčinou bývá opět nezdravý pohybový režim, svalová poranění, nedostatek vitamínů B a železa a především dlouhodobý stres. Spoušťové body mohou být příčinou tzv. přenesených bolestí, které se projeví na úplně jiném místě, než vznikly. Často se tedy domníváme, že trpíme bolestmi v oblasti srdce či jiných vnitřních orgánů nebo máme obavy o své ploténky. Spoušťové body nesou také někdy odpovědnost za závratě, bolesti hlavy nebo urologické a gynekologické obtíže. 

Viník číslo jedna – stres

Jak užbylo řečeno, příčin bolestí v zádech může být celá řada. V čem se ale v posledních desetiletích odborníci jednoznačně shodují - viníkem číslo jedna je stres. Nenápadná, drobná dramata našich všedních dnů ohýbají naše záda a způsobují nám víc potíží, než všechny ostatní důvody dohromady. Náš dech je mělký a neprotahuje trup, svaly šíje se při stresu bezděky lehce napínají a nakonec se dostanou do stavu, který připomíná válečnou mobilizaci státu. Neustálé a den za dnem rostoucí napětí v nich zvyšuje riziko, že se bolestivě stáhnou v místech, kde jsou přetížené, případně vyvolají blokádu páteře. Na spodní straně zad reaguje na psychickou nerovnováhu další mocný „stresátor“ iliopsáz, jehož stažením se stejným způsobem zablokují i bedra. A to není všechno - pokud jsme nuceni přes den příliš často potlačovat své emoce, vyrovnává se s nimi organismus pomocí tzv. práce snů. Na ní se podílí i pohyby končetin ve spánku a napínání určitých svalů. Pokud je této práce hodně, neodpočinou si v noci tak, jak by měly a po určité době začnou být přetížené. Vznik blokád ve svalech i kloubech pak je pouze otázkou času.

Řešením může být jóga

Očekávání, s jakým mnozí z nás přichází na hodinu jógy, mohou být nejrůznější. Kdo z nás dorazil kvůli bolesti zad, bývá většinou odměněn úlevou hned po první lekci. Svaly se příjemně protáhnou a mysl se zklidní, čímž dojde k uvolnění i hlubokých svalových struktur a povolení bolestí. Moderní výzkumy vlivu jogínských cvičení ukazují, že napínání a uvolňování velkých skupin svalů v lekcích jógy stimuluje vylučování neurotransmiterů v mozku, které vedou k pocitu uvolnění a jasné mysli. Dále vedou ke zvýšenému tonu parasympatického vegetativního systému, a tedy opět k hluboké relaxaci, zklidnění, a tím i k povolení svalového napětí a zbavení se nepříjemných pocitů.

Praktikujete-li hatha-jogu, je to, jako kdybyste relaxovali za pohybu , jako kdybyste opět učili správně používat svá těla, jako kdybyste se vraceli sami k sobě. A jak říká jóga …“Všechno, co hledáme venku, je ve skutečnosti v nás samých – nejen klid a uvolnění, ale také zdraví a štěstí“.

Pro vás napsala Věra Vojtěchová

Akce

Články a zajímavosti nejen o józe

Rok psa

Malou část nového roku máme za sebou a během ní jsme si pravděpodobně ...  Více

Nešlapejte si po štěstí

Jako strom, který má pevné kořeny a vydrží kdejakou vichřici, tak i ...  Více

Jsme odrazem vnějšího světa a vnější svět je odrazem nás

Kevin Durkin

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace