Irena Rubášová

Seznam mých lekcí

Irena Rubášová
Mé lekce jógy vycházejí z hatha jógy, ale sestavy jsou dynamičtější a posilovací. Hodina začíná krátkým zklidněním a rozdýcháním, poté je třeba rozhýbat páteř, zahřát svaly a připravit se tak na jógové pozice (ásany). V pozicích se setrvává v krátkých výdržích, během kterých se dozvíte o účincích ásany na fyzické tělo i o jejím jógovém významu. Přestože některé pozice mohou být pro vás náročné, vůbec to nevadí, v mých lekcích cvičí každý podle svých vlastních možností. Na konci každé lekce je zařazená relaxace, která vás zklidní a uvolní.

Mé zkušenosti

Jako spousta lidí jsem i já před lety začala s jógu kvůli problémům se zády a kvůli nespavosti. Problémy časem zmizely a mě začalo stále více zajímat, co to jóga skutečně je. Proto jsem šla studovat na Českou akademii jógy, kde jsem nejprve absolvovala 3. lektorský kurz a následně i navazující 2. stupeň. Od té doby pravidelně učím, věnuji se každodenní praxi a vzdělávám se. Strávila jsem například necelé tři týdny v indickém ášramu v Rišikéši, kde jsem se učila filozofii jógy, jógovou terapii nebo základy ajurvédy. Také se podílím na učení budoucích lektorů jógu v akreditovaném kurzu „Instruktor jógy“, kde mám mimo jiné na starosti oblast hatha jógy nebo výživu a stravování.

Co mě na józe a lektorování nejvíc zajímá

Je skvělé mít možnost lidem skrz cvičení ukázat, jak pomoci tělu i unavené mysli. Jóga není jen pohyb a krkolomné pozice, je to komplexní přístup k tělu, který úzce souvisí se zdravím, vnitřní pohodou a celkovým přístupem k životu.

V Domě jógy vedu jak posilovací hot jógu, při které se dynamicky střídají výdržové ásany, tak i klidnou lekci v běžném sále zaměřenou na postupné protažení. Dále učím speciální lekci hot jógy ve tmě, která umožní (již zkušeným!) lidem přestat vnímat zrcadla a své okolí. Díky šeru, které se během lekci posouvá až ke tmě, odpadá zbytečné srovnávání, sebekritika a škodlivé překonávání vlastních hranic. Věřím, že právě tma umožní vnímat jen své vlastní tělo a zintenzivní prožitek z jógy.

Více o mně

Od studií na vysoké škole jsem žila v rychlém tempu a tento životní styl se časem začal negativně projevovat na těle. Od bolestí zad, přes špatný spánek až po celkovou únavu a vyčerpání. Mé první zkušenosti s jógou jsou spojené s dynamickou Bikram jógou, kterou jsem cvičila několikrát týdně více než rok. Postupně mi tento druh cvičení přestal vyhovovat, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet odlišný styl Hot jógy a u ní jsem již zůstala.

Po čase mě jóga nadchla natolik, že jsem se chtěla naučit víc, než jen dokonale udělat pozici. Zajímalo mě, co se skrývá za jednotlivými ásanami, a tak jsem si nejprve udělala kurz trenéra jógy 3. třídy, a poté jsem absolvovala studium na FTVS, díky kterému jsem nyní trenérem 2. třídy.

Studium mi rozšířilo vědomosti v oblasti anatomie a fyziologie, ale za nejdůležitější považuji objevení východní filozofie, ajurvédy a čínské medicíny, které pozměnily můj pohled na člověka a lidské tělo.

Aktuální přehled mých lekcí naleznete v rezervačním systému.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Kdy cvičit jógu? Ideálně ráno!

Je lepší cvičit jógu ráno či večer? Nejlépe obojí, ale pokud si můžete ...  Více

Jóga na hlavu postavená

Když je něco na hlavu postavené, nebo vzhůru nohama, obvykle to vyjadřuje ...  Více

Jóga a stres

Stres je slovo, které před lety vstoupilo do našeho každodenního slovníku a ...  Více

Jsme hrdým členem ČKF

Jsme hrdým členem ČKF

Když to nejméně čekáme, život se na nás obrátí s výzvou, aby vyzkoušel naši odvahu a vůli ke změně.

Paulo Coelho

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace |  Odhlásit se z odběru e-mailů