Aromaterapie a její použití na lekcích jógy
Aromaterapie a jóga, dva starobylé způsoby péče o tělo a mysl, se snoubí v ... Více
NEŠLAPEJTE SI PO ŠTĚSTÍ ……
ŠLAPEJTE SI PRO ŠTĚSTÍ
Správné postavení kloubů nohy je nezbytné pro korektní postavení všech ostatních kloubů v těle a správná práce svalů na chodidle ovlivňuje práci všech svalů těla. Ve svalech, šlachách a kloubech pohybového aparátu jsou uložena čidla zvaná proprioreceptory, která posílají informace o pohybu (o změně délky a napětí ve svalu, o rychlosti a rozsahu pohybu jednotlivých částí těla) do centrální nervové soustavy. Mozek pak tyto informace vyhodnocuje a na základě nich spouští svalovou práci v takové koordinaci, aby byla co nejekonomičtější a nejšetrnější k strukturám pohybového aparátu. A místo, kde je těchto receptorů a nervových zakončení nejvíce, jsou - světe div se - naše chodidla. Celý tento přenos dat se při pohybu děje neustále a v neuvěřitelném tempu v řádech milisekund. Ovšem stejně jako všechny ostatní schopnosti našeho těla musíme i tuto schopnost pravidelným cvičením a používáním rozvíjet a ve starším věku udržovat. Moment, kdy to oceníme nejvíce, je ten, kdy zakopneme, ztratíme rovnováhu a upadneme. Mozek v ten okamžik vyšle signály a tělo tak stihne zareagovat dříve, než si třeba ublížíme.
Způsoby, jak to trénovat, jsou různé. Chodidla se posilují při všech balančních pozicích v józe. Důležité je při nich ohlídat správné postavení chodidla. Noha sice bude neustále vyrovnávat balanc, ale cílem by mělo být rozložit váhu na tři hlavní body pod chodidlem. To znamená střed paty, zadní kloub palce a zadní kloub malíku. Mezi těmito body jsou vytvořeny podpůrné klenby chodidel. Mezi palcem a patou vnitřní klenba podélná, mezi palcem a malíkem klenba příčná a mezi malíkem a patou velmi nepatrná zevní klenba podélná. Prsty by se měly jemně dotýkat země, být rozprostřené do šířky a kotník se nesmí vychylovat.
Vhodné je naučit se i pár cvičení na chodidla, která můžete provádět třeba i vsedě za kancelářským stolem. Pokud chcete jít ještě dál, zařaďte do svého tréninku cvičení na různých balančních plošinách. Ale především dejte chodidlům volnost, vyzujte boty - a to tak často, jak jen to bude možné.
Chodidla uzavřená v botách při každém našem cvičení (přesněji při každé aktivitě) postrádají pohyb. Zatímco zbytek těla cvičí, chodidla se nemohou natahovat, kroutit, chytat, nic necítí a nedýchají. Chůze naboso je pro zdravou nohu zásadní podmínkou a neustálé nošení bot nám ubližuje. Tato informace není žádnou novinkou. Tento obrázek byl uveden v American Journal of Orthopedic Surgery již v roce 1905. Horní obrázek jsou chodidla člověka, který nikdy nenosil obuv a nejde si nevšimnout, jak všechny prsty volně pokračují v linii nártních kostí. Zatímco chodidla člověka chodícího v botách jsou silně deformována. Obvazování nožiček malých Japonek nám přijde nechutné a nelidské, ovšem to, že mnoho z nás si deformuje chodidla průběžným nošením těsné obuvi, nad tím se vůbec nepozastavujeme. Každá obuv mění styl naší chůze. Většina obuvi je totiž konstruována tak, aby noha fungovala jako pevná páka, a neumožňuje normální a komplexní sled pohybů a rozložení váhy těla. Nejvýraznější přetěžování chodidel samozřejmě způsobuje obuv s podpatkem. I když je relativně nízký, zvýšená pata vede k nevhodnému tlaku na přední část kolenního kloubu. Ten se pak rychleji opotřebovává. Osteoartróza kolene se mnohem častěji vyskytuje u žen - pravděpodobně proto, že nosí vyšší podpatky než muži. A ačkoliv jsou vysoké podpatky jakkoli atraktivní, namáhání nožní klenby oslabuje vazy a postupně vede k jejímu zborcení. Pánské boty sice mají podpatky pouze nízké, ale zato jsou jejich boty často výrazně těžší. Pár jejich bot mnohdy váží téměř jeden kilogram, což při šesti tisících krocích znamená přibližně 3 tuny zvedání denně. Pohyb chodidla naboso podporuje nejen průtok krve, ale i lymfy. Zvýšená pohyblivost chodidla tak napomáhá i očistě od toxinů a snižuje otoky kotníků.
Projděte se čas od času boso, vyzkoušejte si meditaci v chůzi. Boty na chodidlech jsou jak sluchátka do uší. U hluchých lidí, jimiž byl voperován kochleární implantát, se projevil zvláštní syndrom. Když poprvé začali slyšet, i tiché zvuky jim připadaly bolestivé. Stejně tak to je, když boty po dlouhé době vyzujete a zajdete se projít boso nebo si zacvičíte jógu v trávě. Každá nerovnost povrchu vás bude píchat a tlačit, ale vaše chodidla začnou reagovat. Dokonce byly nedávno provedeny i studie, které naznačují, že nám některé neškodné bakterie žijící v půdě zlepšují náladu, omezují deprese a posilují imunitní systém. Není to krásný nápad, vyzout se a dojít si pro štěstí?
A pokud si nebudete jisti stavem vašich chodidel, požádejte o radu vašeho učitele jógy, který vám zároveň může doporučit cvičení, které bude pro vaše chodidla to nejvhodnější.
Jana Čechová
Aromaterapie a jóga, dva starobylé způsoby péče o tělo a mysl, se snoubí v ... Více
Až 80 % populace trápí občasné bolesti zad a kloubů. Bolesti zad a ... Více
Cvičení Pilates a jóga jsou na první pohled podobné směry, ovšem po jejich ... Více
Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.
Ochrana osobních údajů | Podmínky a pravidla rezervačního systému | Provozní řád | Lektoři Domu jógy | Škola Domu jógy | Povinně zveřejňované informace