Zdeňka Kudrnová

Seznam mých lekcí

Zdeňka Kudrnová
V praxi je pro mě nejdůležitější, jak ásany provádíme, jak a jaký dech vedeme, jaký máme záměr a cíl. Kladu důraz na správné a především bezpečné postavení a provedení ásany. Pokud je vše provedeno v souladu a správně, pak jsme na cestě ke zdravému tělu a mladé mysli.

Dynamika a obtížnost lekce se odvíjí od vaší pokročilosti. Vždy se snažím nabídnout varianty ásan tak, aby si každý zvolil, s ohledem ke svému tělu, svoji vlastní obtížnost.

Mé zkušenosti

Pohyb mě provází od dětství a je mou celoživotní oporou v dobrém i ve zlém. Na kole jsme s rodiči jezdili na časté celodenní výlety a stalo se mým dopravním prostředkem nejen do 30 km vzdálené školy. Protože jsem vyrostla v Krkonoších, tak v zimním období kolo střídaly běžky, nejen rekreačně, ale opět i jako dopravní prostředek. Na ZŠ a střední škole jsem se zúčastnila soutěží v běhu na lyžích a ve vytrvalostním běhu, který mi vydržel až do mého prvního těhotenství ve třiceti letech. Od osmnácti let jsem aktivně jezdila na in-linech, které jsou mojí láskou dodnes.

V Praze jsem od roku 1998 intenzivně cvičila aerobik. V této době jsem poprvé začala praktikovat i jógu. Jsem velice ráda, že jsem dosud měla možnost vyzkoušet a prozkoumat různé styly a jejich techniky, ráda bych jmenovala: ashtanga, hatha jóga, vinyasa flow jóga, dynamická jóga, hormonální jóga, jin jóga, hot jóga, fasciální jóga, těhotenská jóga, atd.

Co mě na józe a lektorování nejvíc zajímá

Po pětadvaceti letech jógové praxe jsem chtěla své nabyté zkušenosti (nejen s jógou) předávat dál. Je pro mě opravdu velkým potěšením vidět, jaké pokroky při praxi děláte, jak se mění někdy staré špatné návyky v nové správné a bezpečné.

Více o mně

Kromě instruktora jógy jsem také masérka a díky neustálému zkoumání a kontinuálnímu vzdělávání se moje vnímání jógy každou jednotlivou ásanou a každým nádechem posouvá dál. Vnímám každý jednotlivý sval, který je v ásaně aktivní i neaktivní. Pozoruji, které svaly jsou zkrácené, kde jsou slepené fascie, které klouby je třeba více „promazat“. Správným a pravidelným praktikováním jógy jako celku (dech, meditace, ásany, očistné techniky atd.) dosáhneme vnitřní rovnováhy, uvolnění svalového tonusu, harmonie zažívacího traktu, a dokonce můžeme zmírnit příznaky nebo se zbavit některých chronických nemocí.

Ráda se celý život všestranně vzdělávám. V civilním životě se mimo jiného zabývám zdravou výživou a zajímá mě člověk jako celek. Pevně věřím, že pohyb a zdravá mysl se mnou ještě dlouho zůstanou.

Na závěr bych z desítek knih, které jsem za poslední roky četla či poslouchala, ráda zmínila a doporučila alespoň několik výjimečně přínosných: "Proč spíme?" od amerického neurobiologa Matthewa Walkera, "Cirkadiánní kód: Jak žít v souladu s biorytmem svého těla" od amerického výzkumníka a profesora molekulární biologie Satchina Pandy, "Kód života: Jak z nás DNA dělá to, kým jsme" od britského spisovatele a vědce Jamese Watsona, jednoho ze spolu objevitelů struktury DNA, "Meridiány – dráhy života" slovenské autorky Zuny Vesan Kozánkové, všechny knihy od Yuvala Noaha Harariho, izraelského historika a filozofa, profesora světových dějin na Hebrejské univerzitě, a také úchvatné knihy Petera Wohllebena, německého lesníka, který píše o fungování lesních ekosystémů.

Budu se těšit na setkání s vámi, kdo se rozhodnete přijít a protáhnout se se mnou.

Aktuální přehled mých lekcí naleznete v rezervačním systému.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Aerojóga očima lékařky

Všichni jistě známe bolest zad. Aby ne, postihuje asi 1/3 naší populace. ...  Více

Téma měsíce: Jak vám jóga změnila život?

Odcvičeno. Zavírám dveře studia, odcházím a jógu mám za sebou. Za ...  Více

„Meditace musí být i zábava“, říká nový lektor aktivních meditací v Domě jógy, Martin Schovánek Danes

Myslíte si, že meditace jsou otrava? Že je to příliš obtížné, nudné a ...  Více

Když konám dobro,je mi dobře.Když dělám zlo,je mi zle

A.Lincoln

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace