Vážení klienti, z důvodu rozsáhlé rekonstrukce Studia Anděl bude od 29. června 14:30 do večera 1. září uzavřeno celé přízemí. Více informací

Aromaterapie a její použití na lekcích jógy

Aromaterapie a jóga, dva starobylé způsoby péče o tělo a mysl, se snoubí v harmonickém spojení, které posiluje a prohlubuje zážitek z jógy.

Aromaterapie, známá svými léčebnými vlastnostmi esenciálních olejů, přináší do praxe jógy další dimenzi relaxace, uvolnění a podpory fyzického a duševního zdraví. Tento článek bude prozkoumávat široké spektrum využití aromaterapie během lekcí jógy, od difúze, esenciálních olejů až po masáže a meditace, a jak tato kombinace přispívá k celkovému pohodlí a blaženosti v praxi jógy.

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je umění používání esenciálních olejů z různých rostlin a květin k podpoře fyzického, emocionálního a duševního zdraví. Tyto oleje jsou získávány destilací nebo lisováním rostlinných materiálů a obsahují koncentrované látky s léčivými účinky. Esenciální oleje mají různorodé vlastnosti, které mohou ovlivnit náš nervový systém, náladu, a dokonce i fyziologické funkce.

Využití aromaterapie na lekcích jógy

Aromaterapie může být integrována do jógové praxe mnoha způsoby, aby posílila účinky jógy a přinesla další rozměr relaxace a uvolnění. Zde jsou některé způsoby, jak může být aromaterapie využita na lekcích:

Difúze:

Difúze esenciálních olejů je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak provonět sál a vytvořit příjemnou a relaxační atmosféru. Přidání několika kapek esenciálních olejů do difuzéru nebo aroma lampy může pomoci zklidnit mysl a připravit tělo na jógovou praxi. Oleje jako levandule, máta nebo eukalyptus jsou oblíbené pro své zklidňující a osvěžující účinky.

Masáže:

Masáže s esenciálními oleji jsou dalším skvělým způsobem, jak integrovat aromaterapii do jógové praxe. Přidání esenciálních olejů do masážního oleje může posílit účinky masáže, uvolnit napětí ve svalstvu a prohloubit relaxaci. Například levandulový olej může být použit pro uklidnění a relaxaci, zatímco rozmarýnový olej může pomoci zlepšit cirkulaci a povzbudit tělo.

Inhalace:

Inhalace esenciálních olejů je dalším účinným způsobem, jak využít aromaterapii během jógové praxe. Stačí přidat pár kapek esenciálního oleje na kapesník nebo do dlaní a hluboce inhalovat během meditace nebo pránájámy. Tento způsob může pomoci zlepšit koncentraci, zklidnit mysl a přinést pocit klidu a pohody.

Aromaterapie a její použití na lekcích jógy
 

Aromaterapeutické vlastnosti esencí

Každý esenciální olej má své vlastní vlastnosti a účinky, které mohou přinést do jógové praxe další rozměr léčby a pohody. Tady je pár nejpoužívanějších olejů a jejich vlastností:

  1. Levandulový olej je možná jeden z nejznámějších a nejvšestrannějších esenciálních olejů vůbec. Proslulý svými uklidňujícími a relaxačními vlastnostmi, levandulový olej je často používán k podpoře relaxace, snížení stresu a zlepšení kvality spánku. V aromaterapii může difuze levandulového oleje vytvořit klidnou atmosféru příznivou pro meditaci a hluboké dýchací cvičení během jógy. Kromě toho mohou být několik kapek levandulového oleje přidány do masážního oleje, aby pomohly uvolnit napětí ve svalstvu a podpořily celkovou relaxaci.
  2. Mátový olej je ceněný pro své povzbuzující a osvěžující aroma, což z něj činí oblíbenou volbu pro zvýšení energie a koncentrace. V aromaterapii může difúze mátového oleje pomoci stimulovat mysl a zvýšit bdělost, což z něj činí vynikající volbu pro ranní jógu nebo když potřebujete střední povzbuzení. Mátový olej lze také ředit a aplikovat k úlevě od bolestí hlavy nebo ke zklidnění unavených svalů po intenzivní lekci jógy.
  3. Eukalyptový olej je proslulý svými čistícími a dekongestivními vlastnostmi, což z něj činí ideální volbu pro podporu volného dýchání a zdraví dýchacích cest. V aromaterapii může inhalace osvěžující vůně eukalyptového oleje pomoci uvolnit dýchací cesty a podpořit celkové zdraví dýchacího systému. Kromě toho může eukalyptový olej, přidán do teplé lázně nebo masážního oleje, pomoci uvolnit svalové napětí a podpořit celkovou relaxaci během jógy.
  4. Citronový olej je osvěžující a povzbuzující esenciální olej, který má antiseptické a antioxidační vlastnosti. V aromaterapii může difúze citronového oleje pomoci povzbudit náladu a zvýšit energii, což je ideální volba pro osvěžující jógu nebo jako prostředek k odstranění nepříjemných pachů v místnosti. Kromě toho může citronový olej být přidán do čistícího roztoku pro dezinfekci jógamatky nebo být přidán do citronové vody k povzbuzení a hydrataci po cvičení.
  5. Rozmarýnový olej je známý svými povzbuzujícími a osvěžujícími vlastnostmi, které pomáhají zvýšit energii a koncentraci. V aromaterapii může difúze rozmarýnového oleje pomoci stimulovat mysl a zlepšit mentální jasnost, což je ideální volba pro ráno nebo předtím, než se pustíte do náročných úkolů. Rozmarýnový olej lze také aplikovat topicky nebo přidat do masážního oleje pro uvolnění bolesti svalů a podporu regenerace po fyzické aktivitě během jógy.

Na kterých lekcích se můžete a aromaterapií setkat?

Použití esenciálních olejů na lekcích jógy je čím dál tím častější a tak by se dalo říct, že u závěrečné šavásany se s nějakým éterických olejíčkem či difúzí můžete setkat u jakéhokoliv stylu jógy, třeba i u Power jógy. Ale pokud si chcete vychutnat opravdu provoněnou lekci, plnou různých esencí, které mají svůj záměr, pak je Aroma jóga.

Aromaterapie a její použití na lekcích jógy
 

Trocha historie aromaterapie

Aromaterapie má dlouhou historii sahající až do dávných civilizací, kdy byly esenciální oleje používány k léčebným účelům a rituálům. První zmínky o využívání rostlinných esencí k léčbě a podpoře zdraví pocházejí z dávného Egypta, kde byly oleje z rozmarýnu, máty a kadidla používány pro své léčivé účinky a při pohřebních rituálech.

Starověcí Řekové a Římané také rozpoznali hodnotu esenciálních olejů a používali je k léčení různých onemocnění a k podpoře celkového zdraví. Hippokratés, otec moderní medicíny, věřil v léčivé účinky aromatických bylin a rostlinných olejů a používal je k léčbě různých chorob.

V středověku se aromaterapie stala důležitou součástí lékařské praxe, zejména během morových epidemií, kdy byly esenciální oleje používány k dezinfekci a léčbě infekcí.

V moderní době se aromaterapie stala součástí alternativní medicíny a wellness praxí. V 20. století se objevily vědecké studie potvrzující léčivé účinky esenciálních olejů a jejich schopnost ovlivňovat psychické a fyzické zdraví. Dnes je aromaterapie populární po celém světě a je používána k podpoře fyzického zdraví, emoční pohody a spirituálního rozvoje.

Závěrem

Aromaterapie je cenným doplňkem k jógové praxi, který může pomoci prohloubit spojení mezi tělem, myslí a duší. Použití esenciálních olejů na lekcích jógy může posílit účinky jógy a přinést další rozměr relaxace, uvolnění a pohody. S pečlivým výběrem a použitím esenciálních olejů můžeme vytvořit prostředí, které podporuje naše zdraví a pohodu, jak fyzicky, tak emocionálně. A tak, skrze harmonii vůní a duše, můžeme prozkoumat hlubší úrovně jógy a dosáhnout celkového pohody a blaženosti.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Jóga je skvělá i pro chlapy v letech

... rozhovor s Richardem Holickým ...  Více

Naučte se s námi pravidelně čistit své tělo

Detoxikačních kurzů v dnešní době naleznete všude opravdu mnoho... stejně ...  Více

Nešlapejte si po štěstí

Jako strom, který má pevné kořeny a vydrží kdejakou vichřici, tak i ...  Více

Není nic horšího než pochybnosti. Pochybnosti rozdělují lidi. Je to jed, který rozloží přátelství a rozbíjí vztahy. Je jako trn, který dráždí a bolí. Je jako meč, který zabíjí.

Siddharta Gautama

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace