Vánoce jsou tady!

První advent už je za rohem, což znamená, že se města rozzáří ve svitu tisíce žárovek, z rádia se rozezní koledy a ulice se provoní kořením svařeného vína. Čas klidu, čas míru, čas na rodinu.

A i když to všechno zní hřejivě a velmi idylicky, a i když se každý rok na Vánoce těšíme, pravda je taková, že se předvánoční čas často podobá všemu, jen ne pohodě. Nádherné obchodní výlohy nás lákají k nákupním maratonům, „masáž“ na sociálních sítích zase k pečení minimálně deseti druhů cukroví a vžitá rodinná tradice k velkému generálnímu úklidu - protože ten proužek prachu za postelí by vám mohl vyhnat ducha Vánoc.

Ačkoliv se to těžko přiznává, Vánoce se staly komerčním svátkem. Obchodníci jásají, zaměstnanci obchodních center nazouvají zdravotnickou obuv a my se pod tlakem představy vánočního stromečku vydáváme nakupovat věci, které s největší pravděpodobností nikdo nepotřebuje, ale běda kdybychom došli s prázdnou.

Při hledání jiné a snad i lepší cesty, by pro nás mohla být inspirací čtvrtá z jam (Pataňdžáliho osmidílná stezka) – Aparighara/ Nelpění, nehromadění. Jeden její aspekt totiž mluví právě o nehromadění statků, které nepotřebujeme. Neznamená to, že bychom se měli snad zbavit všeho, co máme a skočit z jednoho extrému do druhého. Znamená to, že bychom měli více přemýšlet nad věcmi, které hromadíme/nakupujeme, v tomto případě nejen sobě ale i druhým. Zamyslet se nad tím, jaký dárek chci koupit a z jakého důvodu. Zamyslet se, komu dárek kupuji a jaká bude jeho cesta po rozbalení – bude užitečný, potřebný, potěší? nebo se stane jen další věcí, kterou někdo prostě má nebo, v nejhorším případě, skončí v koši?

Možná i proto se v posledních letech ujal trend dárků v podobě prožitků, voucherů či charitativních darů.  Je to jakýsi kompromis pro všechny, kteří se chtějí vyhnout hmotným darům, a tak se rozhodnou darovat třeba kvalitně strávený čas – masáž, pobyt nebo permanentku do oblíbeného sportoviště.

My Vám letos přinášíme ještě jednu variantu – recyklovaný dárek. Potom, co jsme omrkli naše sklady a zjistili, že se nám tam za skoro uplynulý rok pár věcí nahromadilo, rozhodli jsme se, předat je dál. Každou adventní neděli proběhne na našem instagramovém účtu @dum_jogy takový malý „giveaway“, kde předáme přebytečné zboží někomu, komu by mohlo posloužit a udělat radost. No a vy můžete udělat to samé, než se pustíme do zběsilého nakupování, mrkněte doma, jestli vám někde v koutě neleží zapomenutý poklad, který by jinému mohl posloužit a ušetřete tak přírodu i svou peněženku!

Ať jsou vaše Vánoce plné lásky, pohody a úsměvů!

Namaste

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Jóga na hlavu postavená

Když je něco na hlavu postavené, nebo vzhůru nohama, obvykle to vyjadřuje ...  Více

Téma měsíce: Jak si užíváte Šavásanu vy?

To je nuda! Svědí mě nos. Chci se podrbat. Ale všichni tu vytuhli…, kašlu ...  Více

Čakry - centra energie

Pokud jste častým návštěvníkem jógových center, pak věřím, že slovo ...  Více

Pokud chcete probudit všechnu lidskost, probuďte prvně sami sebe. Pokud chcete odstranit veškeré utrpení světa, prvně odstraňte v sobě vše negativní. Nejvyšší dar, který můžete dát, je vaše vnitřní transformace.

Lao-C

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace