Ženská jóga - co čekat?

Stále častěji se v rozvrzích jógových studií objevuje název Ženská jóga, pořádají se ženské kruhy a zaměřuje se na pánevní dno v rámci Loona dance či podobně zaměřené lekce. Co si ale pod těmito názvy představit?

Na téma ženské jógy a co všechno vás na lekci či workshopu může potkat jsme vyzpovídali naši lektorku Martinu Petrovou, se kterou se můžete potkat na pravidelných lekcích ve studiu na Chodově nebo právě na speciálu Ženská jóga.

 

Ahoj Marti, jaký je podle tebe rozdíl mezi klasickou lekcí jógy (řekněme třeba hatha jógy) a ženskou jógou?

Ahoj Baru!

Ženská jóga zachovává principy jógové lekce obecně. V čem se z mého pohledu od jiných typů lekcí liší, je, že je v souladu s ženskou energií, která je jemná, proměnlivá, plyne a není zaměřená na výkon. Respektuje naši cykličnost a ženské prožívání.

 

Proč je pro ženy tak důležité se zaměřit na práci s pánevním dnem a jaké benefity to může přinést?

Pánevní dno je „grunt“, tak jej nazývala moje průvodkyně Renata Sahani.

Je to náš základ. Líbí se mi toto přirovnání k úrodné zemi také proto, že jsme to my ženy, které díky svému lůnu – pánevnímu dnu- můžeme dát nový život. Takže, na základě, který funguje, tak jak má, se mohou dít zázraky.

Péče o pánevní dno přináší benefity pro všechny věkové kategorie žen. Zajistí lepší prokrvení oblasti pánve, které můžeme vnímat jako příval energie. Pomáhá vyladit hormonální systém, takže zmírňuje nebo odstraňuje projevy PMS a pomáhá harmonizovat menstruační cyklus. Pozitivních účinků aktivace a relaxace pánevního dna využíváme také pro podporu při léčbě inkontinence a problémů v oblasti ženského zdraví obecně.

Líbí se mi ta univerzálnost. Je to ženské téma, bez rozdílu věku, sociálního statusu, politického nebo náboženského názoru a také univerzálně funguje.

 

Jakým způsobem ovlivňuje dech naše pánevní dno a jaké dechové techniky se na lekcích mohou objevit?

Ženská jóga - co čekat?
 

Práce s dechem je při praktikování jógy zásadní. Není tomu jinak ani v ženské józe, kde se využívá technik, které stimulují lymfatický systém jako je Bhramari pranayama, pro kterou je typický zvuk připomínající let čmeláka. Nebo Udžají dech, který pomáhá harmonizovat teplo v našem těle a zvukem připomíná šumění moře.

Důležité je také zklidnit naši přetíženou mysl, kdy můžeme využít účinky Sama vritti techniky- někdy známé jako dech „do čtverce“. Být sama sobě blíž můžeme také díky zklidňujícímu dechu, které má název Nádí shodhana, tzv. střídavý dech.

Patří sem také tzv. „Dech ohně“, který pomáhá organismus očistit. Ten výrazně posiluje nervový systém a přirozeně zvyšuje fyzickou odolnost. Anebo technika Savitri pranayama, která pracuje se zádrží dechu.

 

Je možné dojít na lekci Ženská jóga či na speciál Ženská jóga i v případě, že nejsem jógou políbená? Popřípadě jaké jsou kontraindikace takové lekce?

Lekce Ženské jógy jsou velmi jemné a fyzicky ji zvládne i úplný začátečník. Velmi ale doporučuji informovat lektorku o tom, že s jógou nemám prozatím žádnou zkušenost.

Přijít praktikovat nedoporučuji v případě, že je žena v procesu IVF nebo inseminace (hormonální stimulace). Ani v případě, když je těhotná – pro tyto ženy je lepší využít cílených lekcí gravid jógy.

Nedoporučuji ji ženám, které jsou krátce po operativním zákroku v oblasti pánve a reprodukčních orgánů.

Ženskou jógu by neměly cvičit ani ženy, které užívají psychofarmaka nebo jinak vážně nemocné ženy. Důvodem je, že cvičení ovlivňuje hormonální a lymfatický systém a může být v rozporu s probíhající léčbou.

 

Jaké jsou prvotní ukazatele hormonální nerovnováhy a jak reagovat?

K ukazatelům hormonální nerovnováhy patří symptomy jako bolestivá menstruace, chybějící ovulace. Ženu mohou trápit bolesti hlavy, prsou, návaly horka a noční pocení či problémy s váhou. Někdy je to také ztráta zájmu o intimní partnerský život. Za problémy žen, které mají potíže s otěhotněním, může stát také hormonální dysbalance.

V případě, hormonální nerovnováhy obecně funguje vyvážený jídelníček, správně zvolený pohyb a vůbec aktivity, které přispívají k principům, které se dají shrnout pod moderní pojem „well-being“.

Existuje také řada doplňků stravy, které pomáhají vyrovnat hladinu hormonů pomocí fytoestrogenu. Nejsou však vhodné pro všechny.

A především aktivní péče o pánevní dno, samozřejmě!

V případě, že se setkáte s některým z ukazatelů hormonální nevyrovnanosti, doporučuji zjistit si více informací o možnostech práce s pánevním dnem a o přirozené stimulaci hormonálního systému.

 

Je nějaká technika/rituál, který se dá zařadit do každodenního života ženy, která se chce více propojit se svojí ženskou energií a zaměřit se právě na správné fungování pánevního dna a hormonální vyrovnanost?

Ženská jóga - co čekat?
 

Mám ráda techniku ovariálního dýchání, kdy mám pocit, že se moje reprodukční orgány tetelí blahem ???? a „telefonování“ do pánevního dna, která mě přibližuje sama k sobě. Obě techniky jsem si osvojila ve Škole pánevního dna a je asi dobré si ji nejprve vyzkoušet pod vedením zkušené lektorky.

Pro propojení s ženskou energií je dobré věnovat se aktivitám a činnostem, při kterých se jako žena cítím. Pro mě je to třeba tanec. Spontánní pohyb, který podnítí zajímavá hudba, je mým osobním receptem. Každá žena má ale určitě svůj vlastní.

 

Co by si vzkázala ženám, které přemýšlí zda je pro ně Ženská jóga to pravé ořechové?

Pokud žena „přemýšlí“, zda je pro ni Ženská jóga to pravé ořechové, rozhoduje se na základě svojí mužské energie, a tak bych jí vzkázala, ať se na chviličku zastaví a dá na svůj pocit.

My ženy se umíme naladit, nacítit. Samy na sebe, na druhé. Tam někde začíná intuice, práce s ženskou energií. Takže pokud vás Ženská jóga oslovuje, nebo přímo volá, neváhejte ji vyzkoušet.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Jóga na hlavu postavená

Když je něco na hlavu postavené, nebo vzhůru nohama, obvykle to vyjadřuje ...  Více

Mami s mimi

... aneb jemná jóga pro maminky po porodu a masáže a jemné protahování s ...  Více

Nové začátky

Zamysleli jste se někdy nad tím, co každý den všechno začínáme a v čem ...  Více

Všude kde je život, všude kde je vědomí, tam je bůh

OSHO

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace