Vážení klienti, studio Anděl funguje po dobu prázdnin v omezeném provozu. Cvičení probíhá v sále v 1. patře, provizorní recepce s převlékárnou je v přízemí. Více informací

Jóga je skvělá i pro chlapy v letech

... rozhovor s Richardem Holickým ...

DJ: Ahoj Richarde, můžeme Tě trochu vyzpovídat? Jak jsi se vlastne dostal k józe?

RH: Ahoj, jasně:o)) Velmi pragmaticky. Už od žáčků jsem hrál fotbal a přes dorost jsem se dokopal až do poloprofi týmu dospělých. Samo mě to bavilo, ale tělo dostávalo zabrat. A tak někdy před třicítkou už mě citelně bolely klouby a páteř - a vlastně celý člověk. Hledal jsem tedy, jak se obtíží zbavit. Doktoři mi moc nepomohli a někteří konstatovali, že se s tím musím smířit a lepší už to nebude. Ale to já nechtěl. Jednoho dne jsem "náhodou" otevřel knihu Jóga - od van Lysebetha a koukal na ty podivné pokrouceniny.

Ale něco mi říkalo - zkus to! Jakmile jsem začal podle návodu provozovat ty pomalé pohyby a netypické pózy, cítil jsem, že se mi ulevuje. Jakoby mi tělo říkalo: chlapče kus života jsi mě huntoval, tak teď budeš tu devastaci kus života napravovat. Zajímavé na tom bylo, že jsem měl autentický pocit, jak tělo ke mě promlouvá a zacvaklo mi, že má pravdu. No a tak začala jóga vstupovat do mého života, neboť mi dělala - a dělá dobře. A já věřím věcem, které mi fungují, což v případě jógy vím na 100%. Asi po 3 měsících samodomo cvičení jsem pochopil, že nejsem jógový génius, v některých technikách "plavu", občas mě po cvičení něco bolí, a to by nemělo.

Začal jsem tedy chodit do kurzu jógy a měl jsem štěstí na "guru" - cvičitelku. Postupně přes tělesná a dechová cvičení jsem se dostával více a více k tzv. "duchovním" záležitostem. Přes různé knížky, přednášky i osobní setkání s moudrými lidmi (např. manželé Tomášovi), kteří mi měli co dát, jsem nalézal odpovědi na otázky jako "mé místo v životě", "jak porozumět druhým", jak zmírnit stres", "proč se mi dějí některé nepříjemné události a jak si je nepřivolávat", " jak být v souladu se svým vědomím a svědomím"...atd. 

DJ: Proč je podle Tebe Richarde jóga príma? 

Podle mě tím, že  dává nejen tělesnou kondici, ale i duševní kvalitu a zázemí - a to i když jste chlapi a v letech:-)). Mně pasuje do života a jsem tomu rád.

DJ: A pokud bys měl nějak shrnout své dosavadní zkušenosti, na čem teď pracuješ a v čem se Tvá práce odlišuje od ostatních lektorů?

Jsem lektorem jógy II.tř. s licencí pořádat veřejné školy jógy. Mám velkou praxi s různými věkovými skupinami,od dětí po seniory. Moc rád organizuju  esoterické  workshopy zabývajících se aplikací východních nauk hlavně jógových technik pro duševní a tělesné zdraví člověka. Jako např.:Jóga pro zdravá záda, Soft-jóga, meditační techniky, Muzikoterapie a další...  

Absolvoval jsem pětiletý kurzu japonského Shiatsu s akreditací. Jsem držitel diplomu Silva mind kontrol.

DJ:A jaký druh jógy je Ti nejbližší?

Praktikuji klasickou jógu dle André van Lysebetha: 

Ásany a jejich série. Např: Pozdrav slunci, Pozdrav měsíci, Rišikéšská sestava.

DJ: Tedy, toho je opravdu hodně. A co Tvoje vlastní tvorba, na čem pracuješ a na co se mohou klienti Domu jógy těšit?

Průběžně pro klienty připravuji Meditační neděle – je výborné se na chvíli zastavit a věnovat se jen sám sobě, přináší to velké osvěžení a životní energii a jako každoročně otevírám kurzy jógy pro začátečníky. Tady se klienti seznámí se základy jógy a jak se v ní orientovat. V letošním roce chystáme i pokračování pro absolventy těchto kurzů, a to kurz pro mírně pokročilé.  

DJ: Richarde a máš ještě něco v "šuplíčku"?

Letos jsme byli poprvé s Domem jógy na meditačním víkendu a musím říct, že se mimořádně vydařil. Takže bych rád v tom roce příštím uskutečnil jeho opakování – a to jak na jaře, tak v létě. 

DJ: Takže se máme na co těšit. Děkuji ti za rozhovor.

Pro DJ se pro vás ptala Kateřina Brynychová.  Červenec 2014

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Nebojte se záskoků

Je tomu 19 let, kdy mě kamarádka vzala poprvé na powerjógu. Dlouho jsem ...  Více

Mantry - zpěv nebo modlitba?

Hudba je součástí našich životů a ať už vědomě či nevědomě ...  Více

Jóga a bolesti zad

Až 80 % populace trápí občasné bolesti zad a kloubů. Bolesti zad a ...  Více

Když to nejméně čekáme, život se na nás obrátí s výzvou, aby vyzkoušel naši odvahu a vůli ke změně.

Paulo Coelho

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace