Vánoce jsou tady!

První advent už je za rohem, což znamená, že se města rozzáří ve svitu tisíce žárovek, z rádia se rozezní koledy a ulice se provoní kořením svařeného vína. Čas klidu, čas míru, čas na rodinu.

A i když to všechno zní hřejivě a velmi idylicky, a i když se každý rok na Vánoce těšíme, pravda je taková, že se předvánoční čas často podobá všemu, jen ne pohodě. Nádherné obchodní výlohy nás lákají k nákupním maratonům, „masáž“ na sociálních sítích zase k pečení minimálně deseti druhů cukroví a vžitá rodinná tradice k velkému generálnímu úklidu - protože ten proužek prachu za postelí by vám mohl vyhnat ducha Vánoc.

Ačkoliv se to těžko přiznává, Vánoce se staly komerčním svátkem. Obchodníci jásají, zaměstnanci obchodních center nazouvají zdravotnickou obuv a my se pod tlakem představy vánočního stromečku vydáváme nakupovat věci, které s největší pravděpodobností nikdo nepotřebuje, ale běda kdybychom došli s prázdnou.

Při hledání jiné a snad i lepší cesty, by pro nás mohla být inspirací čtvrtá z jam (Pataňdžáliho osmidílná stezka) – Aparighara/ Nelpění, nehromadění. Jeden její aspekt totiž mluví právě o nehromadění statků, které nepotřebujeme. Neznamená to, že bychom se měli snad zbavit všeho, co máme a skočit z jednoho extrému do druhého. Znamená to, že bychom měli více přemýšlet nad věcmi, které hromadíme/nakupujeme, v tomto případě nejen sobě ale i druhým. Zamyslet se nad tím, jaký dárek chci koupit a z jakého důvodu. Zamyslet se, komu dárek kupuji a jaká bude jeho cesta po rozbalení – bude užitečný, potřebný, potěší? nebo se stane jen další věcí, kterou někdo prostě má nebo, v nejhorším případě, skončí v koši?

Možná i proto se v posledních letech ujal trend dárků v podobě prožitků, voucherů či charitativních darů.  Je to jakýsi kompromis pro všechny, kteří se chtějí vyhnout hmotným darům, a tak se rozhodnou darovat třeba kvalitně strávený čas – masáž, pobyt nebo permanentku do oblíbeného sportoviště.

My Vám letos přinášíme ještě jednu variantu – recyklovaný dárek. Potom, co jsme omrkli naše sklady a zjistili, že se nám tam za skoro uplynulý rok pár věcí nahromadilo, rozhodli jsme se, předat je dál. Každou adventní neděli proběhne na našem instagramovém účtu @dum_jogy takový malý „giveaway“, kde předáme přebytečné zboží někomu, komu by mohlo posloužit a udělat radost. No a vy můžete udělat to samé, než se pustíme do zběsilého nakupování, mrkněte doma, jestli vám někde v koutě neleží zapomenutý poklad, který by jinému mohl posloužit a ušetřete tak přírodu i svou peněženku!

Ať jsou vaše Vánoce plné lásky, pohody a úsměvů!

Namaste

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Nebojte se záskoků

Je tomu 19 let, kdy mě kamarádka vzala poprvé na powerjógu. Dlouho jsem ...  Více

Jóga pro děti v Domě jógy na Chodově

Máte doma malého „jogína“ – kluka nebo holčičku ve věku 3-6 let? ...  Více

Jóga a stres

Stres je slovo, které před lety vstoupilo do našeho každodenního slovníku a ...  Více

Pokud stahujete sval, stahuje se i vědomí

B.K.S.Iyengar

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace