Jóga a principy zdravého pohybu

Systém jógy vznikl před více než 2000 lety, do Evropy se ovšem začal šířit až začátkem 20.st. a dá se říct, že největší oblíbenosti se u nás těší až v dnešní době. A jelikož se vše vyvíjí, tak i v józe začaly vznikat nové směry.

Jedna větev se ubírá tradičním směrem a propojuje fyzické cvičení spolu se zpěvem manter, meditací, mudrami apod. a druhá větev jde směrem řekněme “zdravotním” a zaměřuje se spíše na propojení jógy s principy zdravého pohybu tak, jak je známe například z fyzioterapie.

A právě o propojení jógy a zdravého pohybu si budeme povídat s lektorkou a provozní Domu jógy Vinohrady a Chodov, Pavlou Křečanovou.

Pavli, tvé lekce jsou převážně zdravotnějšího rázu se zaměřením na správné držení těla. Jsou podle tebe tradiční styly jógy jako například Hatha jóga či Ashtanga jóga v souladu s principy zdravého pohybu nebo se někdy vylučují?

Ahoj Baru:-) Já vnímám principy zdravého pohybu opravdu jako zcela obecné principy a tudíž je úplně jedno, jestli budeš běhat, cvičit v posilovně nebo dělat jógu, kruhový trénink nebo trhat plevel na zahrádce. Abych ale zúžila svou odpověď na jógu, tak si myslím, že nejprve je třeba oprostit se od knižních nebo internetových představ o jednotlivých pozicích nebo sestavách-tam mě osobně často bolí tělo, jenom z prohlížení obrázků nebo videí. Důležité je uvědomit si, proč vlastně danou pozici děláme-co nám protahuje a co posiluje. A především-naučit se vnímat to, co nám škodí, a to prostě nedělat! A postupně se časem naučit, jak to dělat jinak. Takže za mě ideální stav je, že když budeme na lekci dělat např. pozici kobry, tak bude u každého klienta vypadat jinak (jinak položené ruce, různá šířka nohou, absolutně rozdílná výška zvedání hlavy a hrudníku), ale všichni klienti budou vnímat, že si vůbec neničí bedra ani krční páteř a krásně protahují (do záklonu) hrudní páteř. No, a někteří klienti tuto pozici nebudou dělat vůbec. Budou “jen” ležet a dýchat do břicha a do zad, protože ví, že pro jejich tělo je tento záklon zatím ještě moc a jenom by se dál ničili.

Dají se tyto principy zdravého pohybu nějak shrnout do několika základních bodů?

Ano-ono jich není moc, ale uhlídat je v pohybu není vůbec jednoduché. Těžké je to v tom, že často musíme jít proti naučeným pohybovým vzorcům (stereotypům), které jsme si léta pěstovali.

Když to ale stručně shrnu:

  1. opora - je nutné naučit se používat kvalitně oporu v pozicích (nohy, ruce, předloktí atd.).
  2. osa - zaosení se snažíme vnímat u středu těla (nastavení hrudníku/bránice a pánve), ale také u celé páteře nebo končetin.
  3. směr - v pozicích je nutné si uvědomit, za čím se “vytahujeme” (a proč) - za temenem hlavy, konečky prstů, hrudní kostí, patou atd.
  4. záměr pozice - ten já osobně vnímám z několika úhlů. První je, že pozice by měla vypadat (plus, mínus) podle toho, jak se jmenuje (půlměsíc, želva, bojovník atd.). Druhý můj pohled je - zařadit pozici do určité kategorie - předklon, záklon, torze atd. No a za třetí je dobré si uvědomit, co by daná pozice měla protahovat nebo posilovat, což je ale velice individuální.
  5. dech - je fajn uvědomovat si, že nezadržujeme dech (to je typické např. pro rovnovážné pozice), ale také vnímat, jak a kde se dech v pozicích projevuje
  6. uvolnění - fyzické uvolnění (uvolnit to, co v dané pozici nepotřebujeme - např. zatnuté zuby) a mentální uvolnění (zbavit se zbytečného usilování, napětí)

Jaké jsou podle tebe největší chyby, kterých se v praxi můžeme dopustit? A které chyby vídáš nejčastěji u svých klientů?

Mí klienti jsou už téměř dokonalí:-)

Ono to zní dost namyšleně, ale je to pravda. “Chyby” děláme všichni, ale nejdůležitější je, že na sobě pracuješ - pomalu a trpělivě. Vnímáš, zkoušíš, zjišťuješ, co funguje a co nefunguje zkoušíš jinak. A ono to jde - někdy rychleji, někdy je to “práce” na roky a někdy (skoro bych řekla - vždycky) na celý život - no a s touto pokorou je třeba k tomu přistupovat.

Jak se z pohledu fyzioterapie díváš na pokročilé pozice?

Nemám s tím problém, když to člověk umí a má to svalově pod kontrolou, tak je to super! Problém nastává v případě, že se do náročnější pozice dostane člověk jen díky své hypermobilitě - tam už si opravdu ubližuje. Ale ono nemusí jít ani o náročné pozice - i v jednoduchých pozicích (např. kočka) se můžeme ničit.

Zmínila jsi hypermobilitu, což je častým problémem u klientů. Je fyzio jóga zdravou cestou i v případě hypermobility nebo je lepší zvolit úplně jiný typ cvičení?

Fyzio jóga a jóga pro zdravá záda je pro vhodná i pro lidi s hypermobilitou. Většina lidí má částečnou hypermobilitu (těch s úplnou je velmi malé procento) a na lekcích tohoto typu se s tím naučí pracovat.

Je Fyzio jóga, popřípadě Jóga pro zdravá záda či lekce Zdravý pohyb pro všechny? Doporučila bys tyto lekce i úplnému začátečníkovi? Popřípadě co bys poradila někomu, kdo jógu nikdy nezkusil, ale chtěl by začít - je skupinová lekce to pravé?

Lekce typu Zdravá záda bych doporučila téměř každému s výjimkou těhotných a žen po porodu (cca do 1 roku), a to kvůli nefunkčnímu středu těla a diastáze.

Myslím si, že právě tyto lekce jsou vhodné pro začátečníky a vůbec nevadí, že jde o skupinovou lekci - naopak. Pokud klient absolvuje několik zdravotních lekcí, tak si alespoň částečně osvojí principy zdravého pohybu a pak se může rozhodnout, zda zkusí např. i něco dynamičtějšího nebo náročnějšího.

Asi nejčastější problém, se kterým klienti chodí o radu jsou bolavá záda. Co bývá nejčastější příčinou a jaké cviky jsou nejúčinnější?

Tak to je, Baruško, otázka za milion:-) Dnes už většina lidí ví, že bolest se vůbec nemusí projevovat tam, kde vzniká. Například může mě bolet rameno a časem zjistím, že problém je v krční páteři atd. Každopádně nejčastější příčinou problémů se zády je spousta prosezených hodin, ale také patologie v chůzi a v dechu. Prostě to, co děláme nejčastěji a tak nějak “blbě”. No a nejúčinnější je posílit to, co je ochablé a protáhnout to, co je zkrácené - ale takto jednoduché to v reálu není:-)))

Ve tvém rozvrhu najdeme i lekci s názvem Hot fyzio jóga. Jaké jsou benefity jógy v teple?

Obecně teplo více uvolní zkrácené svaly, takže se lépe protáhneme. Pokud se i trošku zpotíme, tak je benefitem i detoxikace. No a do třetice - já teplo miluji, takže si touto lekcí dělám prostě radost:-)

Jóga je z velké části založena na dechových technikách, o nichž mluvíme právě i v rámci fyzioterapie. Jaké dechové techniky využíváme v obou směrech a jsou některé, kterým se ve fyzio směrech vyhýbáme?

Já osobně na lekcích pracuji nejvíc s tím, aby nám dech dával zpětnou vazbu toho, jak máme nastavené tělo. A také, abychom si “dechem” uměli lépe uvolnit různé části těla.

Každá lekce je vždy zakončena relaxací. Proč je tolik důležitá a jaké jsou její největší benefity?

Umět relaxovat (odpočívat) je v životě strašně důležité. A myslím, že na lekcích jógy se to spousta lidí učí. Nejprve se učíme, jak uvolnit tělo - to je to jednodušší, ale i tak se občas přistihneš, že máš zatnuté zuby nebo ruce v pěst. No a pak je tu “práce” s hlavou - stále se tam honí nějaké myšlenky, stále máš tendenci je řešit - to už je běh na delší trať. A největším benefitem (opět podle mě) je to, že když se pomalu, postupně naučíš  relaxovat na lekci, tak to pak dokážeš i kdykoliv a kdekoliv mimo podložku:-)

Akce

Články a zajímavosti nejen o józe

Senioři a bolest?

„Když se člověk po šedesátce probudí a nic ho nebolí, znamená to , že ...  Více

Jak začít s jógou?

Jóga je pro všechny! Ale jak si vybrat tu správnou lekci? Když si poslechneme ...  Více

Jaký vliv mají hormony na ženské tělo?

Hormony jsou jedním z klíčových hráčů v životě každé ženy. Tyto ...  Více

Když to nejméně čekáme, život se na nás obrátí s výzvou, aby vyzkoušel naši odvahu a vůli ke změně.

Paulo Coelho

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace