Jóga je skvělá i pro chlapy v letech

... rozhovor s Richardem Holickým ...
Jóga je skvělá i pro chlapy v letech

DJ: Ahoj Richarde, můžeme Tě trochu vyzpovídat? Jak jsi se vlastne dostal k józe?

RH: Ahoj, jasně:o)) Velmi pragmaticky. Už od žáčků jsem hrál fotbal a přes dorost jsem se dokopal až do poloprofi týmu dospělých. Samo mě to bavilo, ale tělo dostávalo zabrat. A tak někdy před třicítkou už mě citelně bolely klouby a páteř - a vlastně celý člověk. Hledal jsem tedy, jak se obtíží zbavit. Doktoři mi moc nepomohli a někteří konstatovali, že se s tím musím smířit a lepší už to nebude. Ale to já nechtěl. Jednoho dne jsem "náhodou" otevřel knihu Jóga - od van Lysebetha a koukal na ty podivné pokrouceniny.

Ale něco mi říkalo - zkus to! Jakmile jsem začal podle návodu provozovat ty pomalé pohyby a netypické pózy, cítil jsem, že se mi ulevuje. Jakoby mi tělo říkalo: chlapče kus života jsi mě huntoval, tak teď budeš tu devastaci kus života napravovat. Zajímavé na tom bylo, že jsem měl autentický pocit, jak tělo ke mě promlouvá a zacvaklo mi, že má pravdu. No a tak začala jóga vstupovat do mého života, neboť mi dělala - a dělá dobře. A já věřím věcem, které mi fungují, což v případě jógy vím na 100%. Asi po 3 měsících samodomo cvičení jsem pochopil, že nejsem jógový génius, v některých technikách "plavu", občas mě po cvičení něco bolí, a to by nemělo.

Začal jsem tedy chodit do kurzu jógy a měl jsem štěstí na "guru" - cvičitelku. Postupně přes tělesná a dechová cvičení jsem se dostával více a více k tzv. "duchovním" záležitostem. Přes různé knížky, přednášky i osobní setkání s moudrými lidmi (např. manželé Tomášovi), kteří mi měli co dát, jsem nalézal odpovědi na otázky jako "mé místo v životě", "jak porozumět druhým", jak zmírnit stres", "proč se mi dějí některé nepříjemné události a jak si je nepřivolávat", " jak být v souladu se svým vědomím a svědomím"...atd. 

DJ: Proč je podle Tebe Richarde jóga príma? 

Podle mě tím, že  dává nejen tělesnou kondici, ale i duševní kvalitu a zázemí - a to i když jste chlapi a v letech:-)). Mně pasuje do života a jsem tomu rád.

DJ: A pokud bys měl nějak shrnout své dosavadní zkušenosti, na čem teď pracuješ a v čem se Tvá práce odlišuje od ostatních lektorů?

Jsem lektorem jógy II.tř. s licencí pořádat veřejné školy jógy. Mám velkou praxi s různými věkovými skupinami,od dětí po seniory. Moc rád organizuju  esoterické  workshopy zabývajících se aplikací východních nauk hlavně jógových technik pro duševní a tělesné zdraví člověka. Jako např.:Jóga pro zdravá záda, Soft-jóga, meditační techniky, Muzikoterapie a další...  

Absolvoval jsem pětiletý kurzu japonského Shiatsu s akreditací. Jsem držitel diplomu Silva mind kontrol.

DJ:A jaký druh jógy je Ti nejbližší?

Praktikuji klasickou jógu dle André van Lysebetha: 

Ásany a jejich série. Např: Pozdrav slunci, Pozdrav měsíci, Rišikéšská sestava.

DJ: Tedy, toho je opravdu hodně. A co Tvoje vlastní tvorba, na čem pracuješ a na co se mohou klienti Domu jógy těšit?

Průběžně pro klienty připravuji Meditační neděle – je výborné se na chvíli zastavit a věnovat se jen sám sobě, přináší to velké osvěžení a životní energii a jako každoročně otevírám kurzy jógy pro začátečníky. Tady se klienti seznámí se základy jógy a jak se v ní orientovat. V letošním roce chystáme i pokračování pro absolventy těchto kurzů, a to kurz pro mírně pokročilé.  

DJ: Richarde a máš ještě něco v "šuplíčku"?

Letos jsme byli poprvé s Domem jógy na meditačním víkendu a musím říct, že se mimořádně vydařil. Takže bych rád v tom roce příštím uskutečnil jeho opakování – a to jak na jaře, tak v létě. 

DJ: Takže se máme na co těšit. Děkuji ti za rozhovor.

Pro DJ se pro vás ptala Kateřina Brynychová.  Červenec 2014

Články a zajímavosti nejen o józe

Naučte se s námi pravidelně čistit své tělo

Detoxikačních kurzů v dnešní době naleznete všude opravdu mnoho... stejně ...  Více

Vánoce jsou tady!

První advent už je za rohem, což znamená, že se města rozzáří ve svitu ...  Více

Nešlapejte si po štěstí

Jako strom, který má pevné kořeny a vydrží kdejakou vichřici, tak i ...  Více

Jsme hrdým členem ČKF

Jsme hrdým členem ČKF

Pokud nezměníte svůj směr, skončíte tam, kam směřujete.

Lao-C

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace |  Odhlásit se z odběru e-mailů