Kdy cvičit jógu? Ideálně ráno!

Je lepší cvičit jógu ráno či večer? Nejlépe obojí, ale pokud si můžete vybrat, vyzkoušejte si jógové ráno. Pár desítek minut ranní praxe dokáže totiž proměnit celý váš další den.

I staří jogíni zahajovali svá mentální a fyzická cvičení ještě před ranním rozbřeskem, v onom mystickém čase, kdy ještě není den, ale už není ani noc. V čase, kdy se všechno okolo ztiší a vzduchem doslova proudí energie, kdy celá příroda jako by se na chvíli usebrala k rozjímání, než se poprvé nadechne do nového dne.

Možná si právě v duchu myslíte, že ranní jóga není nic pro vás, protože vstávání vám děla potíže a celé dopoledne se jen tak zvolna rozjíždíte, pak jste to možná ale právě vy, kterým ranní cvičení udělá nejlépe. Zkuste si alespoň jednou ráno přivstat a možná budete překvapení, jak se změní váš život a jaké pozitivní benefity vnese ranní jóga do vašeho dne.

 

Sedm argumentů pro ranní praxi

  1. Rychleji se probudíte a víc si užijete dne! Také máte někdy pocit, že jste sotva vstali a už je večer? Ranní cvičení vás nezdrží, ale paradoxně vám naopak celý den prodlouží. Probudí vaše tělo a mozek, zvládnete toho mnohem víc a získáte čas, který možná jiné dny doslova prospíte za pochodu.
  2. Ranní jóga vyladí vaší energii na celý zbytek dne. Paradoxně se možná budete cítit odpočatější, i když jste si museli přivstat. Zlepší se vaše vnímání a zbystří mysl!
  3. Budete se cítit šťastnější! Hormonální stimulace, ke které během jógové praxe dochází, vyplaví do vašeho těla endorfiny. Hormony dobré nálady vás povzbudí na celý zbytek dne, oproti tomu stres ve vašem životě začne zázračně ubývat.
  4. Budete se nejen lépe cítit, ale i lépe vypadat, protože právě při ranním cvičení náš organizmus efektivněji spaluje tuky a dochází k rychlejšímu hubnutí než při cvičení večer.
  5. Snížení krevního tlaku. Ranní cvičení podle výzkumů snižuje zejména u žen krevní tlak mnohem výrazněji než stejné cvičení večer, proto pokud trpíte vysokým krevním tlakem, mohla by ranní praxe být dobrým pomocníkem.
  6. Prevence proti mentálnímu i fyzickému napětí. Protáhneme hned po ránu naše svaly a klouby, prokrvíme vnitřní orgány, prodýcháme celý systém, naše lymfa i krev bude lépe cirkulovat. Zmenší se mentální i fyzické napětí v celém organizmu, což nám přinese úlevu a uvolnění v každém ohledu. Navíc ranní cvičení nám pomáhá podle výzkumů i k lepšímu večernímu spánku.
  7. Fyzická kondice. Zdá se, že cvičení po ránu vede i k mnohem lepší fyzické kondici-není to proto, že bychom si po ránu dali více do těla, ale spíš skutečností, že odpoledne nás od našich dobrých předsevzetí velmi často odvede řada našich problémů, závazků, nečekaných událostí, což se nám po ránu stane opravdu jen zřídka.

 

Jakou praxi zvolit?

Každý z nás je jiný a pokud nechodíte na ranní lekce a necvičíte pod dohledem zkušeného lektora, začněte svůj den hezky zlehka. Prodýchejte se v sedě se vzpřímenou páteří a opatrně protáhněte. Zkuste na sebe příliš nespěchat, protože ráno má tělo nižší tělesnou teplotu, jsme ztuhlejší a celkově méně pohyblivý. Zvolna se rozehřejte a zkuste praxi energetizačních pozic-předklonů a záklonů, ideálně v některém z pozdravů slunci. Takové ranní protažení a zklidnění vyčistí vaši mysl, určí atmosféru a vyladí energii ve všech vrstvách vaší bytosti. Na závěr zkuste přidat i některou z rovnovážných pozic, najděte sami v sobě stabilitu, sílu, klid i vyváženost a rozhodněte se, že takový bude i celý váš další den i v případě, že ho prožijete v centru našeho velkoměsta.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Pilates - vzdálený bratranec jógy

Cvičení Pilates a jóga jsou na první pohled podobné směry, ovšem po jejich ...  Více

Jóga pod mikroskopem

6 + 1 důvodů, proč je nezbytné cvičit jógu  Více

Vše v našem chodidle se okamžitě projeví v celém těle

Sharat Arora

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace