Masáže, které mají smysl
Ráda bych Vám představila masáže, které mají podle mě smysl. Více
Podzimní období je spojeno v průběhu babího léta s prvkem země a později s prvkem kovu (dle tradiční čínské medicíny), což symbolizuje přechod mezi teplejším a chladnějším obdobím. Tento čas je proto ideální k tomu, abychom organismus podpořili přirozenými metodami a zajistili mu dostatečnou výživu a odpočinek. Dle východních filozofií je na podzim důležité zaměřit se na harmonizaci energie a podporu trávicího ohně (tzv. agni), který je klíčem k silné imunitě.
Podzimní jídelníček by měl být teplý, vyvážený a výživný, aby podpořil energii a udržel tělo v teple. Zaměřme se na stravu, která je lehce stravitelná a dodá tělu potřebné vitamíny a minerály.
Golden milk neboli zlaté mléko je ideální podzimní nápoj, protože díky své zahřívací povaze a protizánětlivým účinkům perfektně podporuje imunitní systém a harmonizuje tělo, což je na podzim obzvlášť prospěšné. Tento ajurvédský nápoj je bohatý na kurkumu a další koření, která pomáhají zahřát organismus, podpořit trávení a zklidnit nervový systém.
Ingredience:
Postup:
Zlaté mléko můžete pít ideálně večer před spaním – kurkuma pomáhá při regeneraci organismu, podporuje klidný spánek a působí protizánětlivě.
Jóga nabízí techniky, které nejen posilují tělo, ale harmonizují mysl, snižují stres. a podporují trávení – všechno důležité prvky pro silnou imunitu.
K udržení rovnováhy je důležité doplnit pohyb i relaxačními technikami. Meditace a dechová cvičení, jako například hluboké dýchání nebo střídavé dýchání, zklidňují nervový systém a snižují stres, který může oslabit naši obranyschopnost.
V ajurvédě, starověkém indickém systému medicíny, se podzim považuje za období, kdy v přírodě i v našem těle převládá energie váty. Váta je charakteristická lehkostí, suchem, chladem a pohyblivostí, což v podzimních měsících často způsobuje v těle nerovnováhu, která se může projevit suchou pokožkou, problémy s trávením nebo nespavostí. Ajurvéda proto doporučuje zaměřit se na způsoby, které váta energii v těle vyrovnávají a udržují klid a stabilitu.
Ajurvéda na podzim doporučuje především zahřívající a výživné potraviny, jako jsou teplé polévky, dušená zelenina a kořeněné nápoje. Důležité je používat i zahřívací koření, například zázvor, skořici, kardamom nebo kmín, které podporují trávení a udržují tělo v teple. Kromě stravy ajurvéda doporučuje i samomasáže teplými oleji, ideálně sezamovým, který zvlhčuje pokožku a zklidňuje nervový systém. Ranní rutina by měla zahrnovat i lehké cvičení nebo jemnou jógu a dechová cvičení (pranajámu) pro posílení energie a očistu.
Ajurvédský přístup ke zdraví v podzimním období je komplexní a zaměřuje se nejen na fyzické, ale i duševní zdraví. Proto doporučuje i dostatek odpočinku, meditaci a techniky na snížení stresu, což v kombinaci s vhodnou stravou a jógou pomáhá tělu přejít do zimy vyváženě a harmonicky.
Podzim je ideální období, kdy můžeme do svého života přinést více klidu, tepla a harmonie. S kombinací výživného jídelníčku, jemných jóga pozic a relaxačních technik můžete podpořit své zdraví, posílit imunitu a připravit své tělo i mysl na chladnější zimní období.
Ráda bych Vám představila masáže, které mají podle mě smysl. Více
Není lekce, která by nekončila proslulou pozicí mrtvoly, lektor vás ... Více
Jako strom, který má pevné kořeny a vydrží kdejakou vichřici, tak i ... Více
Správný cestovatel nemá žádné plány ani záměr dokončení cesty.
Ochrana osobních údajů | Podmínky a pravidla rezervačního systému | Provozní řád | Lektoři Domu jógy | Povinně zveřejňované informace